REKLAMA
,
Co na to radny? | Czy potrzebna nam galeria handlowa?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

„Co na to radny?” to cykl krótkich komentarzy udzielonych naszej redakcji przez chełmskich radnych. Podejmujemy się tematów aktualnych i wciąż żywych w społeczeństwie. Tym razem przepytujemy Artura Juszczaka.

Reklama

Co sądzi Pan o budowaniu w Chełmie dużych obiektów, galerii handlowych? Czy takowe są nam w Chełmie niezbędne?

Pytanie z pozoru wydaje się dość proste jednak odpowiedź na nie jest bardziej złożona.

Po pierwsze budowanie olbrzymich super i hipermarketów niekorzystnie wpływa na lokalny, tradycyjny handel ponieważ spadają obroty małych osiedlowych sklepów, co wiąże się ze zubożeniem chełmskich kupców, a w konsekwencji prowadzi do zamknięcia działalności i zasilenia szeregów bezrobotnych. A przecież chełmscy kupcy to nie tylko stragany na  rynkach ale też hurtownie, które z nimi współpracują i też posiadają miejsca pracy. Ponadto wraz z powstaniem centrów handlowych zacznie się stopniowo zacierać tradycyjny podział na handel hurtowy i detaliczny oraz nastąpi dalszy rozwój sieci handlowych „hurtowo-detalicznych” oraz łączenie funkcji dystrybucyjnej z produkcyjną. Dodatkowo może to oznaczać istotne zmiany w przestrzeni miejskiej, w zagospodarowaniu miasta oraz wpływać  na stan komunikacji i  strukturę rynku pracy.

Jednakże, z drugiej strony porządna galeria handlowa to dzisiaj nic nadzwyczajnego. Każdy musi robić zakupy większe czy mniejsze i każdy woli zrobic je w jednym miejscu, a jeśli jeszcze jest to ładne czyste i przestrzenne miejsce z błyszczącą podłogą i muzyką w tle-to dlaczego nam tego zabronić?

Ponadto z ekonomicznego punktu widzenia do galerii na zakupy będą przyjeżdzać mieszkańcy całego miasta i nie tylko i na pewno duża ich część nie będzie już jeździć do Lublina czy Zamościa na zakupy, co na dzień dzisiejszy jest dość powszechne.

Ponadto, obecnie jest pewnien trend spędzania wolnego czasu właśnie w galeriach handlowych. Być może wynika to z tego, że w większości nie mamy tradycji spędzania wolnego czasu poza miejscem zamieszkania, nie wyjeżdżamy na weekendy, rzadko korzystamy też z oferty kulturalnej – nie chodzimy na koncerty, do teatru czy filharmonii. Dlatego wyjście do galerii handlowej jest alternatywą dla spędzania wolnego czasu. A gdy już jesteśmy w centrum handlowym, zawsze coś kupimy.

Podsumowując, mogę powiedzieć że chełmianie z pewnością nie chcą odbiegać od innych miast i dlatego uważam że postawienie obiektu wielkopowierzchniowego na terenie naszego miasta jest społecznie i ekonomicznie uzasadnione.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • a radny na to: „szukam pracy…”

  No votes yet.
  Please wait...
  • pani Agato! poproszę o ciepłą posadkę w którejś ze Spółek miejskich, a najchętniej to bym chciał pracować w MPEC-u.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Myślę że galeria handlowa w Chełmie powinna powstać z jednego powodu. Wystarczy przejechać się do Lublina czy Zamościa na parking pod galerią i zobaczyć ile stoi tam samochodów z rejestracjami LC, LCH, LKS, czy LWL.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA