REKLAMA
,
„Chełmski szpital się zmienia. To nie jest proces łatwy” | NASZ WYWIAD
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

– Biała Podlaska i Zamość, niestety, ale wyprzedzają nas nie tylko w rankingach, ale także w zakresie inwestycji, czy pomysłu na funkcjonowanie miasta – mówi nam Jakub Banaszek. Z doradcą Ministra Zdrowia rozmawialiśmy o sytuacji w służbie zdrowia oraz perspektywach dla Chełma.

Wykonuje Pan dla naszego regionu dużą pracę, bardzo często niezauważalną. Jak wraz z Pana zaangażowaniem, Poseł Beaty Mazurek i właściwie faktem – że jest Pan doradcą Ministra Zdrowia, zmieniła się sytuacja chełmskiego szpitala. Co dotychczas udało się osiągnąć?

Reklama

Jakub Banaszek: Jakiekolwiek podejmowane przeze mnie działania służą tylko i wyłączenie mieszkańcom Chełma. Szczerze cieszę się każdą dobrze wykonaną pracą, umożliwieniem zrealizowania pewnych inwestycji w naszym regionie, bo Chełm i jego mieszkańcy zasługują na to. Tak po prostu. To wspaniałe miasto i wspaniali ludzie. Przez ostatnie lata, niestety nieco zapomniane przez poprzednie ekipy rządzące.

Jeśli chodzi o chełmski szpital to na pewno ogromne podziękowania należą się Pani Poseł Beacie Mazurek i Panu Dyrektorowi Jackowi Buczkowi – dzięki ich staraniom, obiektywnie stwierdzając, szpital się zmienia. To nie jest proces łatwy. Pewne zmiany nie zajdą od razu, ale wierzę, że z każdym miesiącem pacjenci chełmskiego szpitala sami będą mogli stwierdzić, że szpital się zmienia. Wspólnie wkładamy w to dużo pracy.

Weźmy pod uwagę okres, od którego zostałem powołany na funkcję doradcy Ministra Zdrowia. W tym czasie zwiększyło się finansowanie naszego szpitala z Narodowego Funduszu Zdrowia. W końcu, co naprawdę bardzo ważne, otrzymał także środki należne z tytułu nadwykonań. Warto wspomnieć także o otrzymaniu ministerialnej dotacji w kwocie prawie 3 mln złotych na remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. To znacząco może zmienić jakość obsługi pacjenta. A to komfort ludzi i jakość leczenia chełmian są dla mnie, jako chełmianina właśnie, szczególnie ważne. Szpital otrzymał również potrzebne placówce certyfikaty akredytacyjne. Tak jak powiedziałem wcześniej, podziękowania należą się Pani Poseł Mazurek i Panu Dyrektorowi, za świetnie wykonywaną prace na rzecz chełmskiego szpitala.

Jednak bardzo wyraźnie chciałbym podkreślić, że podziękowania należą się przede wszystkim pracownikom naszego szpitala. Są to ludzie o wyjątkowym sercu, empatii, którzy pracują z wielkim zaangażowaniem i oddaniem, pomimo różnych niesprzyjających w poprzednich latach okolicznościach. Wyrazem tego, jest przyznana decyzją Ministra Zdrowia odznaka honorowa resortu zdrowia „zasłużony dla ochrony zdrowia” Panu Dyrektorowi Buczkowi, która jest także podziękowaniem dla wszystkich pracowników szpitala. Za to co codziennie robią.

 

„Chełm to wspaniałe miasto i wspaniali ludzie. Przez ostatnie lata, niestety nieco zapomniane przez poprzednie ekipy rządzące” –Jakub Banaszek

Czy zmiana „bytowa” w postaci darmowych leków dla seniorów, w naszym regionie jest zauważalna i realnie pomaga najstarszym mieszkańcom? Dostaje Pan sygnały, że to była „dobra zmiana”?

J.B: Bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia na pewno w znacznym stopniu przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego tej grupy pacjentów oraz pozwoliły na zmniejszenie wydatków pacjentów na leki. Zdaję sobie jednak sprawę, że problem będzie bardziej rozwiązywany wraz z zwiększeniem finansowania w kolejnych latach. Mam tą przyjemność, że byłem autorem i koordynatorem kampanii edukacyjno – promocyjnej leków 75+ i wiem, jak wielu pacjentów dziękowało za wprowadzone zmiany. Wiem też, że oczekiwania są większe i wraz z zwiększeniem środków finansowych na ten projekt sytuacja pacjentów pod względem bezpieczeństwa i finansów będzie lepsza. Usilnie nad tym pracujemy. Już w przyszłym roku finansowanie będzie wynosiło 650 milionów złotych, przy 125 milionach w roku 2016.

Jaki los czeka osoby chorujące na nowotwory czy padaczkę lekooporną? Na tych, którzy czekają na dostęp do medycznej marihuany?

J.B: Termin „medyczna marihuana” jest niewłaściwy – ponieważ nie ma naukowo stwierdzonych dowodów, że marihuana leczy, są natomiast przesłanki, żeby twierdzić, że marihuana np. uśmierza ból pacjentów. W tym momencie projekt jest procedowany w sejmowej komisji, pracują nad nim parlamentarzyści. Projekt jest na drugim czytaniu.

Nad jakimi najważniejszymi zmianami pracuje MZ w celu zwiększenia dostępności i efektywności systemu opieki zdrowotnej?

J.B: Na reformę systemu ochrony zdrowia, a w konsekwencji zwiększenie jego efektywności   i dostępności, co rozumiem poprzez zmniejszenie „kolejek” należy patrzeć całościowo. Przygotowaliśmy projekt o Sieci Szpitali Publicznych, który takim szpitalom jak nasz  w Chełmie zdecydowanie pomoże, urealniając środki finansowane potrzebne na realizowanie procedur medycznych.  Jesteśmy w momencie zmian w wycenie świadczeń zdrowotnych, aby dostosować ich wycenę do panujących realiów. Ustawa o Podstawowej Opiece Zdrowotnej poprawi funkcjonowanie i współpracę lekarza z pacjentem, zwiększy rolę profilaktyki zdrowotnej oraz zapewni skoordynowanie działań z innymi częściami systemu opieki zdrowotnej.  To, z czym musimy się zmierzyć, to zmniejszenie kolejek, zwiększenie wynagrodzeń dla pracowników medycznych, lepszą jakość leczenia pacjentów i zwiększyć dostęp pacjentów do innowacji.

Część Pana działalności, to nie tylko kwestie związane z resortem zdrowia, ale inne kwestie, które dotyczą rozwoju i perspektyw stojących przed Chełmem. Jakie widzi Pan najbliższe szanse rozwoju w regionie?

J.B: Panie Mateuszu, obaj jesteśmy chełmianami z krwi i kości. Obaj znamy to miasto dobrze i czujemy, co mu dolega. Myślę, że nie trzeba mówić. Mówienia jest wystarczająco dużo. Zwłaszcza, co cztery lata podczas wyborów samorządowych. Czas spojrzeć trzeźwo na realia. Z Chełma każdego roku wyjeżdża masa młodych i pełnych sił ludzi. Pytanie dlaczego? Co stało się z miastem przez ostatnie lata, że od 2001 roku wyemigrowało z niego blisko 10 000 osób? To zatrważające dane!

Sytuacja jest poważna, a włodarze miasta powinni zastanowić się nad istotą problemu. O ile aquapark, nowe chodniki, niedźwiadki w parku to rzecz miła i cieszy, to niestety, ale brak  w tym spojrzenia długofalowego. Mam wrażenie, że do tej pory działała strategia na zasadzie do wygrania wyborów potrzeba nam kilku „pokazówek”, głośnych inwestycji i jakoś to będzie.  Efektem końcowym jest odwiedzanie Chełma przez młodych ludzi od Święta, wyludnianie miasta, brak innowacji i wykorzystania szans, które to miasto miało – szczególnie w unijnej perspektywie 2007 – 2014.

„Co stało się z miastem przez ostatnie lata, że od 2001 roku wyemigrowało z niego blisko 10 000 osób? To zatrważające dane!” – Jakub Banaszek

Biała Podlaska i Zamość, niestety, ale wyprzedzają nas nie tylko w rankingach, ale także w zakresie inwestycji, czy pomysłu na funkcjonowanie miasta. Bardzo wymowny był spadek naszego miasta na trzecią lokatę w województwie w kwestii liczby mieszkańców. Zamość, mówiąc potocznie, nas wyprzedził.

A u nas problemy są sprowadzane do tego czy „należy zrobić terenowe posiedzenie komisji” i zobaczyć stan dróg w Chełmie, a ja się pytam czy do tego potrzebne jest posiedzenie komisji? Gdzie są radni? Oni są wybierani przez mieszkańców i to oni powinni znać wszystkie choroby naszego miasta i proponować leczenie. Tymczasem chcą wybrać się w teren, aby zobaczyć, jak wygląda Chełm. A gdzie mieszkają na co dzień? Nie widzą braków?

Pan działa na warszawskiej Ochocie.

J.B: Jak sam Pan wspomniał – sam jestem radnym i wiem na czym ta praca polega. Mieszkańcy wybierają nas po to, żebyśmy nie tylko ich reprezentowali, interweniowali wtedy kiedy przychodzą z problemem, ale także sami wychodzili z inicjatywami, szukali tych problemów. Dlaczego drogi w Chełmie są tak dziurawe? Ile było w tej sprawie skutecznych interwencji? Jak bardzo miasto wspiera trzeci sektor?

Jeśli chodzi o najbliższe działania, to wspólnie z Panią Poseł Beatą Mazurek szykujemy dwa duże projekty z Ministerstwem Infrastruktury, o których Chełmianie zostaną poinformowani niedługo. Być może zmiany szykują się też w kwestii nauki i szkolnictwa wyższego w Chełmie, na początku kwietnia odwiedzi nas Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin.

Chełm ma duże szczęście, mając takiego Parlamentarzystę jak Pani Mazurek. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że wszystkie dobrze rzeczy, których beneficjentem jest Chełm dzieją się z inicjatywy Pani Poseł, nawet jeśli inni politycy z Chełma próbują je sobie przypisać. Skala zaangażowania jest olbrzymia i myślę, że już od kwietnia Chełmianie będą mogli się o tym jeszcze bardziej przekonać.

Dziękuję serdecznie za rozmowę!

W centrali NFZ o chełmskim szpitalu

rozmawiał Mateusz Grzeszczuk

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Czy to jest tekst sponsorowany? Bo na taki mi wyglada.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Jak w białej tak pięknie to zamieszkajcie tam , Warszawka się znudziła?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Dobrze powiedziane! Chłopak trzyma się twardo na nogach, nie buja w obłokach. Zwłaszcza w odniesieniu do radnych i emigracji. To przerażające….

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mazurek to tylko za chłopami gania w tej Warszawie.A całe g..No załatwia dla Chełma.

  No votes yet.
  Please wait...
  • W sensie, że za Jakubem? Oj coś Pan się wydurnia….

   No votes yet.
   Please wait...
 • Kto was tu widział? Jacy Chełmie? Panowie bawcie się dalej w Warszawie i nie siejcie propagandy. A gdzie obwodnica?

  No votes yet.
  Please wait...
  • Normalnie artykuł jak z TVP, jacyś wy wspaniali wycacani wazelinka aż cieknie

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA