REKLAMA
,
Chełmskie obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

To będą wyjątkowe uroczystości, bo w tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy 15 sierpnia do wspólnego świętowania rocznicy i Święta Wojska Polskiego.

Reklama
15 sierpnia tego roku obchodzimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, nazywanej niekiedy „Cudem nad Wisłą”. Historycy umieszczają to starcie wśród kilkunastu najważniejszych bitew, które zdecydowały o dalszych dziejach świata. Triumf polskich wojsk zdecydował o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratował Europę przed inwazją bolszewizmu.
Miasto Chełm wspólnie Garnizonem Chełm upamiętni tamte niezwykłe wydarzenia. Do udziału w obchodach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego zapraszają prezydent Jakub Banaszek oraz dowódca Garnizonu Chełm ppłk Hubert Trusiuk.
Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 15 sierpnia, o godzinie 9:00. W bazylice NNMP na Górce odprawiona zostanie msza św. Następnie uczestnicy przejdą na Plac Łuczkowskiego, gdzie około godz. 10.15 rozpocznie się główna część obchodów. Tu dowódca Garnizonu Chełm złoży meldunek i odczytany zostanie Apel Pamięci. Następnie gospodarze oraz zaproszeni goście złożą wiązanki przy Pomniku Niepodległości i wygłoszą okolicznościowe przemówienia. Całość zakończy defilada wojskowa.
Na godzinę 11:00, również na pl. Łuczkowskiego, zaplanowano koncert pieśni i piosenek patriotycznych.
Pół godziny później, przy budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego nieopodal I Liceum Ogólnokształcącego, z inicjatywy  Oddziału PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie, przy wsparciu Miasta Chełm, nastąpi wmurowanie tablicy pamiątkowej. Tablica przypomni o pobycie w tym miejscu Józefa Piłsudskiego. Marszałek kwaterował w Chełmie w dniach 1-2 sierpnia 1920 roku.
Uroczyste obchody odbędą się z zachowaniem wszelkich zasad oraz wytycznych związanych z obowiązującym reżimem sanitarnym – zapowiada Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. – Mieszkańcom, którzy zdecydują się przyjść na pl. Łuczkowskiego przypominamy o zakrywaniu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu społecznego.

Zdjęcie z planu filmu „Bitwa Warszawska 1920”, materiały prasowe portalu gdynia.naszemiasto.pl

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA