REKLAMA
,
Co robić w Chełmie z gabarytami?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Najprostsza odpowiedź brzmi: nie zaśmiecać nimi naszych osiedli. Odpady wielkogabarytowe odbiera od nas MPGK bez żadnych dodatkowych opłat. Wystarczy je wystawić w odpowiednim terminie.

Reklama

Stojące tygodniami przy śmietnikach stare krzesła, kanapy, materace czy wózki dziecięce na pewno nie poprawiają estetyki chełmskich osiedli. W dodatku mogą być niebezpieczne. A co bardziej istotne, wyrzucanie gabarytów w terminach niezgodnych z harmonogramem ich wywozu, jest po prostu niezgodne z prawem. Stanowi wykroczenie i można za to dostać mandat.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie informuje, że w ramach systemu gospodarki odpadami komunalnymi zbiórka odpadów wielkogabarytowych z terenu miasta odbywa się raz na kwartał. Szczegółowy harmonogram wywozu odpadów znajdziesz tutaj. W dniu wywozu odpady należy wystawić do godziny 7.00, ale nie wcześniej niż na 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru.

Komunalnicy apelują do mieszkańców, aby nie zostawiali odpadów wielkogabarytowych przy śmietnikach. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i stanowi wykroczenie. MPGK deklaruje, że będzie edukować i przekonywać do właściwego postępowania z odpadami. Ale bez dobrej woli mieszkańców, niewiele wskóra.

Jeżeli mamy taką sytuację, że musimy pozbyć się np. starych mebli poza terminami ich odbioru, można je samodzielnie wywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK mieści się przy ulicy Bieławin 5 w Chełmie. Punkt pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7-16 i w soboty w godzinach 7-14. Nie ma żadnych limitów, jeśli chodzi o ilość czy wielkość odpadów – PSZOK przyjmie każdą ich ilość.

Jednocześnie MPGK przypomina, że wciąż prowadzi bezpłatną dystrybucję pojemników do selektywnego gromadzenia frakcji szklanej dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej. Zielone pojemniki na szkło wystawiamy dopiero przy całkowitym ich zapełnieniu.

***

Odpady wielkogabarytowe to odpady komunalne powstające w naszych domach, które ze względu na duże rozmiary lub wagę nie mieszczą się w standardowych pojemnikach, workach i kontenerach na śmieci. Do tej grupy odpadów zaliczamy m.in.: stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, wykładziny, pierzyny, rowery, wózki dziecięce, zabawki dużych rozmiarów, itp. Gmina organizuje bezpośrednio od nas odbiór odpadów wielkogabarytowych. Można je też samodzielnie oddać do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Uwaga: do odpadów wielkogabarytowych nie należą wszelkiego rodzaju części budowlane i sanitarne takie jak deski, panele, ramy okienne, drzwi, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety, jak również części samochodowe, motorowery, kosiarki spalinowe, odpady remontowe, odpady ogrodowe, worki na śmieci lub kartony z odpadami domowymi. Do gabarytów nie zalicza się też zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ten sprzęt oddajemy do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lub do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt, na zasadzie jeden za jeden.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na Pokrówkę z przeszkodami
Na Pokrówkę z przeszkodami
Rocznicowy prezent prezydenta
Rocznicowy prezent prezydenta
Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
REKLAMA