REKLAMA
,
Cudzoziemcy wracają do polskich pracodawców
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Liczba cudzoziemców jest teraz wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. Chodzi o rejestry Oddziału ZUS w Biłgoraju dotyczące ubezpieczonych z tytułu pracy.

Reklama

Na początku pandemii Covid-19 liczba obcokrajowców zgłoszonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych chwilowo spadła, m.in. z uwagi na czasowe zamknięcie granic. Niemniej, w porównaniu z innymi regionami, ubytek ubezpieczonych cudzoziemców w województwie lubelskim był najniższy w Polsce.

Już w czerwcu 2020 roku zaczęli wracać do pracy w naszym regionie. Druga połowa ubiegłego roku to dynamiczny wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Na koniec marca tego roku w biłgorajskim ZUS było ich już ponad 3148, czyli o 839 osób więcej niż w lutym ubiegłego roku (wzrost o 36 proc.). Przybyło głównie obywateli Ukrainy – o 759 osób.

Również w skali całej Polski liczba ubezpieczonych cudzoziemców jest teraz najwyższa w historii. Przekroczyła właśnie 780,5 tys. Wynosi o ponad 110 tys. więcej niż bezpośrednio przed pandemią.

Ponad połowa obcokrajowców zatrudnionych w naszym regionie pracuje na umowie o pracę, a 4 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostali mają inny tytuł do ubezpieczeń, głównie są to umowy-zlecenia.

Dane ZUS o ubezpieczonych nie obejmują osób, które pracują na umowach nieoskładkowanych (np. umowie o dzieło) i osób zgłoszonych do ubezpieczeń w KRUS – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA