REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Chełmianie świętują 100-lecie Bitwy Warszawskiej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

To będą wyjątkowe uroczystości, bo w tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy 15 sierpnia do wspólnego świętowania rocznicy i Święta Wojska Polskiego.

Reklama

15 sierpnia tego roku obchodzimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, nazywanej niekiedy „Cudem nad Wisłą”. Historycy umieszczają to starcie wśród kilkunastu najważniejszych bitew, które zdecydowały o dalszych dziejach świata. Triumf polskich wojsk zdecydował o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratował Europę przed inwazją bolszewizmu.

 

Miasto Chełm wspólnie Garnizonem Chełm upamiętni tamte niezwykłe wydarzenia. Do udziału w obchodach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego zapraszają prezydent Jakub Banaszek oraz dowódca Garnizonu Chełm ppłk Hubert Trusiuk.

 

Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 15 sierpnia, o godzinie 9:00. W bazylice NNMP na Górce odprawiona zostanie msza św. Następnie uczestnicy przejdą na Plac Łuczkowskiego, gdzie około godz. 10.15 rozpocznie się główna część obchodów. Tu dowódca Garnizonu Chełm złoży meldunek i odczytany zostanie Apel Pamięci. Następnie gospodarze oraz zaproszeni goście złożą wiązanki przy Pomniku Niepodległości i wygłoszą okolicznościowe przemówienia. Całość zakończy defilada wojskowa.

 

Na godzinę 11:00, również na pl. Łuczkowskiego, zaplanowano koncert pieśni i piosenek patriotycznych.

Tablica dla Naczelnego Wodza

 

O godz. 11.30 przy budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, nieopodal I Liceum Ogólnokształcącego, odbędzie się niecodzienna uroczystość. Z inicjatywy członków Oddziału PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie, przy wsparciu Miasta Chełm, nastąpi wmurowanie tablicy pamiątkowej. Tablica przypomni o pobycie w tym miejscu Józefa Piłsudskiego. Marszałek kwaterował w Chełmie w dniach 1-2 sierpnia 1920 roku. Stąd analizował sytuację na froncie i przygotowywał plan przeciwuderzenia w oparciu o twierdzę brzeską; na wieść o jej utracie, rozkazał przerwać bitwę i wrócił do Warszawy. Stamtąd wydał rozkaz do Bitwy Warszawskiej.

 

To nie wszystkie inicjatywy oddziału PTTK w Chełmie związane z rocznicą. Członkowie towarzystwa zdobyli też pieniądze na mural. Środki pochodzą z puli Ministerstwa Obrony Narodowej przeznaczonej na konkurs pn. „Historyczny Mural – 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy”. W Chełmie historyczny mural powstanie na budynku przy ul. Brzozowej 9.

 

Nie tylko w Chełmie

Z okazji obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z instytucjami z całej Polski, zorganizowało kilkadziesiąt różnorodnych aktywności w całym kraju oraz szereg wydarzeń online. Zwycięstwo w jednej z najważniejszych bitew świata zostanie upamiętnione pod wspólnym hasłem #Wiktoria1920.

Wśród wielu inicjatyw znajdziemy m.in. publikację filmu promującego wydarzenia związane z projektem poświęconym wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., którą 14 sierpnia organizuje Archiwum Państwowe w Lublinie. Ważnym wydarzeniem jest też otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które odbędzie 14 sierpnia, o godz. 12.00 i będzie transmitowane na żywo na stronie www muzeum i profilu na Facebooku.

 

***

 

Chełmskie obchody odbywać się będą z zachowaniem wszelkich zasad oraz wytycznych związanych z obowiązującym reżimem sanitarnym. Organizatorzy przypominają mieszkańcom, którzy zdecydują się przyjść na pl. Łuczkowskiego, o zakrywaniu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu społecznego.

Na zdjęciu: Oddziały wyruszające na front defilują przed Naczelnym Wodzem J. Piłsudskim. 04.1920. Źródło: CAW

 

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama