REKLAMA
,
Chełmianie świętują 100-lecie Bitwy Warszawskiej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

To będą wyjątkowe uroczystości, bo w tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy 15 sierpnia do wspólnego świętowania rocznicy i Święta Wojska Polskiego.

Reklama

15 sierpnia tego roku obchodzimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, nazywanej niekiedy „Cudem nad Wisłą”. Historycy umieszczają to starcie wśród kilkunastu najważniejszych bitew, które zdecydowały o dalszych dziejach świata. Triumf polskich wojsk zdecydował o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratował Europę przed inwazją bolszewizmu.

 

Miasto Chełm wspólnie Garnizonem Chełm upamiętni tamte niezwykłe wydarzenia. Do udziału w obchodach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego zapraszają prezydent Jakub Banaszek oraz dowódca Garnizonu Chełm ppłk Hubert Trusiuk.

 

Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 15 sierpnia, o godzinie 9:00. W bazylice NNMP na Górce odprawiona zostanie msza św. Następnie uczestnicy przejdą na Plac Łuczkowskiego, gdzie około godz. 10.15 rozpocznie się główna część obchodów. Tu dowódca Garnizonu Chełm złoży meldunek i odczytany zostanie Apel Pamięci. Następnie gospodarze oraz zaproszeni goście złożą wiązanki przy Pomniku Niepodległości i wygłoszą okolicznościowe przemówienia. Całość zakończy defilada wojskowa.

 

Na godzinę 11:00, również na pl. Łuczkowskiego, zaplanowano koncert pieśni i piosenek patriotycznych.

Tablica dla Naczelnego Wodza

 

O godz. 11.30 przy budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, nieopodal I Liceum Ogólnokształcącego, odbędzie się niecodzienna uroczystość. Z inicjatywy członków Oddziału PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie, przy wsparciu Miasta Chełm, nastąpi wmurowanie tablicy pamiątkowej. Tablica przypomni o pobycie w tym miejscu Józefa Piłsudskiego. Marszałek kwaterował w Chełmie w dniach 1-2 sierpnia 1920 roku. Stąd analizował sytuację na froncie i przygotowywał plan przeciwuderzenia w oparciu o twierdzę brzeską; na wieść o jej utracie, rozkazał przerwać bitwę i wrócił do Warszawy. Stamtąd wydał rozkaz do Bitwy Warszawskiej.

 

To nie wszystkie inicjatywy oddziału PTTK w Chełmie związane z rocznicą. Członkowie towarzystwa zdobyli też pieniądze na mural. Środki pochodzą z puli Ministerstwa Obrony Narodowej przeznaczonej na konkurs pn. „Historyczny Mural – 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy”. W Chełmie historyczny mural powstanie na budynku przy ul. Brzozowej 9.

 

Nie tylko w Chełmie

Z okazji obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z instytucjami z całej Polski, zorganizowało kilkadziesiąt różnorodnych aktywności w całym kraju oraz szereg wydarzeń online. Zwycięstwo w jednej z najważniejszych bitew świata zostanie upamiętnione pod wspólnym hasłem #Wiktoria1920.

Wśród wielu inicjatyw znajdziemy m.in. publikację filmu promującego wydarzenia związane z projektem poświęconym wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., którą 14 sierpnia organizuje Archiwum Państwowe w Lublinie. Ważnym wydarzeniem jest też otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które odbędzie 14 sierpnia, o godz. 12.00 i będzie transmitowane na żywo na stronie www muzeum i profilu na Facebooku.

 

***

 

Chełmskie obchody odbywać się będą z zachowaniem wszelkich zasad oraz wytycznych związanych z obowiązującym reżimem sanitarnym. Organizatorzy przypominają mieszkańcom, którzy zdecydują się przyjść na pl. Łuczkowskiego, o zakrywaniu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu społecznego.

Na zdjęciu: Oddziały wyruszające na front defilują przed Naczelnym Wodzem J. Piłsudskim. 04.1920. Źródło: CAW

 

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA