REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Czy chełmska spółka działa na szkodę członków wspólnoty mieszkaniowej?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeszcze w kwietniu członkini Wspólnoty Mieszkaniowej „Trubakowska 53, 55, 57A” złożyła w Prokuraturze Rejonowej w Chełmie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Miało się go dopuścić Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych, które zarządzało zasobami tej wspólnoty.

Reklama

Przestępstwo popełnione przez PUM polegać miało na niegospodarności środkami finansowymi na szkodę Wspólnoty. Zdaniem zawiadamiającej narusza to art. 296 $ 1 Kodeksu karnego, czyli stanowi przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu. Lista szczegółowych zarzutów jest długa.
Są na niej między innymi: niedobory na koncie funduszu remontowego Wspólnoty, nieegzekwowanie należności, zawyżanie kosztów remontów, nieorganizowanie przetargów, wykonywanie prac bez uchwał Wspólnoty, brak szczegółowych rozliczeń kosztów wspólnoty, brak dostępu do dokumentacji finansowo-księgowej. Zawiadamiająca zwraca również uwagę, że w latach 2012-2018 zarządca nie informował lokatorów o możliwości uzyskania dofinansowania instalacji CO z Funduszu Ochrony Środowiska. W rezultacie właściciele lokali zmuszeni byli do pokrycia tych kosztów z własnej kieszeni. Pojawia się również zarzut przywłaszczenia pieniędzy pochodzących ze sprzedaży wspólnotowego drewna, blach zdemontowanych z remontowanych dachów, a nawet wpłat dokonywanych przez lokatorów na konto PUM zamiast na konto Wspólnoty.

Wspólnoty Mieszkaniowe współpracujące z PUM nigdy nie miały łatwego życia. Pod koniec 2014 roku głośno było o pieniądzach, których spółka nie przelewała na ich konta. Tuż przed wyborami samorządowymi temat był bardzo niewygodny dla władz miasta, które są jedynym właścicielem PUM sp. z o.o. Błyskawicznie więc spółka rozpoczęła regulowanie swoich zaległości.

Wspólnota z Trubakowskiej jest od PUM zależna całkowicie. Pod koniec ubiegłego roku jej członkowie postanowili jednak „wybić się na niepodległość” i zmienić kiepskiego zarządcę. Udało się nawet wybrać nowe władze i wypowiedzieć umowę z PUM. Na inne działania trzeba było czekać do końca okresu wypowiedzenia. PUM nie zamierza się poddać. Jak usłyszeliśmy od członków Wspólnoty:

Trzy miesiące to wystarczająco długi okres, aby różnymi metodami dać nam do zrozumienia, że popełniliśmy błąd.

Trudno dzisiaj przewidzieć jakie będzie stanowisko prokuratury, wydaje się jednak, że ludziom, którzy podjęli wysiłek walki z nierzetelną – ich zdaniem – firmą, należy się zrozumienie i wsparcie.

***

O komentarz do wymienionych w piśmie zarzutów poprosiliśmy Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych sp. z o.o. oraz Rolanda Kurczewicza, pełnomocnika ds. strategii przedsięwzięć prezydent miasta i relacji publicznych. Niestety na nasze pytanie przesłane pocztą elektroniczną dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Do tematu wrócimy

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • opozycja? dobre, chwilowo zajęta miejscami na listach wyborczych ale przyjdzie i czas na kawalerię 😉

  No votes yet.
  Please wait...
 • Radni miasta Chełma opozycyni oraz rządzący powinni dbać o interesy mieszkańców. Co oni w tej sprawie robią? Gdzie opozycja ?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Wladze Chelma powinny wspierac mieszkancow,a nie zle dzialajaca miejska spolke.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Nie wolno nam zgóbić problemów i sytuacji takich wspólnot jak Trubakowska. Trzeba ich wspierać. Spowodować żeby im było łatwiej. Może jakieś darmowe doradztwo prawne, finansowe z różnych stron.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Masel. Co do zasady że sprawy wspólnoty powinny być rozpatrywane w oparciu o prawo tego dotyczące oraz wokół ludzi – właścicieli lokali to jest bezsprzeczne. Właściciele wybierają zarząd, zarząd zarządce. Jest wewnętrzny zakres kontroli. To tak powinno działać. Ale ten system nie działa prawidłowo na ul. Trubakowskiej. Nie działa również jak pokazały b.liczne komentarze pod tym tekstem w całym mieście Chełmie. Trzeba go rozwiązać całoścowo. To jest szansa ale i zagrożenie dla Trubakowskiej.

  No votes yet.
  Please wait...
 • O tym czy prawo jest łamane dopiero sie dowiemy jak widać same zapisy ustawy nie gwarantuję praw mieszkańców własności ale o tym wstępnie rozstrzygnie prokurator a potem sąd.
  Ja tylko w swoich komentarzach przewiduję skutki polityczne bo z powodów politycznych usytuowania zarządcy te problemy powstały.
  Gdyby były merytoryczne umiejscowienie zarządcy to już dawno powinien być zmieniony (wiek emerytalny, interwencje radnego Wielczki sprzed poprzednie kadencji)

  No votes yet.
  Please wait...
 • Zbych, Edi, ddk. Zabrneliście nie w ta stronę. Tej wspólnocie chodzi tylko i wyłacznie o zmianę zarządcy a o rozgrywkach politycznych tu nikt nie myśli . Chodzi o jasne i klarowne rozliczenia , możliwość decydowania o sprawach wspólnoty której są właścicielami. Wyraźnie reguluje to ustawa o Własności lokali która jest ewidentnie łamana i nieprzestrzegana przez obecnego zarządce, a są na to niepodważalne dowody.!!!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Cześć

  No votes yet.
  Please wait...
 • Tu potrzebna duza miotla.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mem,ale ta spolka to tylko fragment zaniedban.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama