REKLAMA
,
Christos rożdajetsia. Dziś prawosławna Wigilia
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dzisiaj (6 stycznia) Wigilia Świąt Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym. Kończy się czterdziestodniowy post, a zaczyna trzydniowe świętowanie.

Reklama
Różnica w terminie obchodzenia świąt między obrządkiem wschodnim a zachodnim wynika z kalendarza. Cerkiew posługuje się bowiem kalendarzem juliańskim, który ma w stosunku do kalendarza gregoriańskiego (zachodniego) 13-dniowe „przesunięcie”.
We wschodniej części Polski, np. w Chełmie czy na Podlasiu (gdzie mieszka najwięcej wiernych prawosławnych), Wigilię obchodzi się dzisiaj.
Niezależnie od daty i sposobu świętowania, wszędzie są to bardzo radosne dni. Różnice w obchodzeniu tych świąt są niewielkie.
Prawosławni zaczynają posiłek wigilijny od podzielenia się prosforą (rodzaj pieczywa) czyli odpowiednikiem opłatka. Na stole jest dwanaście postnych potraw, dominują ryby, ale także kapusta z grzybami, pierogi, zupa grzybowa, słodka kutia, kompot z suszu. Jest puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca, sianko pod obrusem.
Po kolacji, o północy w cerkwi zaczyna się nocne czuwanie, które trwa kilka godzin i jest odpowiednikiem katolickiej pasterki. W cerkwi nie ma żłóbka. Wierni adorują ikonę Bożego Narodzenia, która opowiada historię święta. Ikona wystawiana jest na środek świątyni. W cerkwiach ubrane są choinki, śpiewa się kolędy.
W świąteczny czas wierni pozdrawiają się słowami: „Christos rożdajetsia – sławitie jeho” (Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go).
Przez kolejne trzy dni wierni świętują Boże Narodzenie. W ten sposób podkreśla się, jak ważny udział w dziele zbawienia człowieka miała Trójca Święta. Celebrowanie Bożego Narodzenia w chełmskiej cerkwi Jana Teologa rozpocznie się jutro (niedziela 7 stycznia), o godz. 9. Podobnie będzie w pierwszy i drugi dzień świąt, czyli w poniedziałek i we wtorek. W drugi dzień świąt prawosławni będą adorować Matkę Bożą, a w środę  św. Stefana, pierwszego męczennika.
Wszystkim obchodzącym Święta Bożego Narodzenia w tych dniach redakcja chelmski.eu życzy radości i ciepła przy rodzinnych stołach. 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA