REKLAMA
,
Chełmska uczelnia przed drugą falą pandemii
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie myślą już o drugiej fali pandemii. Uczelnia jest przygotowana, by w każdym momencie uruchomić produkcję przyłbic na potrzeby pracowników służby zdrowia na Lubelszczyźnie.

Reklama

Chełmska PWSZ już na początku pandemii pospieszyła służbie zdrowia z pomocą. Najpierw uruchomiła swoje drukarki 3D i zaczęła drukować części do masek ochronnych. Szybko jednak okazało się, że czas wydruku jest długi, a lekarze i pielęgniarki nie mogli przecież czekać. W Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie postawiono więc na inna technologię. Wyprodukowano tu specjalną formę, dzięki której możliwa jest produkcja przyłbic na wtryskarkach do tworzyw sztucznych. Dzienna produkcja może wynieść nawet kilka tysięcy sztuk.

Rektor uczelni, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil (na zdjęciu), do realizacji projektu zaprosił Politechnikę Lubelską. Tam wykonano próby produkcyjne. Wykorzystanie możliwości przemysłowych maszyn znajdujących się w chełmskiej PWSZ oraz na Politechnice Lubelskiej umożliwiło produkcję nawet do kilku przyłbic w ciągu minuty. A. Tofil poprosił również o pomoc Marka Moskala – prezesa PPMB S.A. Niemce, który nieodpłatnie przekazał folie do przyłbic. Bezinteresownie pomogli także prezesi firmy Dziedzik POSM Solution z Chełma – Damian Dziedzicki i Marek Dziedzicki . Ich firma z kolei zajęła się wykrawaniem folii.

Całkowity montaż przyłbic odbywa się w Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie. Chełmska uczelnia wraz z Politechniką Lubelską, przygotowując się na przewidywaną drugą falę zakażeń COVID-19, gotowe są wspierać służby medyczne Lubelszczyzny i zapewnić im dostęp do przyłbic. Jeśli będzie taka potrzeba, uczelnia wesprze także inne jednostki w regionie.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na Pokrówkę z przeszkodami
Na Pokrówkę z przeszkodami
Rocznicowy prezent prezydenta
Rocznicowy prezent prezydenta
Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
REKLAMA