REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Chełmscy przedsiębiorcy mówią: dość!
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Do ogólnopolskiej akcji przedsiębiorców #OtwieraMY dołączają chełmianie. Fundacja Made In Chełm obiecuje tym, którzy zdecydują się w poniedziałek otworzyć swoje biznesy, bezpłatną pomoc prawną.

Reklama

W całym kraju, także w Chełmie, narasta frustracja wśród właścicieli i pracowników restauracji, kawiarni i obiektów wypoczynkowych. Wielu właścicieli twierdzi, że doszli już do ściany. Dobijają ich koszty najmu lokali, boją się niewypłacalności i utraty dorobku życia. Nie wszyscy natomiast “załapali się” na rządową pomoc. Trudno więc się dziwić, że także chełmscy przedsiębiorcy mówią: dość!

Stąd nawoływania wśród przedsiębiorców do aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa i otwierania biznesów. Mimo rządowych zakazów. Dodatkowym argumentem dla przedsiębiorców jest wyrok w sprawie fryzjera, który świadczył usługi mimo pandemii. Sąd uznał, że nie można zabraniać firmom działalności na mocy rozporządzenia, bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. I uchylił karę 10 tys. zł dla przedsiębiorcy.

Otwierający lokale przedsiębiorcy podkreślają dodatkowo, że mają poparcie społeczeństwa. Coraz więcej z nich deklaruje więc, że otworzy swoje biznesy wbrew obowiązującym zakazom. Przedsiębiorcy zwołują się za pośrednictwem mediów społecznościowych, w tym Twitterowego profilu #OtwieraMY.

Natomiast na stronie https;//newsmap.pl/biznes/ powstała nawet Interaktywna Mapa Wolnego Biznesu. Każdego dnia otwiera się kilka, a nawet kilkanaście lokali dziennie, mimo lockdownu. Dotyczy to zarówno wielkich, jak i małych miast.

Dołącza Chełm

Dzisiaj przed południem na Mapie Wolnego Biznesu nie było jeszcze żadnej firmy z Chełma. Natomiast wczoraj wieczorem (16 stycznia) chełmska Fundacja Made In Chełm  zamieściła film, który zachęca do otwierania biznesów. Więcej o fundacji i jej celach przeczytacie tutaj.
Jej członkowie zadeklarowali wsparcie dla chełmskich przedsiębiorców, którzy zdecydują się otworzyć swoje firmy “pomimo kartonowego zakazu, który nie ma żadnych podstaw prawnych”. Piszą:

Oferujemy darmową pomoc prawną, obecność podczas kontroli policji i sanepidu oraz dokumentowanie całości zdarzenia w Państwa siedzibie. Wsparcie chełmskich mecenasów, aż do zakończenia postępowania. Firmy gastronomiczne, siłownie, fryzjerzy i hotelarze – NIE JESTEŚCIE SAMI!!!

Członkowie funkcji podkreślają, że nie interesuje ich branża, liczba zatrudnionych czy poglądy polityczne przedsiębiorców. I zachęcają do kontaktu. Film i więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie Made In Chełm.

Będą kary

Tymczasem Policja dostała rekomendację od Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego względem postępowania z niestosującymi się do reżimu sanitarnego przedsiębiorcami – dowiedziało się RMF FM. “Zbuntowane” firmy mają być kontrolowane i karane. Policja ma ustalać m.in w sieci, kto wznowił działalność pomimo zakazu i sprawdzać sytuację wraz z inspektorami sanepidu.

Przedsiębiorcy mają być karani mandatami oraz karami do 30 tys. zł nakładanymi przez sanepid. Firma straci również pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej.
Skala buntu jest jednak ciągle trudna do oszacowania – pisze portal Money.pl. – Nie wszyscy przedsiębiorcy bowiem włączają się do szerszych akcji. Niektórzy robią to na własną rękę.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Brawo Konfederacja i Made In Chełm! Czas wyjść spod pisowskiego buta władzy i odzyskać wolność!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Pastor ta twoja oPOzycja to też jedna wielka skompromitowana banda. A my POlacy jesteśmy nie za bardzo rozgarnięci lubimy tylKO pluć na siebie i obrażać się na wzajem politycy to kochają lubią takich debili jak nasz kochany naród

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czyli co nie głosowałeś wcale?
  Dlaczego mnie to nie dziwi?

  No votes yet.
  Please wait...
  • To jest męczące. Jeśli masz taki styl bycia, to współczuję wszystkim, którzy mają z Tobą kontakt na co dzień. Naprawdę potrafisz się tylko przywalać personalnie, czy oprócz tego masz jakieś życie, pasje? Ja nie jestem, na szczęście, Twoim psychoterapeutą, a zdecydowanie polecam, może wtedy w Ja ośrodek kontroli przesunie się we właściwe miejsce.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Gasni, Pastor po powrocie z Antypodów zrobił się strasznie pretensjonalny. Nie wiem, może kapelusz skórzany uwiera?

  No votes yet.
  Please wait...
  • No, nie wiem. U siebie po powrocie od rodziny z Australii takich objawów nie zaobserwowałem. W kapeluszu częściej chodzi mój najmłodszy syn.

   No votes yet.
   Please wait...
 • No to pytanie sprawdzające na którego skompromitowanego kandydata z PiS i PO głosowałeś: Trzaskowski czy Duda?
  Nie mysisz odpowiadac głośno wystarczy że odpowiesz przed samym sobą.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Nie muszę odpowiadać, nie muszę. Odpowiedziałem przed samym sobą, patrząc w lustro – sobie prosto w oczy, nie musiałem opuścić wzroku.

   No votes yet.
   Please wait...
  • Z serca doradzam, zmień coś w podejściu. Każdy Twój komentarz jest wycieczką personalną, a to świadczy o pewnych zaburzeniach. Spróbuj podyskutować merytorycznie.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Nie chodzi o składnię, chodzi o logikę.
  Sam sobie odbierasz możliwość wyboru.
  Kiedyś głosowałem na PiS bo zdawała mi się przyszłością a gdy przyszła była gorsza od przeszłości.
  Współczuję ci, bo zostaje tobie tylko sarkazm i ironia.
  I oczywiście obszerne tłumaczenie dlaczego właśnie tak 😉

  No votes yet.
  Please wait...
  • No, nie masz racji i nie potrafisz się do tego przyznać. Usiłujesz wmówić, że napisałem co innego, niż napisałem. I składnia, i logika są w porządku. Twój indywidualny odbiór – do bani. Wybór mam ja, nie masz go Ty – przeczytaj to, co sam piszesz. A sarkazm i ironia – w normie. Na pewno na niższym poziomie, niż Twoje dążenie przestawienia wszystkich an swoją modłę.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Pastor, czy Ty potrafisz czytać? Chyba nie… Cytuję: “Nie zgadzam się, że tylko PiS jest skompromitowany – to raczej amnezja i wybiórcze postrzeganie rzeczywistości, w której liczy się tylko dziś, a nie co było wczoraj.” Wykładam, bo wyraźnie nie zrozumiałeś: PiS też jest skompromitowany. Masz problem z elementarnym rozumiem składni? To już nudne, jak próbujesz mnie wpychać w ramiona PiS. Nigdy nie uważałem się za kogoś wyjątkowego, nie czekam na emisariuszy, mam inne pomysły na życie.
  I nadal nie rozumiesz, że po obu stronach barykady politycznej, ci najgłośniej krzyczący to zdegenerowane jednostki, wielokrotnie skompromitowane. Póki co, PO (szczególnie gdy dodamy kolesi z PSL) ma przewagę w liczbie takich delikwentów nad PiS, ale spokojnie, PiS z prędkością światła odrabia dystans! Żadnego relatywizmu – relatywizmowi mówimy zdecydowane nie!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Rozumiem, że zaliczasz się do tych którzy uważają, że PiS nie jest skompromitowane, twoje prawo.
  Ale dlaczego relatywizujesz ocenę ? A potem się obrażasz że wysyłam ciebie do biura Mazurkowej. Ona raczej do ciebie nie przyjdzie, no chyba że jesteś nadzwyczaj wyjątkowy.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Nie doceniasz marki, Gasni. Dla mnie jedyna skompromitowana marka jest PiS ale dla wielu innych nie . Nie mam nic przeciwko gdyby wszystkie te sztandary opozycyjne złączyły się pod jedno hasło i tak wystąpiły we wspólnych wyborach przeciw PiS. Dlatego raczej nie potępiam żadnej opozycyjnej dla PiS do czasu gdy nie graja tylko na siebie.
  PiS dysponuje propaganda jak komuna we wczesnej fazie wiec poza możliwością mobilizowania własnego elektoratu może rozgrywać między opozycja. Kiedy ktokolwiek z opozycji wzajemnie się krytykuje to woda na młyn PiS.
  PiS zbudowała pewien mechanizm propagandy w który chętnie wykorzysta każdy następny chętny do władzy.

  No votes yet.
  Please wait...
  • No, właśnie doceniam markę: niech sobie działają te wszystkie partie, bo coś tam dla poszczególnych ludzi znaczą. Nie zgadzam się, że tylko PiS jest skompromitowany – to raczej amnezja i wybiórcze postrzeganie rzeczywistości, w której liczy się tylko dziś, a nie co było wczoraj. Setki skompromitowanych – w skali całego kraju, całej partii – działaczy PO, nie da się tego zapomnieć, pod tym względem i PiS, i PO już są sobie równe. Reszta naszych sporów to ideologia – całościowo nie pasuje mi ani program PiS, ani PO, sposób sprawowania władzy w obu wypadkach nie pasuje mi tak samo, bo to kwestia wypchnięcia do władzy niedorosłych do władzy ludzi, którzy kompromitują siebie i partie. O innych partiach mam to samo zdanie – nawet jeśli któraś jeszcze nie była u władzy, to styl bycia opozycją też je przekreśla.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama