REKLAMA
,
Czy Chełm jest miastem obywateli?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Czy chełmianie są zaangażowani w życie publiczne? Czy działają w organizacjach? Czy Chełm jest miastem obywatelskim? Ranking najbardziej obywatelskich polskich miast opublikowały Fundacja Schumana i Fundacja Konrada Adenauera.

Reklama

Ranking odpowiada na kilka pytań: w którym mieście mieszkańcy są najbardziej zaangażowani w życie publiczne? Gdzie jest najwięcej stowarzyszeń? Które miasta organizują najwięcej konsultacji społecznych? Kto najchętniej dzieli się swoimi pieniędzmi?

W rankingu wzięto pod uwagę wszystkie 66 polskich miast na prawach powiatu.

Wyniki wspólnych badań obu fundacji zostały przedstawione w połowie czerwca na konferencji EUROPOLIS w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Pierwsze miejsce zajął Sopot, który wyprzedził Warszawę i Rzeszów oraz znajdujące się tuż za nimi Poznań i Katowice. W tegorocznym zestawieniu Europolis, po raz pierwszy od czterech lat, od kiedy Fundacja Schumana wydaje raporty o różnych obszarach funkcjonowania miast, to nie stolica zajęła najwyższą pozycję w zestawieniu. Najbardziej obywatelskim miastem w Polsce okazało się być najmniejsze z nich – Sopot. Z zameldowanymi zaledwie 37 tysiącami osób, uzyskał najlepszy wynik w dwóch ściśle powiązanych ze sobą kategoriach: postaw obywatelskich i zaangażowania w życie publiczne.

A jak wypadł Chełm?

W zestawieniu generalnym nasze miasto znalazło się na 38. pozycji. To nie jest miejsce, które powinno nas cieszyć, tym bardziej, że świadczy także o nas – mieszkańcach.

Z rankingu wynika, że chełmianie nie są aktywni wyborczo (tu spadamy na 48 miejsce). Niechętnie też angażujemy się w działalność organizacji, kół czy stowarzyszeń, rzadziej też niż mieszkańcy miast-liderów świadczymy nieodpłatnie pracę na rzecz lokalnej społeczności.
Liderem wśród polskich miast pod względem aktywności  obywateli jest Rzeszów. Tam aż 22 proc. mieszkańców działa w jakiejś organizacji.

Chełmianie nie chodzą na wybory, nie działają w organizacjach, nie pracują społecznie, ale za to stosunkowo dobrze wypali pod względem zaangażowania w życie publiczne (22. miejsce w rankingu).

O co chodzi z tym zaangażowaniem?

Twórcy rankingu zbadali dwa aspekty obywatelskiego zaangażowania – działalność mieszkańców na rzecz tworzenia własnego otoczenia społeczno-ekonomicznego w sposób bezpośredni i pośredni (np. poprzez głosowanie w budżecie partycypacyjnym), a także na kontrolę działalności władz w postaci kierowania do urzędu zapytań w trybie dostępu do informacji publicznej.

Tu – czy nam się to podoba czy nie – trzeba oddać sprawiedliwość Inicjatywie Obywatelskiej „Nasz Chełm”, która była pomysłodawcą uruchomienia w Chełmie budżetu obywatelskiego i która wielokrotnie zadawała urzędnikom pytania w trybie dostępu do informacji publicznej.

Na ile  pozwoli władza?

Obraz obywatelskości pozostawałby niepełny bez kontekstu instytucjonalnego, czyli tego, na ile miasta umożliwiają i zachęcają swoich mieszkańców do aktywności obywatelskiej. Autorzy raportu wyszli bowiem z założenia, że miasta obywatelskie nie mogą istnieć bez otwarcia samych władz na aktywność obywatelską mieszkańców. Decyzje włodarzy o włączaniu obywateli do współrządzenia w trakcie całej kadencji mogą znacząco wpływać na to, na ile ludzie chcą i mogą się zaangażować w życie publiczne miasta, jego
organizacje i w działania na rzecz lokalnej społeczności.

Tu wzięto pod uwagę trzy aspekty – wielkość budżetu partycypacyjnego, odsetek mieszkańców potrzebnych do uruchomienia inicjatywy uchwałodawczej oraz liczbę organizowanych co roku przez miasto konsultacji społecznych, zarówno tych obowiązkowych, jak i fakultatywnych.

I tu pozytywna niespodzianka – Chełm pod tym względem został sklasyfikowany na 25. miejscu w kraju. Przy czym trzeba mieć świadomość, że sam fakt posiadania budżetu obywatelskiego (i prowadzonych w związku z nim konsultacji) już ustawia miasto dość wysoko w porównaniu z tymi, które BO do tej pory nie wprowadziły.

Z drugiej strony wiedzieć trzeba, że inicjatywa uchwałodawcza obywateli w Chełmie to bariera wręcz nie do pokonania – pod pomysłem uchwały mieszkańcy muszą zebrać minimum 750 podpisów. Jeszcze w 2015 roku „Nasz Chełm” złożył projekt uchwały, której celem było ułatwienie mieszkańcom zgłaszania obywatelskich projektów uchwał i zmniejszenie wymaganej liczby podpisów do 250. Pod projektem podpisało się wówczas ponad tysiąc mieszkańców Chełma. Chełmscy radni projekt jednak odrzucili.

Po co ten ranking?

Ranking najbardziej obywatelskich miast Europolis powstał w okresie wyjątkowym dla samorządów – to czas przedwyborczy. Dlatego autorzy zdecydowali o zbadaniu tematu kluczowego z punktu widzenia analizy polskiej samorządności – raport został poświęcony postawom obywatelskim (i to zarówno wśród mieszkańców, jak i przedstawicieli władz lokalnych).

Z raportu „Europolis. Miasta obywatelskie” dowiemy się m.in. kto i dlaczego jest największym nieobecnym w pierwszej połowie rankingu, gdzie najwięcej, a gdzie najmniej przedstawicieli lokalnych komitetów wyborczych zasiada w radach miejskich, czy przynależność do organizacji religijnych wpływa na zaangażowanie w życie publiczne i czy wielkość budżetu obywatelskiego jest powiązana z liczbą odbywanych konsultacji społecznych.

Autorzy przedstawiają również zestawienie rankingów z poprzednich raportów, kiedy to analizowane były otwartość i bezpieczeństwo (2017), miasta zrównoważone (2016) oraz miasta uczące się (2015).

Raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce został przygotowany przez Politykę Insight. Partnerem raportu jest Orange Polska.

Raport zawierający ranking – wraz z opisem metodologii – jest do pobrania na stronie www.europolis.schuman.pl.

Napisz komentarz
 • Nie,to nie,pa

 • Na fb zaproponowano dyskusje o przyszlosci Chełma,proponuje 12-ta,najblizsza sobota,przy studni.Prosze o zgloszenia na priv,lub na fb grupa Chełm,jezeli beda chetni,to ja bede.

 • Jezeli jestesmy obywatelami,to moze konkretne pomysly,oczywiscie pomijajac oczywisty,ani pis,ani sld.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA