REKLAMA
,
Chwalcie łąki…
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wczoraj (20 maja) pracownicy MPGK pracowali w pasie drogowym na Alei 3 Maja. Zakładali łąkę kwietną. Podobne powstaną na rondzie Jana Pawła II oraz w Parku na Górce.

Reklama

Miasto Chełm wprowadza nowe rozwiązania jeśli chodzi o zieleń miejską. Po raz pierwszy w tym roku zamiast trawników, na wybranych terenach wysiane zostaną trawy z domieszką kwiatów.

Zagospodarowanie terenów w kierunku wieloletnich łąk kwietnych planuje się tam, gdzie nie ma już darni, a były one zaplanowane pod wysadzanie kwiatów jednorocznych – mówi dyrektor Departamentu Komunalnego UM Chełm Marzena Kozaczuk.

Zakładanie łąk kwietnych zaplanowano na rondzie im. Jana Pawła II, w pasie zieleni rozdzielającym jezdnie Alei 3 Maja oraz w Parku na Górze Chełmskiej, gdzie wsiane zostaną słoneczniki.
W dalszej perspektywie do obsiania są fragmenty pasów zieleni wzdłuż alei Armii Krajowej, Żołnierzy I AWP, 3 Maja i 15 Sierpnia, na rondzie na pl. Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz na Placu Kupieckim.

Pojawił się też pomysł, aby zakładanie łąk kwietnych w pasach drogowych stało się elementem zamówień publicznych na przebudowę lub budowę dróg, o ile usytuowanie infrastruktury i dostępność wolnej przestrzeni na to pozwolą.

Jeśli działania w zakresie zakładania łąk kwietnych się sprawdzą, w następnych latach pod takie zagospodarowanie sukcesywnie będą przeznaczane kolejne tereny w mieście.

Łąki kwietne to korzyści estetyczne, ekonomiczne i przyrodnicze, np. w postaci minimalizowania skutków suszy. Dlatego DK zaplanował na lata 2020-2021 obsianie prawie 4 tys. mkw. łąk kwietnych i będzie zachęcał do takiej formy zagospodarowania właścicieli prywatnych posesji.

Na jesień zaplanowano realizację odwołanego marcowego szkolenia z zakresu zakładania łąk kwietnych dla zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, publicznych instytucji, miejskich jednostek i osób prywatnych.

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA