REKLAMA
,
Coraz więcej ochotników do WOT
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiły, że coraz więcej osób z Lubelszczyzny chce wstąpić w szeregi terytorialsów. Zainteresowanie jest siedem razy większe niż przed inwazją.

Reklama

Najbliższe powołanie kandydatów w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT zaplanowane jest na 25 marca br. Do Wojskowych Komend Uzupełnień wpłynęło już teraz ponad 60 wniosków o przyjęcie do służby. 

– W ostatnich dniach wzrosło zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim, w tym także w Wojskach Obrony Terytorialnej. W WKU w Lublinie nastąpił znaczny wzrost zgłoszeń osób poprzez portal rekrutacyjny, duże nasilenie miało miejsce w dniach 25.02-27.02.2022 r. Od początku tego tygodnia pracownicy WKU odbierają bardzo dużo telefonów od osób chętnych do służby wojskowej, a szczególnie do terytorialnej służby wojskowej. W wyniku weryfikacji, poprzez rozmowy telefoniczne, zdecydowana większość ochotników deklaruje chęć służby wojskowej oraz złożenia wniosku o powołanie – mówi major Marek Kubicki, szef Wydziału Rekrutacji w WKU w Lublinie.

Mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy chcą dołączyć do Lubelskiej Brygady OT mogą też skorzystali z pomocy rekruterów. Kontakty do nich dostępne są na stronie internetowej: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/). Innym sposobem jest złożenie wniosku w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu) albo przez platformę internetową ePUAP. 

Terminy powołań ochotników w 2 LBOT

Terminy szkoleń podstawowych w Lubelskiej Brygadzie OT dla ochotników bez doświadczenia wojskowego to: 25.03-09.04; 6-21.05; 1-16.07; 16.09-01.10; 14-29.10; 25.11-10.12; 17-18.12 (kontynuacja szkolenia podczas ferii zimowych w 2023).
Dla żołnierzy rezerwy przewidziano 4 terminy szkoleń wyrównawczych: 25.03; 23.04; 23.07; 1.10.

Kwalifikacja wojskowa 2022

A już za miesiąc, 4 kwietnia, rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Będzie to dobry czas, aby zdecydować się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Z myślą o kandydatach, przy każdej komisji kwalifikacyjnej rekruterzy 2 LBOT przygotują punkty informacyjne, w których będzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje o służbie w WOT.

Kwalifikacja potrwa do 8 lipca i obejmie w sumie około 300 tys. młodych Polaków. Obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA