REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Christos rożdajetsia. Dziś prawosławna Wigilia
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Dzisiaj (6 stycznia) Wigilia Świąt Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym. Kończy się czterdziestodniowy post, a zaczyna trzydniowe świętowanie.

Reklama
Różnica w terminie obchodzenia świąt między obrządkiem wschodnim a zachodnim wynika z kalendarza. Cerkiew posługuje się bowiem kalendarzem juliańskim, który ma w stosunku do kalendarza gregoriańskiego (zachodniego) 13-dniowe „przesunięcie”.
 
We wschodniej części Polski, np. w Chełmie czy na Podlasiu (gdzie mieszka najwięcej wiernych prawosławnych), Wigilię obchodzi się dzisiaj.

Niezależnie od daty i sposobu świętowania, wszędzie są to bardzo radosne dni. Różnice w obchodzeniu świąt są niewielkie. Prawosławni zaczynają posiłek wigilijny od podzielenia się prosforą (rodzaj pieczywa) czyli odpowiednikiem opłatka. Na stole jest dwanaście postnych potraw, wśród których dominują ryby. 

Po kolacji, o północy w cerkwi zaczyna się nocne czuwanie, które trwa kilka godzin i jest odpowiednikiem katolickiej pasterki. 
Szczegóły obchodów można sprawdzić na stronie Prokatedralnej Parafii Prawosławna św. Jana Teologa w Chełmie.
 
W świąteczny czas wierni pozdrawiają się słowami: „Christos rożdajetsia – sławitie jeho” (Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go).
Przez kolejne trzy dni wierni świętują Boże Narodzenie. 
 
Wszystkim obchodzącym Święta Bożego Narodzenia w tych dniach redakcja chelmski.eu życzy radości i ciepła przy rodzinnych spotkaniach. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Trochę więcej wiedzy, dzisiaj nie tylko prawosławni,a i grekokatolicy,po prostu ci, którzy świętują wg.kalendarza juliańskiego.

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama