Chełmscy lekarze i pacjenci korzystają już z programu Domowej Opieki Medycznej (DOM). Przy pomocy pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare monitorowanie stanu chorych na COVID-19 przebywających w izolacji domowej jest skuteczniejsze.
Program DOM ma za zadanie odciążyć lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w nadzorze nad pacjentami bezobjawowymi lub z lekkimi objawami COVID-19 przebywającymi w izolacji domowej. A jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo tym pacjentom. Jak informują bowiem lekarze, przyczyną dużej liczby zgonów jest m.in. to, że pacjenci przebywający w domu często nie są w stanie ocenić swojego stanu. Niejednokrotnie też świadomie odwlekają decyzję o wezwaniu karetki i przeniesieniu leczenia do szpitala.
Program DOM ma to usprawnić. Chorzy powyżej 55. roku życia obejmowani są nadzorem automatycznie. Natomiast młodszych wpisuje do systemu lekarz POZ, ale mogą też sami wypełnić formularz na stronie ministerstwa zdrowia:
Po rejestracji pacjent dostaje pulsoksymetr pocztą. Sam wtedy dokonuje pomiarów parametrów z użyciem aplikacji PulsoCare. Natomiast konsultanci i lekarze z Centrum Kontaktu DOM mają za zadanie monitorować wyniki pomiarów. Pacjenci mają zapewnianą opiekę konsultantów 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. W razie niepokojących wskazań, to oni podejmą decyzję o kwalifikacji pacjenta do szpitala. Przekażą też informację do dyspozytorni medycznej lub wezwą karetkę.