REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Dworzec PKP zapowiada się stylowo
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Wizualizacje nowego dworca PKP w Chełmie są zaskakujące. Z kanciastego “klocka” architektom udało się wyczarować modernistyczny, lekki obiekt ładnie wkomponowany w zieleń. Zobaczcie!

Dworzec w Chełmie odzyska modernistyczny charakter – cieszy się Jakub Banaszek, prezydent Chełma. I pokazuje wizualizacje obiektu.

Prace projektowe dobiegają końca. Jak wszystko pójdzie dobrze, przebudowa dworca ruszy na przełomie 2020 i 2021 roku.

Lokalne odniesienia

W projekcie przebudowy uwzględniono ciekawe rozwiązania architektoniczne.
Hol dworca będzie miał wysokość dwóch kondygnacji, a na jednej z jego ścian zostanie umieszczony plan miasta w formie orła. To nawiązanie do rozbudowy w XX-leciu międzywojennym miasta Chełm i osiedla „Dyrekcja”.
Jest więcej nawiązań do lokalnego kolorytu miasta. Np. elewację wykończy kredowo-jasna cegła licowa, co ma przypominać o rozwijanym tu od średniowiecza “przemyśle kredowym”.
Ciekawie  wygląda zadaszenie części placu dworcowego. Dzięki niemu miejsce będzie można wykorzystać np. jako kawiarniany ogródek.

Bardzo istotnym elementem projektu jest zieleń. Nie brakuje jej wokół i… na budynku. Jest kontrastem dla z białej elewacji.
To po części odpowiedź na wyzwania naszych czasów, w których zmagamy się ze zmianami klimatycznymi. W nowoczesny zaś budownictwie  coraz częściej stosujemy rozwiązania sprzyjające środowisku. Dodatkowo projektanci przewidzieli tu instalację systemów wykorzystujących  odnawialne źródła energii.

Dla komfortu podróżnych

Planiści zniwelowali bariery architektoniczne, ale zaplanowali też takie ułatwienia, jak ścieżki prowadzące w posadzce wewnątrz budynku i w bezpośrednim otoczeniu dworca, tablice z mapą dotykową obiektu oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a.  Przebudowany dworzec będzie wię odpowiadał na wszelkie potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Dla komfortu podróżnych na dworcu zostaną zamontowane elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Poprawi się bezpieczeństwo poprzez montaż nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli czy sygnalizacji pożaru.

Chełmski dworzec  główny PKP wybudowano w latach 60-tych XX wieku. Pod koniec lat 90-tych przeszedł remont i przebudowę w stylu postmodernistycznym. Bryła nowego budynku utrzyma modernistyczny charakter, ale dzięki modyfikacjom nabierze nowoczesnego i lekkiego wyrazu.
Dworzec będzie liczył trzy kondygnacje. Parter to przestrzenie związane z obsługą podróżnych – hol, poczekalnie, kasy biletowe, toalety oraz powierzchnie komercyjne. Na pierwszym piętrze będą biura, a w piwnicach zaplecze techniczne.

Chełm w programie inwestycji

Dworzec w Chełmie to jedna z inwestycji Programu Inwestycji Dworcowych. Takich i podobnych projektów realizujemy w Polsce bardzo wiele: w dużych i średnich miastach oraz w małych miejscowościach. Województwo lubelskie bardzo zyskuje dzięki inwestycjom w kolej. Jeździmy coraz szybciej, wyruszając z piękniejących stacji. Celem, do którego dążymy, jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna w każdym regionie naszego kraju – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Prezydent Jakub Banaszek podkreśla, że przebudowa chełmskiego dworca kolejowego ma symboliczny charakter. To w Chełmie miała zostać ulokowana Wschodnia Dyrekcja Kolei Państwowych, jednak ze względu na wybuch wojny, nie udało się zrealizować tego ambitnego przedsięwzięcia.

Jestem dumny, że po wielu latach chełmski dworzec kolejowy odzyska należny mu blask i stanie się jedną z wizytówek miasta – mówi prezydent.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Do Andrzej Sawa.
  Jędruś skarbie w du.. mam skąd ta kasa pochodzi fakt jest faktem że od 10 lat zapłaciłem do miejskiej kasy ponad 7000 zł (siedem tyś zlotych) z tytułu podatku od nieruchomości a w zamian co mam ulicę dlugosci 300 mb dziura na dziurze. A on (władza miasta chełmie nie ważne jaka bryluje i uprawia populizm) niech oddadzą pieniądze to zrobimy zrzutów z sąsiadami i wykonamy asfaltu wraz ze ścieżka rowerowa i kilkoma łyżeczkami IDy hendel a na samym końcu postawimy sobie że dwie lokomotywy. Dość siedzenie cicho a że Prezydent słodziak to jemu się obejrzało. Jeszcze raz zamiast wydawać na pierdoły kasę poprawmy jakość życia podatnikom.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Za dworzec płaci PKP,czy mądrze,to druga sprawa,ale nie z naszej miejskiej forsy – to jest fakt.

   No votes yet.
   Please wait...
 • A gdzie planowana lokomotywa na placu przed Dworcem?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Witam kolejne miliony na pierdoły i wymysły władzy dla 4 podróżnych i dwóch pociągów na krzyż a na chełmskich ulicach osiedlowych gdzie dziennie przejeżdża serki pojazdów a mieszkańcy płacą po 600 zł rocznie podatku od nieruchomości “konie się topia” i tumany kurzu. Panie prezydencie decyzje trzeba podejmować racjonalne a nią nie pod wybory.
  Pozdrawiają mieszkańcy osiedla Pszenna-Metalowa

  No votes yet.
  Please wait...
  • To nie z miejskiej forsy.

   No votes yet.
   Please wait...
 • I oto chodzi. Trzeba wyważać. Oczywiście nie trzeba go ciągle chwalić , jak to pisiaki robią , te “ach-y i och-y” ale też nie ma go co tak w czambuł potępiać. Trzeba te wysiłki doceniać. Bo się młody zniechęci i dmuchnie nam do Warszawy ( i tach dmuchnie, ale coś zostanie). I zostaną nam jakcyś “fiszowo-grabczuku” podobne monstra bez żadnych chęci i możliwości , zadowolne z tego za mają stołek dla siebie i znajmomych . I tyle z tego będziemy mieli. Plus oczywiście coraz większy dług.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Wielka prawda poprzednie ekipy byly nieporadne zeby nie powiedziec do d..y. Fakt od roku 1990 Chelm nie istnieje liczą się wszyscy tylko nie Chelm moze mlodemu sie uda szczerze mowiac trzymam kciuki ale jestem sceptykiem.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Tadziu nie wybrzydzaj i nie marudź!
  Fakt, że to obiecanki wyborcze ale “darowanemu koniu nie zagląda się w zęby”.
  Jakoś nie przypominam sobie żeby Grabczuk, jak był przy korycie i rządziło PO coś nam w Chełmie obiecywali czy w ogóle coś nam dawali kasy np. na drogi! A kasa szła szerokim struieniem dla Zamościa , Białej i Krasnegostawu. Tylko nie dla Chełma. Pamiętam jak przed tamtymi wyborami Ranewicz obiecywał w odpowiedzi na zbierane podpisy Marurkowej w sprawie obwodnicy że ” postara się” tę obwodnice wprowadzić do planu po……… 2025 roku! hehehe Cieszmy się że ktoś coś w ogóle nam chce coś obiecywać , może coś z tego zostanie spełnione. Taka prawda , nikt jakoś się nie pchał i nie pcha do tej pory zeby nam coś obiecywac nie wposminając o realizacji. Jednak młody ruszył i drogi remontuje. To juz coś. A jakby była Fisz z Grabczukiem to by lepiej było? Pytanie retoryczne! Nawet tego by nie było tylko dług by rósł bo trzeba by swoich “umościć” na posadach w Chełmie! Znaj proporcjum Mocium Panie!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Poczekamy zobaczymy tyle obietnic a wokoło Polska D niestety. Mamy obwodnice(obiecana) kopal nie(obiecana) pewnikiem i dworzec . Kielbasa wyborcza.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *