REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Chełmska komunikacja po nowemu
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Od 1 września chełmianie będą podróżować komunikacją miejską bezpłatnie. A to nie koniec zmian. Pod koniec roku na ulice miasta wyjadą nowe autobusy. Odmienią się też przystanki.

Reklama

Pod koniec lipca chełmscy radni przegłosowali uchwałę o nieodpłatnej komunikacji miejskiej. Nowe zasady obowiązują od 1 września br. Z darmowego transportu publicznego będą korzystali nie tylko mieszkańcy, ale wszyscy, którzy akurat będą przebywać w Chełmie.

Była to inicjatywa prezydenta Jakuba Banaszka, który mówił:

– Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców, aby przesiedli się ze swoich samochodów do autobusów. Dzięki temu przyczynimy się do ograniczenia emisji spalin, zwłaszcza, że na przestrzeni kilku najbliższych lat prawie w całości wymienimy tabor CLA na zeroemisyjny – dodał.

Szerzej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.

Nowe autobusy

to kolejna nowość w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji w Chełmie. Jak już informowaliśmy, jeszcze w  grudniu tego roku tabor Chełmskich Linii Autobusowych wzmocni sześć niskoemisyjnych autobusów firmy Solaris.

Natomiast w ciągu najbliższych dwóch lat na ulicach miasta pojawi się ponad 20 pojazdów napędzanych wodorem. Na zakup tych ostatnich miasto otrzymało ponad 100 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Żeby podróżowanie miejską komunikacją było jeszcze przyjemniejsze, ratusz informuje, że “prowadzi intensywne przygotowania”

do wymiany przystanków autobusowych

na terenie miasta. W pierwszej kolejności wymienionych zostanie 35 wiat.

Wśród odnowionych miejsc znajdą się dwa przystanki ogrzewane – przy szpitalu i na Pl. Gdańskim. Natomiast te przy parkach miejskich będą “zielone” czyli porośnięte ozdobnymi roślinami. Pozostałe zyskać mają nowy, estetyczny wygląd.

Jak informuje magistrat, trwają prace nad dokumentami do przetargu na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. Zadanie jest warte prawie 3 mln złotych.
Efekty mamy zobaczyć do końca tego roku.

***

Środki na realizację przedsięwzięcia pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014 – 2020 w ramach projektu “Budowa niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym” – w ramach nowego zadania.
To jest ten sam projekt, w ramach którego powstała m.in. ścieżka rowerowa z Chełma do Kamienia, a miasto kupuje niskoemisyjne autobusy. 

Jak czytamy na stronie Miasto Chełm, udało się zwiększyć dofinansowanie do projektu, dlatego “pojawiła się możliwość kolejnych inwestycji w infrastrukturę komunikacyjną”.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • No właśnie,dodatkowa forsa się skończy i co będzie z budżetem?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Renek – koszty budzą wątpliwości…
  No i tak – racja!
  Czemu u licha tak jest, że skoro jeździmy po mieście od pierwszego ZA DARMO, oni w tym cla też nie robią tego za darmo – no, np co najwyżej za “ćwierćdarmo”? To zdaje się być ciekawe zjawisko, jakoś tak niezbyt jasne, no bo po co im te finanse od miasta, skoro jest hasło ZA DARMO? Jeżeli coś ma być rzeczywiście za darmo, no to niech u licha tak będzie i basta!
  Jako osoba wyjątkowo martwiąca się o nasze wspólne miejskie finanse, zdaje się mógłbyś opatentować swoje “co nieco” – może jakieś perpetum mobile a’la Renek? Zrobisz tym furorę chłopie i będziesz sławny. Chełm ci tego nigdy nie zapomni!
  Powodzenia!???

  No votes yet.
  Please wait...
 • Cieszy inwestycyjna ekspansja Pana Prezydenta. Chwała mu za to. Trzeba powiedzieć że spełnia przedwyborcze w tym zakresie oczekiwania mieszkańców
  Wątpliwości budzą koszty związane z obsługą i ich funkcjonowania. Miejmy nadzieję że administracja to kontroluje.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Witajcie w Albanii.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Można? Można!

  No votes yet.
  Please wait...
  • Jak przypomnę sobie czasy Fiszowej i stagnacja Chełma to mnie się gotuje. Tyle lat zmarnowanych

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama