REKLAMA
,
Chełmianie się szczepią
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na szczepienie przeciwko Covid-19 stawili się pierwsi studenci pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Etap „0” Narodowego Programu Szczepień obejmuje bowiem także studentów i pracowników uczelni medycznych.

Reklama
Wczoraj (11 stycznia) pierwsi studenci pielęgniarstwa Instytutu Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie zostali zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Kolejni będą się szczepić sukcesywnie w ciągu najbliższych dni. 
 
Studenci, którzy oprócz zajęć na uczelni, mają w programie studiów także zajęcia praktyczne i praktyki na terenie szpitali naszego województwa, z ulgą przyjęli informację, że  ich także objął etap „0” szczepień. Nie mają wątpliwości co do skuteczności takiej ochrony. 
 
Zdecydowałam się zaszczepić na Covid-19, ponieważ dbam o bezpieczeństwo swoje, moich bliskich, a także moich pacjentów. Dodatkowo ufam, że szczepionka jest bezpieczna, ponieważ to bezpieczeństwo zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Sugeruję się opiniami wybitnych specjalistów z zakresu medycyny, immunologii, wakcynologii czy biochemii – podkreśla Anna, studentka pielęgniarstwa PWSZ w Chełmie.
 
Jak wyjaśnia dr hab. inż.  Arkadiusz Tofil, rektor chełmskiej PWSZ, uczelnia wdrożyła i ściśle przestrzega procedur związanych z bezpieczeństwem. Ponadto zachęca studentów i pracowników do szczepienia się…
 
…co pozwoli na bezpieczny powrót do normalnego trybu nauki i pracy, którego nam tak bardzo brakuje – dodaje rektor.

***

 
Szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 rozpoczęły się w Chełmie, tak jak w całym kraju, 27 grudnia. Prowadzi je Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie. Akcja obejmuje na razie pracowników medycznych i niemedycznych instytucji ochrony zdrowia.
Jak podaje Miasto Chełm, do tej pory zaszczepiło się ponad 600 osób. To lekarze, pielęgniarki, salowe, personel pomocniczy i kierownictwo szpitala. Wśród nich znaleźli się dyrektor Kamila Ćwik i jej zastępcy, Lech Litwin i Mariusz Kowalczuk, a także naczelna pielęgniarka Beata Żółkiewska.
 
Teraz szczepią się studenci, ale także pracownicy Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie oraz  pozostałych podmiotów medycznych. Pierwszą dawkę szczepionki przyjęli już dyrektor MSP ZOZ Mariusz Żabiński i zastępca dyr. ds lecznictwa Bożena Wieczerza-Wiater.
 

***

Ministerstwo Zdrowia donosi, że 15 stycznia wejdziemy w kolejną fazę Narodowego Programu Szczepień. Tego dnia ruszy rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Szczegółowe zasady rejestracji resort poda jutro (13 stycznia).

25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.
Na terenie województwa lubelskiego będzie można się zaszczepić w ponad 400 punktach. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w Lublinie. W Chełmie znaleźliśmy osiem placówek. Na liście jest m.in. chełmski szpital, Miejski Samodzielny Publiczny ZOZ (przy Wołyńskiej i Połanieckiej) oraz poradnie niepubliczne. 

Do wczoraj (11 stycznia) w kraju zaszczepiło się ponad 220 tys. osób.

 
Więcej informacji na temat szczepień znajdziecie w linku:  https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Zdjęcie: PWSZ w Chełmie

Napisz komentarz
 • Nie wiem jak masz zwyczaje ale jak zauważyłem wyłączając plucie na PiS to ze swoimi poglądami jak najbardziej wpisujesz się w ich retorykę w tym przypadku szczepień i gospodarczych.
  Szczególnie w wypowiedzi p. Mazurek, stąd adres który podałem.

  • Nawet żaby w Kumowej, choć śpiące, zarechotały po przeczytaniu tego, co napisałeś. Posądzasz mnie o schizofrenię, że niby tu pluję na PiS, a tu wpisuję w ich retorykę w sprawach szczepień i gospodarczych. No, brawo. Przyjmując Twoją manierę „wiedzenia wszystkiego najlepiej”: oddział psychiatryczny się kłania. Skończ z prywatnymi wycieczkami, jakie kto ma poglądy i przez to jest gorszy, czy lepszy – zajmij się tym, co merytoryczne.

 • Gasni, przeczytaj własny post z uwagą. Zakładasz że nikt nie poradził by sobie z gospodarką i szczepieniami. Czy nie tak właśnie twierdzi PiS?
  Wierz mi nic do tego nie mają opady śniegu.
  Dla mnie całe to szczepienie to wielka akcja propagandowa. Na tym etapie pandemii najważniejsza jest odporność populacji i leczenie. Efekty widzimy w zmniejszających się statystykach. W Australii nie ma przypadków zachorowan. Szczepionka ma znaczenie albo we wczesnej fazie epidemi albo profilaktycznie.
  W czym zatem różniłyby się rządy PiS od innych? Oczywiście propaganda i spokojnym planowaniem a nie wewnętrznymi sporami o stołki i władze przeplatane falami pandemii.

  • Pastor, u Ciebie problem polega w nadinterpretowaniu wszystkiego, także wypowiedzi bez podtekstów – czasem na siłę pleciesz, co Ci się wydaje, bezwzględnie uznając, że masz rację i już. Co mają wspólnego wykrystalizowanie moich poglądów ze szczepieniami? To nie moja działka – służba zdrowia i wprost to przyznaję. Nie mieszam się do tego, bo nie mam w zwyczaju udawać, że na wszystkim się znam.

 • Gasni, to nie troska o twoją karierę tylko o poglądy, może w PiS bardziej ci wykrystalizuja.

  TSJ, do PiSu bardzo potrzebują inteligentnych ale tak z umiarem….

  Jan, dobra władza nie polega na zabieraniu tylko na dawaniu. Komuniści okradli wszystkich i twierdzisz że nie mieli pieniędzy to co oni z nimi robili?
  Trzecia drogę wymyślili Chińczycy polega na tym że cały kraj utrzymuje prywatna inicjatywa ale władza i kluczowe biznesy są w rękach partii rządzącej. Ta droga podąża: Rosja, Białoruś i Polska PiS.

 • Pamiętam jak to było za czasów komuny. Prawie wszyscy fachowcy wiedzieli że komuna nie ma szans najpierw gospodarczych a później i społecznych ale należało szukać socjalistycznych rozwiązań. Bo kapitalizm to ziemia zakaźna. I szukano trzeciej drogi z socjalistyczna strukturą. Dopiero krach gospodarczy rozsiązŁ ten problem.

  Komuna nie udaładła dlatego że nie miała władzy. Ale dlatego że nie miała pieniędzy.

  Teraz jak Was czytam to słyszę to samo obecne chłopaki są super to czasy są BBB-.

 • Gasni, ja ci tu załatwiam karierę a ty mi od ignorantów, zamiast mnie posłuchać i powołać się że jesteś od mnie. Nie obiecuję że tłoku nie będzie i że pójdzie jak po maśle ale dobrze zacząłeś.
  Nie wiem gdzie jest problem narodowy ze szczepieniem, może u Trumpa ale jego dni już policzone.

  TSJ to chyba jedyny rząd na swiecie który twierdząc że chce oprzeć gospodarkę narodowa o prywatna inicjatywę, najpierw ja nacjonalizuje. Ale ciemny lud wszystko kupi

  • Dziękuję za taką troskę o moją karierę. To nie kariera, tylko wpadnięcie do kloaki, a ja wolę pohandlować np. choćby toi-toiami. Dziękuję, postoję.

   • Taaa…, ławki tam krótkie, niestabilne, do tego gryzą się nawzajem i innych na swojej drodze jak hieny. Karierowiczów ci nigdzie nie zbraknie.
    Przypomniało mi się przy tym stare, nieco złośliwe zakładowe powiedzenie ze słusznie minionych czasów wielkich niedoborów: taki magazynier to ma klawe życie, tyle że „krótkie”.
    Mimo rzeczywiście często występującego marnego końca takiej kariery, wspomnianym delikwentom wielu wokoło zazdrościło.

 • Tutaj przypomniała mi się krótka scena z rozmowy sprzed lat przed kamerami tv jednego z liderów wielkiej ogólnopolskiej organizacji przedsiębiorców i przedstawiciela rządu, na temat zaskakująco dobrych jak na tamten czas wskaźników rozwoju gospodarki. Na finał burzliwej dyskusji padła stanowcza prośba, a raczej żądanie ze strony przedsiębiorcy: wy jako rząd nam lepiej nie pomagajcie, wystarczy że nie będziecie przeszkadzać, a gospodarka będzie się w miarę sprawnie rozwijać.
  Oczywiście to była zupełnie odmienna rzeczywistość od obecnej, chociażby biorąc pod uwagę ówczesną publiczną tv, w której to audycja była realizowana.

 • Gasni chcesz włazić w d… Mazurkowej to się zamelduje w jej biurze poselskim.

  TSJ, według miłościwie nam panującej to się nie nazywa k…a m..c tylko „nowy polski ład”. Inna sprawa, że czego się PiS nie dotknie to musi sp….. Nawet takie głupie szczepienia, wszędzie na świecie to idzie normalnie lepiej lub gorzej tylko w Polsce musi to być problem narodowy.
  Już dawno przestałem ufać pisowskiemu rządowi więc leczę się kanadyjskim lekiem i metoda, która zarówno zapobiegawczo jak i klinicznie ma skuteczność 99,9%.
  Co nie znaczy że lekceważe Covida ale nie daje się nikomu wkręcić.

  • Pastor, myślałem, że jesteś rozsądniejszy, ale się myliłem. Do Mazurkowej mi tak daleko, jak na Księżyc i z powrotem albo jeszcze dalej. Na pewno dalej niż do skompromitowanej Platformy, ale zdaje się, że to Twoje rejony poglądów politycznych. Kolejnych partii nawet nie wymieniam. Nie będę, zwłaszcza Tobie, że nie jestem wielbłądem.

  • Dodam, że jednak mało wiesz, jak ze szczepionkami idzie w innych krajach, nie czytasz wiadomości w obcych językach albo rżniesz głupa.

 • TSJ, nam umiłowana panującą Beata właśnie ogłosiła że szczepienie to najważniejsze zadanie dla tego rządu .
  Drugie to wspólnie z przedsiębiorcami stworzenie nowej jakość gospodarki.
  Po dobrej zmianie aż strach się bać.

  • No i co? Pewnie innowacyjne, ramowe plany pięcioletnie?
   To dopiero będzie déjà vu, k…a m…ć!!!😡

   • Po prawdzie, podobna sytuacja z paraliżem gospodarki i bałaganem ze szczepieniami czekałaby nas pod rządami każdej partii, która jest teraz Sejmie (a wiemy, co kto potrafi, a bardziej – czego nie potrafi) i to jest w tym wszystkim najbardziej smutne.

 • Łatwo policzyć skoro jeden procent osiągnięto w 10 dni to na 50% potrzeba 500dni jakieś półtora roku. Na zaszczepienie całej populacji Chelma ponad 3 lata. Biorąc pod uwagę, że podobno po dwóch latach należy powtórzyć szczepienie może potrwać dłużej. Obecnie zaszczepieni to grupa 0 podobno najbardziej uświadomieni.
  Zdecydowanie coś się musi zmienić. Może jeszcze jedna akcja propagandowa PiS w stylu tej celebryckiej albo pozostaje mieć nadzieję, że pandemia sama wygaśnie.

 • 600 czyli 1%?Wynik nie poraża.Wręcz przeciwnie.Kto dożyje do 50%?

  • Panie Sawa, wynik ten właśnie poraża. Potwierdza tylko, jaka jest niemoc służby zdrowia. Przypomnę, że powiat chełmski wraz z Chełmem, który to w założeniu powinien obsługiwać chełmski szpital, szczycił się dopiero co jednym z największych wskaźników umieralności w województwie lubelskim. W jednym z niedawnych wydań jednej z lokalnych gazet można było sobie przeczytać ponad 80 nekrologów, a to jeszcze nie wszystkie przypadki. Nigdy czegoś takiego nie było, być może nawet od II WŚ.
   Czekamy dalej, a celebryci – rządziciele zaraz będą pewnie siać propagandę, jak to wspaniale szczepimy chełmian i okolicę. Rzyg…ć się chce….

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA