REKLAMA
,
Chełmski budżet obywatelski w gąszczu przepisów
Chełmski budżet obywatelski w gąszczu przepisów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dzisiaj mija termin na składanie odwołań od negatywnej oceny projektów złożonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Takich projektów jest aż 29. Dokładnie tyle samo ile przeszło weryfikację Zespołu Konsultacyjnego pozytywnie. Urzędnicy odrzucili więc połowę obywatelskich inicjatyw.

Reklama

Trudno spodziewać się, że do Urzędu Miasta wpłynie większa liczba odwołań. Chełmski budżet obywatelski grzęźnie bowiem w gąszczu przepisów.

Lista wniosków zaopiniowanych negatywnie

Jak wnioskodawca ma bowiem odnieść się do takiego na przykład uzasadnienia odrzucenia wniosku:

Zgłoszony projekt stoi w sprzeczności z § 7 ust. 1 pkt 13 uchwały nr XXVI/210/20 Rady Miasta Chełm z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie wymagań jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Chełm. Wobec powyższego złożony projekt jest niezgodny z przygotowaną już koncepcją zagospodarowania terenu stworzoną przez Miasto ze środków publicznych. Miasto posiada dokumentację dotyczącą zagospodarowania Parku „na Górce”, Parku Miejskim, Parku Polan i podejmuje działania zmierzające do jego rewitalizacji.

Chciałoby się zapytać: i co z tego, że miasto „posiada”? Skąd o tym fakcie miał wiedzieć wnioskodawca? Kiedy miasto oprócz „posiadania” dokumentacji cokolwiek zrobi w sprawie np. ustawienia wież dla ptaków, albo parkowych leżaków, albo rowerowych stojaków?

Grające schody są złe

Fascynujące jest jednak uzasadnienie dla odrzucenia projektu stworzenia w Chełmie grających schodów. Urzędnicy napisali:

Zgłoszony projekt stoi w sprzeczności z § 7 ust. 1 pkt 1 uchwały nr XXVI/210/20 Rady Miasta Chełm z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie wymagań jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Chełm. Wobec powyższego złożony projekt jest niezgodny z przepisami prawa (art. 51 Kodeksu wykroczeń – zakłócanie spokoju dziennego).

Zacytujmy więc ów Art. 51 Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 12 lutego 2021 poz. 281):

Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Jeśli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.

Ani słowa na temat zakłócania „porządku dziennego”. Nie wiadomo jednak czy oceniający nie uznali, że grające schody nie powodowałyby np. zgorszenia. Pamiętając też  doświadczenia Stowarzyszenia „Nasz Chełm” sprzed dwóch lat, możemy jednak zaryzykować stwierdzenie, że wnioskodawca miał sporo szczęścia, ponieważ urzędnicy nie donieśli na niego do prokuratury oskarżając z § 3 o podżeganie.

Tutaj znajdziecie wykaz projektów zaopiniowanych pozytywnie.

***

Chełmskim BO obszernie zajęła się w tym roku Fundacja Wolności. Zobaczcie co o nim napisali w swojej gazecie 

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • To nie dopomyślenia w innych miastach.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ciekawa i słusznie surowa ocena chełmskiego BO przez Fundację Wolności. To powinna być lektura obowiązkowa dla Prezydenta i jego urzędników. Prezydencie. Larum grają a Ty nic ……

  No votes yet.
  Please wait...
 • To odrzucanie projektów na etapie formalnym to świadectwo pracy urzędników UM Chełm. Wynyka się to normalnym statystykom. To nie ocena. To patologia urzędnicza. !!!!!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prezydent Banaszek ma duże sukcesy w sferze inwestycji finansowanych ze źródeł zewnętrzych. Walczy tutaj na wielu frontach. Ale nie potrafi wykorzystać mnóstwo inicjatyw społecznych, które chełmianie kreują. BO jest marnowany. Ale przykład idzie z góry.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Jeszcze jest gorzej niż za Fiszowej.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A hasłem powstania Budżetu Obywatelskiego było: MIESZKAŃCY WIEDZĄ LEPIEJ CZEGO POTRZEBUJĄ…. no i właśnie NIE WIEDZĄ…..
  Bardzo ciekawy komentarz „spoza Chełma”…. tak nas widzą…. ech…

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA