REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Chełmska uczelnia ma Centrum Symulacji Medycznej
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej powstało w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Tu studenci pielęgniarstwa będą ćwiczyć swoje umiejętności.

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej kosztowało 2,5 mln zł. Chełmska uczelnia zdecydowała się na tę inwestycję z myślą o praktycznym kształceniu pielęgniarek. A w przyszłości może także w innych zawodach medycznych.

W czwartek (18 marca)  dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, uroczyście otworzył Centrum.

Jako Uczelnia o profilu praktycznym, przykładamy ogromną wagę do tego wymiaru kształcenia – mówił rektor. – Chcemy, by nasi absolwenci konkurując na rynku pracy, wygrywali przygotowaniem praktycznym na najwyższym poziomie. Niewątpliwie przyczyni się do tego nowocześnie wyposażone Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, którego działalność mam przyjemność dziś inicjować. Jestem przekonany, że Centrum Symulacji wraz z nową siedzibą Instytutu Nauk Medycznych, która powstaje przy ul. Batorego w Chełmie, będą odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację w świecie medycznym.

Centrum Symulacji Medycznej ulokowano przy ul. Pocztowej 52. Stanowi część prężnie rozwijającego się Instytutu Nauk Medycznych. Powstały tu m.in. sala symulacji wysokiej wierności, sala do prowadzenia czynności resuscytacyjnych w zakresie ALS, sala do prowadzenia czynności resuscytacyjnych w zakresie BLS. A także sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich, sala do ćwiczeń umiejętności technicznych, pomieszczenie kontrolne oraz sala egzaminacyjna OSCE.

Pracownie pielęgniarskie wyposażone są w zaawansowane technologicznie symulatory pacjenta, najnowszy sprzęt medyczny oraz system audio-wideo do rejestracji sesji symulacyjnych. To da studentom możliwość ćwiczenia umiejętności manualnych takich jak np. intubacja dotchawicza, wentylacja zastępcza, wkłucia dożylne i wiele innych. Studenci będą uczyć się więc w bezpiecznym środowisku, w którym wielokrotne powtarzanie danej czynności, a  nawet popełnianie błędów, nie zagraża bezpieczeństwu pacjenta. Dzięki temu będą wiedzieli, jak postępować w rożnych, często bardzo skomplikowanych przypadkach klinicznych.

Wierzę, że rozwijający się Instytut Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie stanie się już w niedługim czasie jednym z najnowocześniejszych ośrodków kształcących, obok pielęgniarek i pielęgniarzy, także ratowników medycznych, położne i położników, a także lekarzy – podsumowuje rektor Tofil.

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej powstało w ramach projektu „Nowa jakość kształcenia praktycznego na kierunku Pielęgniarstwo” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*