REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Cudzoziemcy wracają do polskich pracodawców
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Liczba cudzoziemców jest teraz wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. Chodzi o rejestry Oddziału ZUS w Biłgoraju dotyczące ubezpieczonych z tytułu pracy.

Na początku pandemii Covid-19 liczba obcokrajowców zgłoszonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych chwilowo spadła, m.in. z uwagi na czasowe zamknięcie granic. Niemniej, w porównaniu z innymi regionami, ubytek ubezpieczonych cudzoziemców w województwie lubelskim był najniższy w Polsce.

Już w czerwcu 2020 roku zaczęli wracać do pracy w naszym regionie. Druga połowa ubiegłego roku to dynamiczny wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Na koniec marca tego roku w biłgorajskim ZUS było ich już ponad 3148, czyli o 839 osób więcej niż w lutym ubiegłego roku (wzrost o 36 proc.). Przybyło głównie obywateli Ukrainy – o 759 osób.

Również w skali całej Polski liczba ubezpieczonych cudzoziemców jest teraz najwyższa w historii. Przekroczyła właśnie 780,5 tys. Wynosi o ponad 110 tys. więcej niż bezpośrednio przed pandemią.

Ponad połowa obcokrajowców zatrudnionych w naszym regionie pracuje na umowie o pracę, a 4 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostali mają inny tytuł do ubezpieczeń, głównie są to umowy-zlecenia.

Dane ZUS o ubezpieczonych nie obejmują osób, które pracują na umowach nieoskładkowanych (np. umowie o dzieło) i osób zgłoszonych do ubezpieczeń w KRUS – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*