REKLAMA
,
Czas do szkoły! Sprawdź jakie zmiany czekają na uczniów.
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od dziś uczniowie oficjalnie wracają do swoich szkół. Dla niektórych jest to czas radości, a dla innych udręka. Ministerstwo Edukacji Narodowej również nie próżnowało i wprowadziło szereg zmian m.in. w zakresie zdrowej żywności, ocen opisowych, zwolnień z wf czy darmowych podręczników.

Reklama

NIE dla chipsów i słodyczy

Ministerstwo Zdrowia w drodze rozporządzenia określił jakie produkty mogą znaleźć się w sklepikach szkolnych. Nie znajdziemy w nich chipsów, czekolady czy napojów gazowanych. W ich zastępstwo wprowadzone zostaną warzywa, owoce, kanapki z ciemnym pieczywem, jogurty jak i inne napoje mleczne.

Od września Inspektorów Sanepidu czeka mnóstwo pracy. Zaczynając od wdrożenia się w nowe przepisy po przeprowadzanie kontroli w placówkach. Kara za niedostosowanie się do zmian przez sklepikarzy jest duża. Grozi im grzywna w wysokości 5 tys. zł, a dodatkowo ukarany zostanie dyrektor szkoły.

Jestem zadowolona, że moje dziecko nie będzie miało bezpośredniego kontaktu z niezdrową żywnością w szkole. Oczywiście to nie rozwiązuje problemu, ponieważ w drodze do szkoły będzie mogło kupić ,,coś niezdrowego” ale poczekajmy na efekty wprowadzonych zmian – podkreśla Pani Joanna, mama ucznia klasy trzeciej SP nr 4.

Zwolnienia z WF nie dla wszystkich

Problem zwolnień w opinii publicznej występuje już od kilku lat. Na przeciw temu, zostały wprowadzone zmiany dzięki którym uczniowie nie będą mieli możliwości ,,migania się” od zajęć wychowania fizycznego. Lekarzom nie będzie przysługiwało prawo wypisywania tradycyjnych zwolnień, określając w nim jedynie czas obowiązywania. Obligatoryjne będzie opisanie zakresu ćwiczeń, których uczniowi wykonywać nie wolno.

Obowiązkiem nauczyciela będzie zorganizowanie ćwiczeń możliwych do wykonywania dla każdego.

Szkoły rozdadzą podręczniki

Reforma ta stanowi kontynuację już podjętych działań przez Ministerstwo. Od września bezpłatne podręczniki otrzymają czwartoklasiści i uczniowie klas gimnazjów. Na barkach rodziców spoczywać będzie sfinansowanie jedynie zakupu pomocy do przedmiotów nieobowiązkowych np. religii.

Podręczniki to ogromny koszt dla mnie. Mam trójkę dzieci i zakupienie wyprawki szkolnej wiązało się z wielkim nakładem finansowym. Rozwiązanie to jest dla mnie bardzo korzystne – mówi, Pani Maria, mieszkanka Chełma.

Ocena opisowa na wszystkich etapach nauczania

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez minister edukacji, możliwe będzie wprowadzenie ocen opisowych na wszystkich etapach nauczania, a nie jak to było dotychczas na etapie edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej).

W praktycy oceny opisowe mają znaleźć się w kartach dołączonych do dzienników szkolnych a także w formie elektronicznej. Zawierać mają one informacje o osiągnięciach edukacyjnych ucznia oraz jego predyspozycji do zdobywania nowej wiedzy.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA