REKLAMA
,
Chełmscy Terytorialsi walczą z pandemią
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Spotkasz ich w szpitalach, punktach wymazowych i w DPS w Różance. Terytorialsi  z Chełma wspierają medyków i samorządy w walce z pandemią.

Reklama

Od początku pandemii chełmscy Terytorialsi angażują się w działania przeciwkryzysowe. Wspierają medyków, policję, służbę sanitarno-epidemiologiczną oraz samorząd. W operację „Trwała Odporność” zaangażowanych jest obecnie ponad 150 Terytorialów, w tym żołnierze z Chełma, z 19. Batalionu Zmechanizowanego.

Jednym z głównych zadań Terytorialsów jest teraz

wsparcie służby zdrowia.

Żołnierzy spotkamy w szpitalach w Chełmie, Krasnymstawie, Świdniku, Łęcznej i Włodawie. Zajmują się m.in. pomiarem temperatury, kierowaniem ruchem, segregacją pacjentów (triaż), pracami porządkowymi, administracyjnymi i logistycznymi. Np. transportem próbek do badań czy środków czystości.

Ważnym zadaniem Terytorialsów jest pobieranie wymazów w stacjonarnych punktach przyszpitalnych. Wsparcie żołnierzy w realny sposób odciąża personel medyczny, który może skupić się na leczeniu pacjentów.

Terytorialsi wspierają również pracowników i podopiecznych domu pomocy społecznej w Różance (pow. włodawski, na zdjęciu). Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Z kolei w regionalnych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych wykonują prace administracyjno – biurowe. M.in. wypełniają ankiety i wprowadzają dane do systemu.

Z Policją i samorządem

Innym obszarem ich działań jest współpraca z Policją w monitorowaniu osób przebywających w kwarantannie. Obecnie żołnierze wspierają komisariaty w Chełmie, Krasnymstawie, Świdniku, Łęcznej i Włodawie. Ponad 20 żołnierzy uczestniczy w codziennych patrolach.

Terytorialsi wspierają też inne instytucje w Chełmie. Pracują w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Urzędzie Miasta oraz w MOPR w Chełmie. Angażują się też w różne lokalne akcje pomocowe na rzecz seniorów i kombatantów.

Obecnie w całym województwie lubelskim w walkę z pandemią zaangażowanych jest około 550 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Wojsk Operacyjnych – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA