REKLAMA
,
Christos rożdajetsia. Dziś prawosławna Wigilia
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dzisiaj (6 stycznia) Wigilia Świąt Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym. Kończy się czterdziestodniowy post, a zaczyna trzydniowe świętowanie.

Reklama
Różnica w terminie obchodzenia świąt między obrządkiem wschodnim a zachodnim wynika z kalendarza. Cerkiew posługuje się bowiem kalendarzem juliańskim, który ma w stosunku do kalendarza gregoriańskiego (zachodniego) 13-dniowe „przesunięcie”.
 
We wschodniej części Polski, np. w Chełmie czy na Podlasiu (gdzie mieszka najwięcej wiernych prawosławnych), Wigilię obchodzi się dzisiaj.

Niezależnie od daty i sposobu świętowania, wszędzie są to bardzo radosne dni. Różnice w obchodzeniu świąt są niewielkie. Prawosławni zaczynają posiłek wigilijny od podzielenia się prosforą (rodzaj pieczywa) czyli odpowiednikiem opłatka. Na stole jest dwanaście postnych potraw, wśród których dominują ryby. 

Po kolacji, o północy w cerkwi zaczyna się nocne czuwanie, które trwa kilka godzin i jest odpowiednikiem katolickiej pasterki. 
Szczegóły obchodów można sprawdzić na stronie Prokatedralnej Parafii Prawosławna św. Jana Teologa w Chełmie.
 
W świąteczny czas wierni pozdrawiają się słowami: „Christos rożdajetsia – sławitie jeho” (Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go).
Przez kolejne trzy dni wierni świętują Boże Narodzenie. 
 
Wszystkim obchodzącym Święta Bożego Narodzenia w tych dniach redakcja chelmski.eu życzy radości i ciepła przy rodzinnych spotkaniach. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Trochę więcej wiedzy, dzisiaj nie tylko prawosławni,a i grekokatolicy,po prostu ci, którzy świętują wg.kalendarza juliańskiego.

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA