REKLAMA
,
Czeka nas zaciskanie pasa
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przez najbliższe dwa lata trzeba zacisnąć pasa. To główne zalecenie dla władz Chełma przygotowane przez ekspertów rynku kapitałowego, którzy zakończyli audyt miejskich finansów.

Reklama

Podczas dzisiejszej (26 kwietnia) sesji Rady Miasta Chełm, radni zapoznali się z wynikami audytu finansów miasta, które przez ostatnie miesiące prowadzili eksperci rynku kapitałowego. Ocena nie napawa optymizmem.

Wyniki audytu przedstawił Mariusz Gołaszewski, prezes zarządu Aesco Group (na zdjęciu). Stwierdził, że audyt finansów Chełma stanowił wyzwanie dla ekspertów, bo po raz pierwszy spotkali się z miastem na prawach powiatu, które jest w tak trudnej sytuacji. Według niego, miasta na prawach powiatu są „ekstraklasą samorządności” w Polsce. Chełm natomiast porównał do Wałbrzycha, które w latach 90-tych przeszło poważny kryzys strukturalny.

Ostrzegł, że dołączenie Chełma do ekstraklasy polskich miast na prawach powiatu nie będzie łatwe i musi być okupione znacznym około 2-2,5-letnim wysiłkiem.
Przez ostatnie lata finansami Chełma gospodarowano dość nierozważnie. Dochody były bardzo niskie, a wydatki utrzymywane na poziomie porównywalnym z innymi miastami. To sprawiało, że miasto coraz bardziej się zadłużało. Wysokość długoterminowego zadłużenia miasta na koniec listopada ubiegłego roku wyniosła 162,5 mln złotych.
Ekspert twierdzi jednak, że to nie wysokość długu jest problemem, ale możliwości jego spłaty czyli wysokość tzw. nadwyżki operacyjnej. Nadwyżka operacyjna Chełma wahała się ostatnimi laty na poziomie od 0,7 do 3 %, podczas gdy średnia krajowa dla tej wielkości wynosiła 10 %.

Według specjalistów, Chełm jest obecnie „na granicy” postępowania naprawczego, jakie w takich sytuacjach zaleca Regionalna Izba Obrachunkowa – organ nadzoru finansowego nad jednostkami samorządu terytorialnego. Postępowanie naprawcze łączy się z szeregiem ograniczeń, np. zawieszeniem organów samorządu czy brakiem możliwości podejmowania nowych inwestycji.

Stąd, dla uzdrowienia sytuacji Chełma, M. Gołaszewski zaleca ostre cięcie wydatków. Konieczność ograniczenia kosztów widzi w systemie szkolnictwa i w sferze administracji; niezbędna jest też restrukturyzacja zadłużenia. Proces ten może według niego potrwać od 2 do 2,5 roku. Będzie to znaczny wysiłek dla samorządu, ale warto go podjąć, by zyskać potencjał do rozwoju.

Prezentację M. Gołaszewskiego można zobaczyć na nagraniu sesji RM Chełm: https://youtu.be/VrYXIWg5neM

***

Na wniosek prezydenta miasta, radni odwołali ze stanowiska Skarbnika Miasta Agnieszkę Kruk. Odwołanie nastąpiło z dniem 26 kwietnia br.
A. Kruk stanowisko skarbnika objęła 30 listopada 2018 roku. Wcześniej pracowała w Lubelskim Zarządzie Obsługi Przejść Granicznych na stanowisku głównej księgowej. Jak podała sama A. Kruk, o decyzji zadecydowały względy osobiste.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Tytuł artykułu – zaciskanie pasa.A czy redukcja zbędnego zatrudnienia to zaciskanie pasa,czy po prostu nie marnowanie forsy?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ale przylepusie tutaj się spotkały.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Gienek mordo TY moja. Też mi kogoś przypominasz, mówisz jak bardzo przyncypialna idowa towarzyszka z PiS.Wielce zaslużona na polu walki propagandowej i ideologicznej . Rozmawialem z nią juz wiekokrotnie. Może u niej się spotkamy? Dam Ci znak!

  No votes yet.
  Please wait...
 • „TT”. mordo Ty moja kochana mowisz dokladnie tak samo jak „maryan”- coz za blyskotliowsc umyslu i do tego ten watek biblijny- w sam raz by ocieplac wizerunek- oj jakze ja zaluje ze nie ma mnie teraz w poblizu Ciebie – rzucilbym bym sie Tobie na szyje ale wiesz ze przez neta to niemozliwe to moze poczekamy na full kontakt 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ignacy z tą niemocą i nieróbstwem…. itd to bym się z Toba zgodził. Z obłudą się skończyć nie da . To wszystko dzieci wirtualu, ułudy i obłudy . To ich świat!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Gieniek, wystarczy biblijne „po owocach ich poznacie : i wiesz wszystko.
  Tu nie potrzeba wszechwiedzy i wszechmądrości! Ty też dasz radę ,każdy da rade!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mieszkaniec idz imu to powiedz: nie radzisz pan sobie , zejdz z dachu, nie psuj gontów!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA