REKLAMA
,
Co przeczytać w czerwcu?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmska Biblioteka Publiczna poleca książki na czerwiec. Tym razem będą to dzieła, w w których dziecięcy bohaterowie wywołują w nas ogromne emocje i nie zawsze są one pozytywne.

Jedną z takich pozycji jest książka Susan Hill „Jestem królem zamku”, gdzie autorka tworzy studium strachu i bezsilności w świecie dzieci.

Reklama

Psychologiczne portrety bohaterów przedstawia w sposób niezwykle sprawny i realistyczny. Rzecz dzieje się, używając współczesnej nomenklatury, w rodzinie patchworkowej. To thriller psychologiczny, w którym pomiędzy rozgniewanym Edmundem a wystraszonym jedenastoletnim Charlesem dochodzi do poważnego konfliktu. Przerażająca jest siła nienawiści małego Edmunda. Czy dzieci mogą być naprawdę zdolne do okrucieństw? – mówi Anna Małysz z ChBP.

Podobną wymowę ma „Władca much”  klasyczna już opowieść paraboliczna Williama Goldinga, laureata Nagrody Nobla z 1983 r. Dzieci, które trafiły na bezludną wyspę w wyniku katastrofy samolotowej, próbują stworzyć społeczeństwo oparte na prawach znanych im z obserwacji świata dorosłych. Początkowa euforia przeradza się w walkę o przetrwanie, a to z kolei uwalnia w dzieciach najgorsze instynkty.
O okrucieństwie traktuje też książka Johna Boyne’a „Chłopiec w pasiastej piżamie”. Jej akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. Bohaterami są Bruno – syn niemieckiego oficera i  Schmul – żydowskie dziecko przebywające w obozie. Jest to niezwykle wzruszająca i ujmująca historia przyjaźni chłopców, która nie miała prawa się wydarzyć w nieludzkich czasach.

Wśród naszych propozycji nie brakuje również prawdziwych historii, czyli książek z serii „Pisane przez życie”. Są to m.in.: „Najsmutniejsze dziecko” C. Glass, „Skrzywdzona” C. Glass, „Pokochaj mnie mamo” C. Harte czy „Dziesięcioletnia rozwódka” A. Nadżud. Z kolei miłośnikom biografii polecamy „Dziecięcą arkę” Władimira Lipowieckiego – niezwykłą historię 800 rosyjskich kolonistów w burzliwych czasach po rewolucji w Rosji oraz publikację Jerzego Mireckiego „Dzieci ’44” – relacje dzieci, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim lub były świadkami tragicznych wydarzeń – dodaje Małysz.

Więcej informacji i nowości wydawniczych na stronie biblioteki.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA