REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Czternastka dla emerytów – bez wniosku!
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

ZUS przygotowuje się do wypłaty tzw. czternastej emerytury. Emeryci i renciści dostaną to dodatkowe świadczenie z urzędu. Nie trzeba zatem składać żadnego wniosku.

Reklama

“Czternastka” trafi do klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z wypłatami listopadowych emerytur i rent – w jednym przelewie lub przekazie pocztowym będzie suma obu świadczeń. Otrzymają ją osoby, które na 31 października tego roku będą miały prawo do wypłaty jednego ze świadczeń długoterminowych z ZUS, m.in. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy tzw. świadczenia Mama4+.

Wypłata bez wniosku

Do listopada jeszcze daleko, ale emeryci już dopytują w ZUS, czy trzeba będzie coś zrobić, żeby otrzymać czternastkę – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim. – Zakład uspokaja, że wypłaci je świadczeniobiorcom z automatu, nie trzeba składać w tym celu wniosku.

Szacuje się, że świadczenie otrzyma w listopadzie 9,1 mln osób (z ZUS i pozostałych instytucji wypłacających emerytury i renty). W pełnej wysokości czternastka będzie przysługiwać 7,9 mln świadczeniobiorców.

Nie dla każdego tyle samo

Zasadniczo czternastka wyniesie 1250,88 zł brutto. Pełną kwotę dostaną ci, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

Pozostali otrzymają to świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli emerytura wynosi 3000 zł, to czternastka będzie pomniejszona o 100 zł (czyli wyniesie 1150,88 zł brutto).

Czternastki nie dostaną ci, którzy na 31 października będą mieć zawieszoną wypłatę podstawowego świadczenia; np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków.

Z czternastki na ogólnych zasadach potrąca się zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Nie podlega za to egzekucjom, więc nie będzie mógł jej zająć komornik.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama