REKLAMA
,
Chełmska jemioła w odwrocie?
Chełmska jemioła w odwrocie?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dziesiątki rosnących w mieście drzew udało się oczyścić z jemioły. Niestety kilku drzew nie udało się już uratować. Wkrótce zapewne znikną więc kolejne.

Reklama
Chełmska jemioła w odwrocie?Chełmska jemioła w odwrocie?
W zeszłym tygodniu na wielu ulicach Chełma ruch utrudniały ekipy zajmujące się pielęgnacją miejskich drzew. Robotnicy nie tylko przycinali gałęzie, ale z wielu drzew usuwali pasożytujące na drzewach jemioły (na zdjęciach: pl. Łuczkowskiego przed i po zabiegu usunięcia jemioły). Tej zaś jest w Chełmie naprawdę dużo. Czy rozpoczęta akcja oznacza, że rzeczywiście chełmska jemioła znalazła się w odwrocie?  Tak przynajmniej zapowiada chełmski magistrat. Na stronie Miasto Chełm czytamy więc:
…problem jemioły narastał (dosłownie i w przenośni) w Chełmie od wielu lat. W tym roku samorząd Miasta Chełm pierwszy raz podjął działania polegające na zwalczaniu tego półpasożyta. Na podstawie przeprowadzonej wiosną inwentaryzacji zlecono pilotażową akcję. Do zabiegów wytypowano kilkadziesiąt drzew znajdujących się głównie w reprezentacyjnych częściach miasta, ale nie tylko. Niestety, w części przypadków stopień porażenia był na tyle znaczny, że drzewa wymagały usunięcia.
Akcja, którą właśnie obserwujemy, to zaledwie pilotaż. W trakcie jego realizacji usunięto już jemiołę z gałęzi 36 drzew. Co gorsza, trzeba było jednak usunąć aż  20 drzew, które pod wpływem jemioły obumarły. Jemioła już znikła lub w najbliższym czasie zniknie z: pl. dr. Edwarda Łuczkowskiego, ul. Przechodniej, ul. Hrubieszowskiej, ul. Pocztowej, ul. Reformackiej, ul. Mościckiego.
 
To zaledwie wstęp do prawdziwej wojny z jemiołą. Urząd zapowiada, że
planuje kontynuować walkę z jemiołą i sukcesywnie poddawać drzewa zabiegom pielęgnacyjnym w różnych rejonach Chełma, w ramach bieżącego utrzymania zieleni.
Chełmska jemioła w odwrocie?
Nasza redakcja podpowiada lokalizację, którą należy zająć się w pierwszej kolejności – Park Miejski przy ul. Lubelskiej. Ekspansja jemioły na parkowych drzewach jest tak duża, że znaczna część z nich może nie doczekać planowanej rewitalizacji parku.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA