REKLAMA
,
Co z tą kopalnią?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kopalnia Jan Karski czeka na decyzję środowiskową. To już ostatni formalny dokument potrzebny do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą.

Reklama

Spółka eksploracyjno-wydobywcza Prairie Mining Limited podsumowuje ostatnie działania związane z realizacją projektu budowy kopalni węgla Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. I choć przedsięwzięcie ma licznych zwolenników w regionie, to sprawy formalne sprawiają, że trudno na tym etapie mówić o postępach. A tym bardziej o konkretnych terminach. O kopalni pisaliśmy wielokrotnie. Ostatnio donosiliśmy o lobby samorządowym czy o kampanii lokalnych struktur PSL pod hasłem „Lubelskie napędzane węglem”.

Wiemy, że spółka czeka teraz na wydanie decyzji środowiskowej. To ostatni formalny dokument potrzebny do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, wraz z oceną oddziaływania na środowisko, został złożony w październiku 2017 r. W listopadzie był uzupełniany o dodatkowe dokumenty. Teraz rozpatruje je Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie. Jak donosi Prairie , „proces wydawania decyzji został już oficjalnie zainicjowany”.

Spółka prowadziła też konsultacje społeczne w trzech gminach: Wierzbica, Siedliszcze i Cyców. Przedstawiciele Prairie oraz specjaliści z międzynarodowej grupy konsultingowej Multiconsult Polska zaprezentowali kluczowe korzyści dla lokalnej społeczności, związane z nowymi miejscami pracy oraz rozwojem, budową i funkcjonowaniem kopalni Jan Karski. Więcej niż połowa ankietowanych mieszkańców tych gmin opowiedziała się za budową kopalni.

Złożenie raportu środowiskowego oraz zorganizowanie konsultacji społecznych to kolejne kroki przybliżające nas do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą i rozpoczęcia budowy kopalni Jan Karski, we współpracy z China Coal – mówi Ben Stoikovich, prezes Prairie.

W Lubelskim Zagłębiu Węglowym spółka zakończyła program rozpoznawczy, a sporządzona dokumentacja geologiczna została zatwierdzona przez Ministra Środowiska. Tym samym Prairie uzyskała pierwszeństwo w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Całkowite zasoby węgla w złożu węgla kamiennego „Lublin” szacowane są na 728 mln ton. Planowana produkcja węgla handlowego wyniesie 6,3 mln ton rocznie.

Kopalnia Jan Karski zostanie zaprojektowana i wybudowana przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, co w połączeniu z korzystnymi warunkami geologicznymi w Zagłębiu Lubelskim, pozwoli na uzyskanie najniższych kosztów wydobycia węgla kamiennego w Europie – zapewnia spółka.

Koszt inwestycji skalkulowano na ponad 600 mln dolarów. Spółka podaje też, że do czasu rozpoczęcia budowy kopalni, ma zapewnione finansowanie, między innymi z brytyjskiego funduszu CD Capital. Szacuje się, że dzięki powstaniu kopalni Jan Karski zostanie stworzonych bezpośrednio i pośrednio 10 tys. miejsc pracy.

Napisz komentarz
 • To,z racji lokalizacji,Chełmskie Zagłębie Węglowe.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA