REKLAMA
,
Chełmscy górnicy dziś świętują
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dziś Barbórka – najważniejsze święto górników. W Chełmie na wspólnym świętowaniu spotkają się pracownicy odkrywkowej kopalni kredy.

Reklama

Będzie okazja do krótkiego podsumowania ostatniego roku, którego dokona Tadeusz Radzięciak – Dyrektor Produkcji i Technologii Cementu w CEMEX w Polsce oraz Dyrektor Cementowni Chełm, który przypomni o najważniejszych wartościach, którymi są m.in. bezpieczeństwo. W przemyśle wydobywczym to zagadnienie szczególnie ważne, które stale eksponowane jest w codziennej działalności firmy CEMEX.

Podczas barbórkowych uroczystości w ChDK uhonorowani odznaczeniami zostaną pracownicy, mianowania odbiorą górnicy, inżynierowie górniczy oraz technicy górniczy I, II oraz III stopnia. W tym roku przewidzianych jest 70 nominacji.

Świąteczną atmosferę uświetnią występy artystyczne przygotowane przez dzieci i młodzież z Chełmskiego Domu Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury oraz Orkiestrę Dętą z Chełma. Częścią tegorocznych obchodów Barbórki będą też rozgrywki sportowe.

Żeby tradycji stało się zadość, po zakończeniu części oficjalnej, świętowanie będzie kontynuowane na dwóch oddzielnych przyjęciach – Combrze Babskim dla pań oraz Gwarkach Piwnych dla panów.

CEMEX ma na terenie całego kraju 5 kopalni kruszyw oraz kopalnię odkrywkową kredy w Chełmie, która jest eksploatowana od 1924 roku. Świętowanie Barbórki jest ważnym wydarzeniem, które trwale wpisane jest do firmowego kalendarza.

Barbórka obchodzona jest 4 grudnia, czyli w dniu, w którym czczona jest pamięć świętej Barbary – patronki górników (według tradycji, św. Barbara jest uznawana m.in. za patronkę ciężkiej pracy). To jedno z najbardziej tradycyjnych świąt odnoszących się do grup zawodowych. Górnicy przez lata wiernie kultywują utrwalone zwyczaje.

Napisz komentarz
 • Powiedzcie lepiej mieszkańcom czym palicie w cementowni?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA