REKLAMA
,
Chełmskie drogi i „dwunastka”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Stan chełmskich dróg dokucza mieszkańcom coraz bardziej. Niezależnie od tematu, którym się zajmujemy, nasi Czytelnicy w komentarzach wciąż podnoszą ten problem.

Reklama

Ostatnio sprawą zajęło się Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm”, które 31 maja napisało do prezydenta miasta odrębną petycję w tej sprawie (więcej: tutaj). O problemie pisały wielokrotnie lokalne media, sam prezydent Jakub Banaszek jeszcze w styczniu tego roku zachęcał chełmian:

Jeśli zobaczycie nowe ubytki, dziury to proszę o informację do UM lub MPRD, ale również bezpośrednio tutaj na FB lub za pośrednictwem adresu email: jakub.banaszek@umchelm.pl

Z czasem rzecz ucichła, co nie znaczy, że problem sam się rozwiązał. Wręcz przeciwnie.

Prezydent Banaszek wrócił do tematu wczoraj (2 czerwca) pisząc na swojej stronie na FB:

Sytuacja z ubytkami w drogach jest bardzo zła. Nie jest tak, że władze miasta nie widzą problemu. Codziennie dostaję raport o stanie dróg. Brak uzupełniania ubytków wynika z braku środków. W związku z powyższym, na ostatniej sesji Rady Miasta została podjęta decyzja o przesunięciu środków z zimowego utrzymania dróg na bieżące uzupełnienie ubytków w drogach. W ZDM został rozpisany przetarg na to zadanie, z określonym czasem na wykonanie robót.

Dalej prezydent przyznaje, że działania te mają charakter doraźny, bo fundusze zostały przesunięte z zimowego utrzymania dróg. Uzupełnianie ubytków też nie rozwiąże problemu, bo drogi, które są w najgorszym stanie wymagają nie łatania, a gruntownej przebudowy. Prezydent obiecuje, że „po wprowadzeniu działań naprawczych i restrukturyzacji zadłużenia wygospodarowane środki w pierwszej kolejności będą przeznaczane na drogi”.

Czyli nadal nie wiemy, o jakiej perspektywie realnie mówi J. Banaszek. Pisze:

Problemy z drogami wynikają z sytuacji miejskich finansów, zadłużenia i niedoszacowania tegorocznego budżetu, w szczególności w części wydatków.

Co dalej z DK 12?

Coraz bardziej niepokoi też  sprawa remontu drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta. Oficjalne zapowiedzi mówiły, że remont ruszy 1 kwietnia br. (więcej o sprawie pisaliśmy tutaj). Szybko jednak okazało się, że nic się nie dzieje.

W pierwszych dniach kwietnia dowiedzieliśmy się, że wykonawca – firma Budimex – żąda dodatkowych pieniędzy. Władze miasta zasiadły więc do negocjacji z wykonawcą. W pewnym momencie wydawało się, że jest szansa na porozumienie, a do mediów trafiła nawet treść wspólnego stanowiska. Cóż stąd, kiedy jeszcze tego samego dnia rzeczniczka prezydenta poprosiła o usunięcie informacji (sic!).

Nadal debatują nad DK 12

Kolejne komunikaty w tej sprawie brzmiały tak samo: negocjacje trwają, ale objęte są tajemnicą.

Tymczasem w mieście pojawiły się plotki, że strony zamierzają wycofać się z umowy. Dementuje je prezydent Jakub Banaszek:

Realizacja samej inwestycji pt. remont DK12 nie jest zagrożona i miasto nie zrezygnuje z unijnego dofinansowania. Nie mamy i nie mieliśmy takich planów. Wszelkie informacje o takiej treści są nieprawdziwe – zapewnia.

Ratusz informuje, że rozmowy z wykonawcą trwają, a ostatnie miały miejsce w miniony czwartek (30 maja). UM nie zgadza się z stanowiskiem wykonawcy, rozbieżności dotyczą kluczowych punktów inwestycji.

Proszę o cierpliwość – apeluje prezydent – tak jak informowałem realizacja samej inwestycji nie jest zagrożona, ale wszystkie decyzje, które zapadną muszą uwzględniać dyscyplinę finansów publicznych oraz interes miasta, a w konsekwencji jego mieszkańców.

Władze miasta zapewniają, że remont DK12 jest traktowany priorytetowo, a wkrótce dojdzie do kolejnego spotkania z wykonawcą. Mamy też zapewnienie prezydenta, że po spotkaniu dostaniemy informację nt. „oficjalnego stanowiska UM”.

Napisz komentarz
 • Prokurator,zalecasz spacer po Borku,a ja po bagnach na północ od Chełma,bo tak teraz wygląda sytuacja Chełma.

 • Krytyk literacki

  Rys- masz racje jesli chodzi o inwestycje, jednak biorac pod uwage uklad prawa-nie ma mozliwosci by pociagnac do odpowiedzialnosci poprzednia ekipe, nie wiem czy akurat w Prezydenturze JB o to chodzi, jedno zostalo juz powiedziane -poznalismy stan miasta, choremu moze nie kaze sie biegac- ale daje sie cos na poty i wyktrzuszenie z siebie tego co zalega i przeszkadza, w czasie audytu i to tez jest wazne bylo powiedziane ze ten rok budzetowy bedzie szczegolnie trudny – jak przejmujesz w pewien sposob cudze dlugi i zobowiazania to sa dwie mozliosci albo probujesz je splacac w odpwoeidni sposob ukladajac sie z wierzycielami m rowniez kontynujac to co zostalo zaczete bo w przypadku rezygnacji dochodzi do wiekszych strat z tytulu np. zwrotu otrzymanych dotacji.Mozna by rzec to bledne Kolo ale cos w tym jest na rzeczy, jako kierowca tez irytuje sie dziurami-tylko czy wina PJB jest to ze Budimex wystapil w ostatnbiej chwili z wiekszymi zadaniami? tudziez czy jego wina jest ze miasto wczesniej zawarlo niezbyt przemyslany (w sensie zabezpiecznia finasowego ) kontrakt? szkoda ze pod Chelmem nie zlota bo wtedy to by tu byla ruchawka na cala Polske ,swoiste Eldorado, niestety musimy podziekowac po raz kolejny wczesniejszmy samorzadowcom i partyjniakom -ktorzy w imie wlasnych interesow, megalomanii czy wrecz zlosliwosci czynili prawie wszystko by skutecznie obrzydzic nam zycie w Chelmie. Za te spory placimy teraz odroczna cene.

 • Krytyk… Trzeba zapomnieć w Chełmie na razie o normalnych inwestycjach. Inwestować można w firmie/mieście gdzie struktura jest stabilna, dobre zarządzanie i zagwarantowane finansowanie. W Chełmie nie ma żadnego z tych czynników. Chełm jest chorym miastem pod względem systemu zarządzania a co za tym idzie finansów. Zmuszanie chorego do szybkiego biegania to totalna głupota. Gdyby wybory wygrała Fiszowa to może udałoby jej się jeszcze ściemniać rok lub dwa. Fiszowa ma szczęście że przegrała bo ten cały bałagan oddała Banaszkowi. Dzięki działalności Banaszka zobaczyliśmy i zobaczymy tragiczny stan Chełma. On jednak nie chce albo nie umie pokazać że to jej wina. Jego Strata.

 • Prokurator Robert Scurvy

  Oszczedz nam powrotu do przeszlosci bo jesienia ubieglego roku dokonalismy wyboru po to zeby zmienilo sie na lepsze i ciagle nie mozemy sie doczekac.
  Nie zaufalismy Grabczukom czy Fiszom tylko Banaszkowi bo uwierzylismy w jego bajki. Spraw zeby staly sie rzeczywistoscia a nie tkwimy w przeszlosci z perspektywa w dół.

 • krytyk literacki

  Rysiu pieknie piszesz,wskaz prosze zrodla finasowania budzetu bo bez pieniedzy daleko w zarzadzaniu tez nie zajedziesz , czy fachowcy o ktorych tak piszesz – wiedza skad pozyskac ? a jak wiadomo co juz bylo mowio ne i pisane – fundusze zewnetrzne moga byc pozyskane w oparciu o projekty lecz z wlasnym wkladem ,czasem sie zastanwiam co by bylo gdyby Chelmianie nie zdecydowali sie na ka ndydature Banaszka a pozostali przy osobie p. Fisz- jak by wygladala rzeczywistosc- czy 12 byla by juz remontowana? czy Kumowa miala by elegancji dojazd i szerokie parkingi a moze nawet zadaszenie, wszystkie znaki drogowe bylby lniace i bez rdzy i co wazne – budzet by byl tak plynny ze starczyloby dla wszystkich i na wszsystko ,to tylko luzne myslenie-ten rok budzetowy jest wazny bo wszystko obraca sie wokol starego budzetu uchwalonego przez poprzednich wlodarzy

 • Panie Jakubie rządzenie ma swoją logikę. Okres wyborczego PR się skończył. Teraz trzeba zarządzać miastem – Chełmem. Trzeba stabilizować. Tego się trzeba uczyć codziennie. Trzeba umieć korzystać z fachowców itd. Chyba że chce pan wrócić po jesiennych wyborach do sejmu do Warszawy. Ale i tak będzie Pan z tym miastem związany. A miasto Panu nie wybaczy zlekcjoważenia. Powodzenia trzymamy za Pana kciuki.

 • Zgadzam się w dużej mierze z max.k. My żyjemy w tym mieście. Chełm jest naszą codziennością. Dlatego teź nie można tolerować dziur i braku zarządzania miastem. Z samgo PR nic nie będzie. To nie Polska z dobrą gospodarką. Poparliśmy Banaszka i on musi się wywiązać ze swoich obowiązków. Jak nie umie sam to niech fachowców weźmie i głównie lokalnych. Musi skończyć z bezmyślnym obsadzaniem stanowisk !!! Kto mu podpowiada te nominacje. Czy w PIS nie ma rozsądnych doradców?! Który fachowiec przyjdzie jak rotacja stanowisk to np. vprezydent 4 m-c. Zostawli swojà dotychczasowà pracę.

 • Tu nie ma nienawisci do Banaszka . Tu jest tylko chęć ulżenia sobie i innym żeby na przyszłość tak się nie dręczyć np tymi dziurami. I działanie prewencyjne . A nóż będzie uważał i dziury łatał na czas a moze się zmobilizuje i załatwi kasę na ich naprawę i będzie pięknie wszycy będa zadowoleni że rządzi nami mądry, zaradny gość , prawdziwy gospodarz! Bo jak zaczniemy mu tak” kadzić” jak niektorzy na FB, bo tych innych to kasuje, to mu ego urośnie z Chełma do Warszawy a wtedy juz nic nie da się zrobić!
  Już tak ego urosło dyr. Chdk i teraz za jej głupotę wszyscy musimy płacić! To nas wymiernie kosztuje!
  Juz o ego Agatki nie wspominam, bo tam coś ze 150 mln zł. A jej tylko z Lubelskiej do Hrubieszowskiej to ego urosło. To wyobrażasz sobie co by było z Banaszkiem i jaka to moze być kasa! Nie do splacenia . bylibyśmy druga gminą do likwidacji w Polsce! Juz w 1927 roku byliśmy bankrutem i rząd przysłał nam komisarza.

 • Spkojnie ! Zadbaj o Banaszka , bo z nim coś nie tak . A tu całe miasto na nim wisi. Widzisz ” małe przesiłenie wiosenne” na umyśle i ile napsuł krwi ludziom. A teraz się okazuje się że to tylko 400 tys zł. Mniej niż na okna w muzeum. Sam widzisz ze niepokojące „tiki”. Na otwarcie Kumowej Doliny zdrowy , przed i po znowu chory. Może on powinien przejść na stanwisko dyr. Chdk, „otwierałby i wstępował i otwierałby” i tak w kółko! Siedzialby na FB, czyli robił to co lubi.

 • Prokurator Robert Scurvy

  Max czy napewno nic ci nie dolega ? Odnosze wrazenie ze w swojej nienawisci do Banaszka coraz bardziej odlatujesz od rzeczywistosci. Nie jestem specjalista ale wydaje mi sie ze to wymaga leczenia.
  Moze wybierz sie na dlugi spacer po Borku.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
  REKLAMA