REKLAMA
,
Chełmianie zasłużeni dla województwa
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Grażyna Kieres,  Marianna Niemiec i Krzysztof Krzywiński otrzymali tytuły Zasłużony dla Województwa Lubelskiego. A to nie wszyscy dzisiaj wyróżnieni.

Reklama
Przedstawiciele chełmskiej oświaty, artyści, lokalni przedsiębiorcy i działacze społeczni odebrali dziś (22 grudnia) tytuły Zasłużony dla Województwa Lubelskiego oraz Medale Pamiątkowe. Inicjatorką przyznania odznaczeń była poseł Anna Dąbrowska-Banaszek.

Tytuły otrzymali:

– Grażyna Kieres – emerytowana nauczycielka historii, która wychowała liczne grono laureatów konkursów oraz krajowych olimpiad historycznych. Wybitny opiekun dziedzictwa II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. W latach 80. zaangażowana w działalność opozycyjną w ramach NSZZ Solidarność. Jest członkiem nadzwyczajnym Światowej Organizacji Żołnierzy Armii Krajowej. Wielokrotnie odznaczana na szczeblu regionalnym i krajowym. Nadal zaangażowana w krzewienie myśli patriotycznej w Chełmie.

– Marianna Niemiec – od kilkudziesięciu lat zaangażowana w działalność chełmskich seniorów. Od 2003 roku przewodnicząca Klubu Seniora „Mimoza”. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1979 roku za działalność społeczno-kulturalną. W 2004 otrzymała także Złotą Odznakę Honorową przyznaną przez Polski Związek Emerytów. W 2018 roku odznaczona przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odznaką „Primus in Agendo” oraz medalem Wojewody Lubelskiego. Była radną Chełmskiej Rady Seniorów. Uczestniczka i laureatka wojewódzkich Jesiennych Przeglądów Twórczości Artystycznej Seniorów. Stale angażuje się w działalność NGO – współpracuje przy realizacji projektów FIO, ASOS, MNiSW dla Seniorów od 2015 roku.

– Krzysztof Krzywiński – założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość w Chełmie. Organizator i współorganizator corocznych uroczystości kombatanckich związanych z powstaniem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Jest inicjatorem upamiętnień miejsc ważnych dla narodu polskiego. Na wniosek organizacji kombatanckich i środowisk kresowych został odznaczony medalem „Pro Patria”, Krzyżem Obrony Wołynia z gwiazdką, Krzyżem Polskiej Samoobrony na Kresach, Medalami i Odznakami AK oraz PSZ na Zachodzie.

Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Nadaje się je osobom fizycznym, instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom społecznym i zawodowym, które całokształtem działalności zawodowej i społecznej znacząco przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju regionu.

Podczas uroczystości wręczono również

Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego,

przyznawane za szczególne zasługi rzecz samorządu terytorialnego. Otrzymało je trzech wybitnych chełmian:

– Bogdan Depta – artysta muzyk. Od 1979 roku pracował jako muzyk zawodowy w orkiestrze NBWOP, gdzie osiągnął stopień koncertmistrza. Od 1998 roku zaangażowany w pracę w Chełmskim Domu Kultury jako korepetytor Chóru Hejnał. Nadzoruje całokształt pracy artystycznej związanej z muzyką w jednostce. Koordynował i kierował pracami związanymi z przygotowaniem jednego z największych wydarzeń w historii Chełmskiego Domu Kultury – „Opole 80”. W 2013 roku na ogólnopolskim festiwalu kolęd w Będzinie zdobył wyróżnienie. Reprezentował Polskę na festiwalu kapel w Kutinie w Chorwacji. W 2018 roku zdobył pierwsze miejsce na festiwalu w Kazimierzu Dolnym. W 2019 roku otrzymał prestiżową nagrodę KAJA w kategorii animator kultury. W 2006 roku odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

– Lucjan Jagiełło – założyciel browaru „Jagiełło”. Z wielkim zapałem rozwijał rodzinny biznes, który z małej lokalnej firmy stał się browarem znanym w całej Polsce i poza jej granicami. Promuje region poprzez wykorzystywanie lokalnych zasobów do produkcji piwa, podkreślając pochodzenie surowców i lokalizację browaru. Jest aktywnym przedsiębiorcą, który w każdym miejscu podkreśla swoje przywiązanie do miasta i regionu.

– Tadeusz Kornyluk – aktywista społeczny. W PRL zaangażowany w działalność opozycyjną. Po 1989 roku wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność. Aktywny uczestnik społeczności seniorów w Chełmie. Wielokrotnie uczestniczył w przeglądach twórczości artystycznej na szczeblu lokalnym i krajowym. Współpracuje przy realizacji projektów dla Seniorów w ramach FIO, ASOS.

Gratulujemy!

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA