REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Christos rożdajetsia. Dziś prawosławna Wigilia
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dzisiaj (6 stycznia) Wigilia Świąt Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym. Kończy się czterdziestodniowy post, a zaczyna trzydniowe świętowanie.

Reklama
Różnica w terminie obchodzenia świąt między obrządkiem wschodnim a zachodnim wynika z kalendarza. Cerkiew posługuje się bowiem kalendarzem juliańskim, który ma w stosunku do kalendarza gregoriańskiego (zachodniego) 13-dniowe „przesunięcie”.
We wschodniej części Polski, np. w Chełmie czy na Podlasiu (gdzie mieszka najwięcej wiernych prawosławnych), Wigilię obchodzi się dzisiaj.
Niezależnie od daty i sposobu świętowania, wszędzie są to bardzo radosne dni. Różnice w obchodzeniu tych świąt są niewielkie.
Prawosławni zaczynają posiłek wigilijny od podzielenia się prosforą (rodzaj pieczywa) czyli odpowiednikiem opłatka. Na stole jest dwanaście postnych potraw, dominują ryby, ale także kapusta z grzybami, pierogi, zupa grzybowa, słodka kutia, kompot z suszu. Jest puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca, sianko pod obrusem.
Po kolacji, o północy w cerkwi zaczyna się nocne czuwanie, które trwa kilka godzin i jest odpowiednikiem katolickiej pasterki. W cerkwi nie ma żłóbka. Wierni adorują ikonę Bożego Narodzenia, która opowiada historię święta. Ikona wystawiana jest na środek świątyni. W cerkwiach ubrane są choinki, śpiewa się kolędy.
W świąteczny czas wierni pozdrawiają się słowami: „Christos rożdajetsia – sławitie jeho” (Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go).
Przez kolejne trzy dni wierni świętują Boże Narodzenie. W ten sposób podkreśla się, jak ważny udział w dziele zbawienia człowieka miała Trójca Święta. Celebrowanie Bożego Narodzenia w chełmskiej cerkwi Jana Teologa rozpocznie się jutro (niedziela 7 stycznia), o godz. 9. Podobnie będzie w pierwszy i drugi dzień świąt, czyli w poniedziałek i we wtorek. W drugi dzień świąt prawosławni będą adorować Matkę Bożą, a w środę  św. Stefana, pierwszego męczennika.
Wszystkim obchodzącym Święta Bożego Narodzenia w tych dniach redakcja chelmski.eu życzy radości i ciepła przy rodzinnych stołach. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama