REKLAMA
,
Chełmskie Dni Idy Haendel
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dzisiaj (20 kwietnia) rozpoczynają się „Chełmskie Dni Idy Haendel. Polecamy wieczorny koncert i inne wydarzenia.

Reklama

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie oraz Towarzystwo Muzyczne w Chełmie zapraszają do udziału w niecodziennym wydarzeniu. Dziś rozpoczynają się dwudniowe „Chełmskie Dni Idy Haendel”. Organizatorzy chcą w ten sposób upamiętnić postać wybitnej skrzypaczki i chełmianki.

My polecamy szczególnie dzisiejszy koncert. 20 kwietnia, o godz. 17:00, rozpocznie się koncert “Ida Haendel in memoriam”. W sali koncertowej chełmskiej szkoły muzycznej (ul. Hrubieszowska 102) wystąpią wspaniali muzycy: Jakub Haufa – skrzypce oraz Łukasz Chrzęszczyk – fortepian. Z kolei Andrzej Wojtaszek wygłosi słowo o muzyce.
Wstęp wolny!
 
Ponadto na uczestników „Chełmskich Dni Idy Haendel” czekają konkursy plastyczne i biograficzne. To propozycja skierowana głównie do dzieci i młodzieży z chełmskich szkół i przedszkoli.
 
Przypominać będą genialną postać Idy, której pamięć w naszej społeczności i w światowej społeczności artystów muzyków, powinna trwać wiecznie – podkreślają organizatorzy.
 
„Chełmskie Dni Idy Haendel” odbywają się pod patronatem prezydenta Chełma – Jakuba Banaszka. Współfinansuje je Urząd Miasta Chełm.
 

***

Przypomnijmy, 30 czerwca 2020 r. zmarła wybitna chełmianka, skrzypaczka Ida Haendel (ur. 1928 r.). Była „cudownym dzieckiem” – już jako trzylatka grała na skrzypcach zasłyszane melodie. W wieku 4 lat rozpoczęła naukę w Konserwatorium Warszawskim, potem kontynuowała naukę w Berlinie, Londynie i Paryżu. Ostatnio mieszkała w USA.
Zaliczana jest do najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec czasów współczesnych.
 
W licznych wywiadach zawsze bardzo ciepło mówiła o Chełmie, mieście swojego dzieciństwa. W jej domu – niezależnie w jakim kraju mieszkała – językiem „urzędowym” zawsze był język polski.

… wiem skąd jestem. Mych chełmskich korzeni i dzieciństwa przy ulicy Łącznej 5 nie przysłoniły koncerty z największymi postaciami muzyki i dla największych tego świata – mówiła skrzypaczka w filmie w reż. Christine Jezior Ida Haendel. Wiem, skąd jestem (2011).

Chełmianie pamiętają o swojej wielkiej krajance. W 2010 roku Rada Miasta Chełm przyznała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Państwowa Szkoła Muzyczna w Chełmie nazwała jej imieniem salę koncertową. Zaś pod koniec 2019 roku w centrum miasta stanął pomnik 7-letniej Idy grającej na skrzypcach.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA