REKLAMA
,
Chory z urojenia na chełmskiej scenie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dzięki programowi Teatr Polska, chełmianie mają okazję zobaczyć na miejscu ciekawe polskie spektakle, w dodatku za grosze.  Zapraszamy na „Chorego z urojenia” w wykonaniu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Reklama

Jak co roku Chełmski Dom Kultury włącza się do programu TEATR POLSKA, który organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku do Chełma przyjadą Teatr im. Juliusza Osterwy z Lublina (o szczegółach pisaliśmy TUTAJ) oraz Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa.

Ten ostatni zaprezentuje klasykę czyli „Chorego z urojenia” Moliere’a w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

Proszki, pigułki, diety, lewatywy, zalecenia, zalecenia, zalecenia… Hipochondria jest… chorobą. Jak się okazuje w przypadku Argana, bohatera sztuki, nieuleczalną i dość niebezpieczną.
Waldemar Śmigasiewicz wziął na warsztat Chorego z urojenia Moliere’a, sztukę zabawną, ale z łyżką dziegciu, bo piętnującą ludzkie neurozy i przywary. Czy stać nas na wyjście z tej strefy komfortu, odrzucenie stereotypów i wygodnych jednak konwencji? Dobra komedia to najlepsza terapia, terapia śmiechem.
Argan, jak sam to nazywa, jest chory na chorobę. Chory na chorobę…? To wymyślone przez niego określenie jest tak pojemne, iż może pomieścić każdą chorobę w dowolnym jej stadium, na jaką może zapaść nasz bohater.
Moliere’a w „Chorym z urojenia” ponosi namiętny temperament, tak jakby chciał powiedzieć: oto świat, który zapadł na nieuleczalną chorobę, nikt nie wie dokładnie na jaką, ale wszyscy przeczuwamy, jakie przyniesie żniwo… Ta choroba to… istnienie poza rozumem. /Waldemar Śmigasiewicz/

 • Obsada: – Dagny Cipora, Justyna Król, Barbara Napieraj, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Marek Kępiński, Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Piotr Napieraj, Robert Żurek
 • Inspicjent, sufler: Anna Jochym
 • scenografia: Maciej Preyer
 • muzyka: Mateusz Śmigasiewicz
 • data premiery: 25 marca 2017
 • Czas trwania 95 minut

Zapraszamy na spektakl do ChDK, w poniedziałek, 5 listopada, godz. 19, bilety po 20 zł.

Napisz komentarz
 • Niestety teraz temat wybory,ciekawe czy po nich nie będzie Chełm chory,ale nie z urojenia,a faktycznie.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Półtorej godziny do Stołpia
  Półtorej godziny do Stołpia
  Urząd w czasie zarazy
  Urząd w czasie zarazy
  Remonty wloką się niemiłosiernie
  Remonty wloką się niemiłosiernie
  Na Kolejową jeszcze poczekamy
  Na Kolejową jeszcze poczekamy
  Przyszłość dworca budzi emocje
  Przyszłość dworca budzi emocje
  REKLAMA