REKLAMA
,
Chełmska uczelnia ma nowego partnera
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Umowę o współpracy podpisali rektorzy PWSZ w Chełmie i Politechniki Lwowskiej. Dzięki niej uczelnie będą mogły wymieniać się studentami i pracownikami.

Reklama

W chełmskiej PWSZ gościła (16-17 stycznia) delegacja Narodowego Uniwersytetu Politechnika Lwowska, na czele z rektorem – prof. Yuriyem Bobalo.  Celem wizyty było m.in. zapoznanie się z bazą laboratoryjną, jaką dysponuje chełmska uczelnia w kształceniu na kierunkach technicznych. Goście z zainteresowaniem analizowali program kształcenia lotniczego, jakie od 10 lat prowadzone jest w Chełmie. Duże wrażenie zrobiły na gościach nowoczesne laboratoria w Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Depułtyczach Królewskich.

Rektorzy – dr hab. inż. Arkadiusz Tofil i prof. dr n. tech. Yuriy Bobalo podpisali umowę o współpracy w zakresie m.in. wymiany studentów, pracowników naukowych i dydaktycznych, wspólnych publikacji naukowo-badawczych, szkolenia personelu oraz przygotowywania nowych programów naukowych.

Wizyta przedstawicieli Politechniki Lwowskiej została poprzedzona dwoma spotkaniami we lwowskiej uczelni przedstawicieli PWSZ, na czele z prof. dr hab. Józefem Zającem. Chełmska uczelnia  faktycznie współpracuje z Narodowym Uniwersytetem Politechnika Lwowska już od kilku lat. Wspólnie organizują np. konferencję naukową pt. Current issues in research, conservation and restoration of historic fortifications, która odbywa się corocznie w maju we Lwowie i Chełmie, a poświęcona jest współczesnym problemom badań, ochrony i konserwacji historycznych fortyfikacji i zabytków architektury. Konferencji towarzyszy cykliczna publikacja wydawana w Chełmie i we Lwowie pod tym samym tytułem.

Warto odnotować, że Politechnika Lwowska jest obecnie największą uczelnią na Ukrainie. Powstała w 1844 r. jako Akademia Techniczna i kształci obecnie ponad 35 tys. studentów. Z uczelnią związani byli m.in.: znany polski matematyk Stefan Banach, Kazimierz Bartel – minister okresu międzywojnia czy Ignacy Mościcki – prezydent RP.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA