REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Jagoda Barczyńska
Chełmianka, co sztuką nowoczesną promuje miasto
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Jagoda Barczyńska kandydatką do tegorocznego tytułu Chełmianina Roku. Jej kandydaturę zgłosiło Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm”.

Dlaczego Pani Barczyńska? Zdaniem Joanny Bieleckiej, prezes stowarzyszeni „Nasz Chełm” odpowiedź jest prosta:

Jagoda Barczyńska przez dziesięciolecia swej działalności przyczyniła się do zaistnienia Chełma na kulturalnej mapie Polski. Za jej sprawą Dział Sztuki Współczesnej i Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie stały się cenionym ośrodkiem sztuki – mówi Joanna Bielecka.

Chełm posiada naprawdę wyjątkową galerię. To jest po prostu miasto sztuki mówił po wizycie w Galerii profesor Jerzy Miziołek, wybitny historyk sztuki. Jagoda Barczyńska jest tej Galerii kuratorką. Zauważmy, że Galeria 72 będzie właśnie obchodzić jubileusz swego 50-lecia.

Biografia

Barczyńska jest historykiem sztuki. Ukończyła kultowe I Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim – jednego z najlepszych na Kielecczyźnie, a następnie Sekcję Historii Sztuki (obecnie Instytut Nauk o Sztuce) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez wiele lat związana z Muzeum Chełmskim.

Galeria 72

Barczyńska kierowała Działem Sztuki Współczesnej i Galerią 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej. Była kuratorką ponad stu wystaw promujących sztukę wybitnych artystów polskich i zagranicznych nie tylko w przestrzeni Galerii 72, ale także w muzeach i galeriach kraju i w Europie (Słowacja, Słowenia, Włochy). Jej działalność obejmowała również organizację międzynarodowych plenerów gromadzących artystów najwyższej miary z Polski i ze świata.

Dzięki Barczyńskiej do chełmskiego muzeum systematycznie rosną chełmskie zbiory sztuki współczesnej – mówi Bielecka. – Przekazują je ceniący panią Kustosz poważni kolekcjonerzy. Ostatnio do Chełma trafiły prace ze zbiorów w Chicago i Oldenburgu (Niemcy). Wiem jednak, że Pani Jagoda nade wszystko ceni sobie prace przekazywane przez samych artystów. Oni bowiem swoje dzieła składają Muzeum Chełmskim nie tylko dla jej pracy, ale przede wszystkim dla miejsca znaczonego sztuką o wysokich walorach artystycznych.

Zaangażowanie kuratorki Galerii 72 integruje wokół chełmskich zbiorów twórców wielu pokoleń. Jej praca i umiejętność nawiązywania kontaktów przekłada się na zbiór, który Chełm wyróżnia.

Edukacja

Barczyńska dba także by dzieła sztuki nowoczesnej znalazły w naszym mieście swoich odbiorców. Powstał program edukacyjny, który objął kilka pokoleń mieszkańców Chełma. Przede wszystkim jednak zainteresowanych sztuką uczniów chełmskich szkół. Sama chętnie sięga też po pióro. Jest autorką tekstów z zakresu historii sztuki publikowanych w katalogach, Roczniku Chełmskim, periodykach lokalnych, ogólnopolskich i wydawnictwach ukazujących się za granicą.

Działalność popularyzatorska zaowocowała współpracą z TVP3 Lublin, Telewizją Kultura, ogólnopolskimi programami Polskiego Radia. Każde z tych działań znakomicie służy promocji miasta, dla którego kolekcja sztuki współczesnej stała się emblematem

Koguciuk

Z ogromną satysfakcją przyjęłam informację, że Jagoda Barczyńska przez ponad trzydzieści lat patronowała artystycznej karierze Stanisława Koguciuka – mówi Bielecka. – To za jej sprawą malarstwo „Nikifora z Pławanic” promuje dzisiaj Ziemię Chełmską.

Barczyńska byłą jego mentorką, opiekunką i inspiratorką zmarłego w ubiegłym Stanisława Koguciuka. Dodajmy świetną opiekunką. Prace Koguciuka wiszą w wielu cenionych muzeach i galeriach. On sam został laureatem prestiżowej Nagrody Kolberga przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Pani Jagoda promuje Chełm na kulturalnej mapie Polski.Jej profesjonalizm w objaśnianiu niuansów sztuki jest niepowtarzalny .Super wybór jestem za👍.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • Wszystko co robi Pani Jagoda, robi z wielkim zaangażowaniem. Poświęca mnóstwo czasu na pracę zawodową, której efekty przekuwa potem na promocję miasta Chełma, w którym mieszka od lat i Galerii 72, w której pracuje nieprzerwanie od…zawsze. Trudno o lepszą kandydaturę do przyznania honorowego tytułu
  Chełmianina Roku.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • Bardzo dobra kandydatka. Ma mój głos.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • Jak dobrze, że Ktoś pomyślał o Kobietach. Akurat pani Jagodzie należy się tytuł Chełmianki Roku. Brawo Pani Jagodo.

  Rating: 5.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *