REKLAMA
,
Czy Chełm się powiększy?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prezydent Chełma chce poszerzenia miasta o pobliskie sołectwa, które teraz są w granicach gminy Chełm. Miasto na poszerzeniu zyskałoby około 4,5 tys. ha i około 6 tysięcy mieszkańców. W gminie zawrzało!

Reklama
Okszów, Okszów-Kolonia, Koza-Gotówka, Nowiny, Pokrówka, Srebrzyszcze, Żółtańce-Kolonia i Depułtycze Królewskie – o te sołectwa zabiega Jakub Banaszek, prezydent Chełma. Chce ich włączenia w granice administracyjne Miasta Chełm. Jego zabiegi poparł wojewoda lubelski i odpowiednie pismo w tej sprawie wysłał już do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wiesław Kociuba, wójt Gminy Chełm mówi o krzywdzie, niweczeniu wspólnego wysiłku mieszkańców i zachęca do przeciwdziałania. Pisze:

W 30 letniej historii samorządu podobne praktyki nie miały miejsca. Jednym politycznym podpisem próbuje się zniweczyć nasz wspólny wysiłek, prace dla dobra gminy. Łatwo przychodzi „zagarniecie” miejscowości o nowoczesnej infrastrukturze, dobrze prosperujących zakładów produkcyjnych, uzbrojonych terenów, nowych dróg, szkół i świetlic. Tego nikt nam za darmo nie dał. Wnioskodawcy nie zwracają jednak uwagi na czynioną nam krzywdę. Trudno jest zdefiniować takie działanie, wymyka się ono z kanonów postępowania ludzi przyzwoitych. Musimy przeciwstawić się tym działaniom.

Stanowisko wójta popierają radni gminy. Np. radna Iwona Wnuk-Gregorczyk uważa, że to „grabież dobra, które Gmina Chełm wypracowała swoją przedsiębiorczością i ciężką pracą przez ostatnie 30 lat”. Radna podkreśla, że na terenach, o które zabiega Jakub Banaszek działają największe przedsiębiorstwa, m.in. Cementownia Chełm, BH Meble, Browar Jagiełło, Restauracja Pstrągowo, lotnisko akademickie w Depułtyczach, zalew w Żółtańcach. Są to też cenne tereny inwestycyjne z gotową infrastrukturą.

Gmina straci w konsekwencji, aż 53% z corocznego budżetu z dochodów własnych (z tyt. podatków i opłat lokalnych) czyli około 8-10 mln zł – argumentuje radna. – Łatwo się domyślić, że przez takie działanie Gmina, która obecnie jest jedną z najbardziej rozwijających się i dobrze prosperujących gmin w woj. lubelskim, straci płynność finansową.

Wczoraj (23 września) stanowisko władz gminy Chełm poparli także radni Powiatu Chełmskiego. Zamiar przejęcia znacznego obszaru Gminy Chełm to także uszczuplenie terenu powiatu chełmskiego. W dodatku terenu z nowoczesną infrastrukturą, przedsiębiorstwami, nie wymagającego ponoszenia inwestycji.

Decyzja, która zapadnie na poziomie ministerialnym, przyniesie zapewne wiele korzyści miastu. Dla gminy jednak może skończyć się finansową zapaścią.

Na protesty zwołują się mieszkańcy gminy, którzy nie chcą być przyłączeni do Chełma. W mediach społecznościowych zawiązała się grupa NIE dla przyłączenia gminy Chełm do miasta!, która dzisiaj (24 września) przed południem liczyła już 1,3 tysiąca wspierających.
Z dyskusji na stronie widać, że ludzie są zdezorientowani, ale i zdeterminowani, by bronić status quo gminy. O problemie zawiadamiają dziennikarzy, przygotowują transparenty, rozważają blokadę DK 12 lub Urzędu Miasta Chełm. Boją się, że nikt nie zapyta ich o zdanie, a wszystko skończy się tak, jak w  Opolu, gdzie wbrew woli mieszkańców, okoliczne wsie włączono do miasta. Protesty trwają tam do tej pory.

Co myślicie o takim pomyśle na powiększenie Chełma?

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Napisz komentarz
 • No i przyblokowane was konkretem,pa dzieci.

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • A może warto skończyć z przepychankami i oceniać aktualne projekty – czy mają sens i czy są realne.Czy teraz ważne są remanentu z lat minionych? Trochę tak,bo zastoju i kilku bzdur poprzednich 12 lat trudno zapomnieć.A czy wszystkie obecne pomysły są super – nie wszystkie.A więc konstruktywnie,a nie tylko krytykancko.Jest też kilka tematów zamrożonych.1, gdzie parowóz przed Dworcem,2,co z Górą Zamkową,3,kiedy ruszy adaptacja Młyna Michalenki,4,jakie perspektywy Trasy Południowej,5,co z konserwacją zabytkowych budynków,6, renowacja Kaplicy SW.Mikolaja i terenu wokół,7,kiedy renowacja i rekonstrukcja ogrodzenia Górki i Czarnieckiego,8,gdzie konkretny plan rekonstrukcji zadrzewienia ulic i parków.Kazdy widzi inne jeszcze tematy.

  Rating: 2.3/5. From 3 votes.
  Please wait...
  • A kasę masz? Ile podatku płacisz do budżetu miasta? Jakieś grosze zapewne w wymagania!Załatw na to wszytko kasę i nie będzie problemu , idź do Fisz i Grabczuka oni ci dadzą!

   Rating: 2.3/5. From 3 votes.
   Please wait...
 • Trzeba to powiedzieć uczciwie. Przyłączenie tych ” tłustych” kawałków do miasta to byłaby sprawiedliwość dziejowa za lata zacofania i próba nadrobienie zaległości w porównaniu nawet do Zamościa i Białej Podlaskiej! A nie kreowanie się na jakąs niby metropolie! Wystarczy spojrzeć jak wygląda dworzec PKS w Zamościu i Chełmie, czy Sąd , Kino w Zamościu! Nic więcej! Tyle że małe móżdżki chełmian tego nie są w stanie pojąć! Radni, to osoby zupełnie bez znaczenia . Na pewno nie można im zarzuć inteligencji. Takich wybraliśmy to takich mamy!
  Tu czytam o ” eldorado za państwowe pieniądze”? A jakie to „eldorado” ? To tylko próba wyrównania zacofania za lata rządów „tłustych zdechłych kotów”z PO i Lewicy w Chełmie .

  Jak ktoś trochę zna historię Chełma to zapewne wie że ostatnim inwestującym w Chełmie z prywatnej kiesy to był ….Jego Świątobliwość Car Mikołaj II. Dał na cerkiew 25 tys. rubli w złocie . Wcześniej ” carstwo” wybudowało w Chełmie kolej , koszary i Pałac Gubernatora. Michalenko młyn, Niemiec Dratt fabryke maszyn rolniczych i z grubsza tyle! Przed wojną żyd Dauman fabrykę wódek a II RP doprowadziła miasto do bankructwa . Wprawdzie rozpoczęto budowie ” miasta widma ” jak się śmiano przed wojną z przerwanej budowy osiedla ” Dyrekcja”. Utopiono tam miliony w rozpoczętych a nie zabezpieczonych na zimę murach , które do wiosny popękały. I tak zostawiono na lata! W mieście powołano komisarza!
  I do tych ” chlubnych”” tradycji cały czas nawiązujemy zadłużając miasto do dzisiaj!
  W III RP w Chełmie po ponad grubo 30 latach ledwo skończono budowę rozpoczętej w 1984 roku biblioteki
  i to w 3/4 zaplanowanej pierwotnie inwestycji!

  Jedynym , jak na razie ,poważnym inwestorem w Chełmie to była tylko komuna!
  Cementowania , Fabryka obuwia , Fabryka Domów + infrasrruktura , osiedla itd. Większość dróg , chodników . parków, amfiteatr , wtedy wybudowano i w takim stanie są do dzisiaj! Taka jest prawda!
  I nie ma się co obrażać! Fisz wprawdzie wybudowała akwapark na kredyt , spłacamy i płacimy do dzisiaj . Tylko co z tego? Na pokaz! A te rozpoczęte niby inwestycje, jak widać , niedoszacowane zapewne ” za Fisz ” nie były by zrealizowano, może za 40 lat, tak jak biblioteka! Trzeba się więc cieszyć z tego co jest bo i tak zaraz nie będzie! Była szansa , trochę zyskać perspektywicznie, ale cóż…. szybko taka druga się nie trafi!

  Siedźcie tak dalej i dumajcie i chodźcie po ” gierkowskich ” chodnikach i lepcie dziury na wiosnę ,
  zamiast dać głoś i wsparcie!

  Rating: 3.0/5. From 4 votes.
  Please wait...
  • Taka twoja uroda konwertyto, że bez swego pana czujesz się jak ten pies niepotrzebny. Przedtem wlaziles jednym dzisiaj drugim.

   Rating: 1.0/5. From 2 votes.
   Please wait...
  • Ciekawie piszesz. Widać, że Ci zależy. To dobrze. Szkoda, że nie wszystkim.
   Tak dla doprecyzowania – Grzegorz Michalenko tego swojego młyna nie wybudował. On go przywrócił do pierwotnej funkcji po latach funkcjonowania w ramach istniejącej tam dość znanej w Polsce i nawet w imperium rosyjskim, docenianej z jakości i bogatego asortymentu wytwórni kafli. Niby nic, ale w wielu dworkach, pałacykach wielmożów jak i domkach pospólstwa ogrzewano przy nich w zimie zmarznięte łapki.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Tsj, gość się bardzo angażuje nawet nazwał ciebie i mnie głupimi chelmofonami, chociaż słowo Chełm nie pochodzi od słowa hełm i w przetłumaczeniu ze staro ruskiego powinien nas nazwac głupimi pagórkami ?️

    Rating: 1.0/5. From 1 vote.
    Please wait...
   • Czy warto się na takiego zaraz obrażać? Hmmm…, dopóki ktoś działa tak jak sobie np ja życzę i jest z tego ewidentna korzyść dla okolicznych mieszkańców, to niech sobie nazywa mnie tak jak chce, oczywiście w pewnych granicach i okolicznościach, bo jakby zbytnio przegiął z wyzwiskami, to dostał by zwyczajem huligańskim w japę. Ale tylko za TO przegięcie, bo za resztę może i bym go wychwalał po okolicznych odpustach.
    Z tą głupotą to trochę racji ma, ale tylko trochę. Zaściankowość pan – panie i prowincja, czyli zadupie ma swoje „walory”?. Narzucenie dużego tempa zmian, takiego jak większych aglomeracjach tutaj we wsi Chełm i okolicach ( bo to naprawdę jest jedno – pewnie 3/4 chełmian ma korzenie w okolicznych miejscowościach) budzi obawy i brak zaufania. Przyczyny tego nie leżą tylko po stronie mieszkańców. Dlaczego ludzie są nieufni? To już kolejna para kaloszy.
    Poszerzenie granic miasta w przyszłości jest nieuniknione i to się właściwie już dzieje, ale o tym za chwilę. Formalnie pewnie to i tak się stanie prędzej czy później, czy np taki pan wójt Kociuba, czy tam jego jeden, czy kolejny następca tego zechce, czy też nie. Jeżeli miało by się to stać prędzej, a i tak nie może to się stać z dnia na dzień, to będzie zależeć od gospodarza Chełma i umiejętności poradzenia sobie z szeroko pojętym augiaszowym bagażem miasta, przede wszystkim tym po poprzednikach. Mocno upraszczając, chodzi o zmianę nastawienia jednych i drugich mieszkańców do instytucji miasta Chełm. Czemu ludzie uciekają z Chełma i osiedlają się w gminie, czy aż nawet we wspomnianym w którymś poście jednym czy drugim oddalonym o kilkanaście kilometrów Rejowcu? To właśnie zdaje się już być oddolny proces poszerzenia granic miasta. Teraz pozostaje TYLKO kwestia formalna podziału administracyjnego. Władze gminy nie będą miały nic do powiedzenia, jeżeli mieszkańcy byli by chętni. To jest niestety największy problem i to musi potrwać. Jak Banaszek sobie z tym poradzi, to będzie GIGANT!
    Znów za dużo gryzmolę.

    Rating: 5.0/5. From 1 vote.
    Please wait...
 • Alojzy ma 100% racji. I piszę to jako chełmianka z „dziada pradziada”.
  Można Banaszka nie lubić ale taka okazja jak teraz już się niepowtórzy.
  Zapyziali i udających zatroskanych intelektualistów radni, nie mający o niczym pojecia mieszkańcy ( no może poza aktualnymi promocjami w Biedronce).- z tym zostaniemy. I z kolejnym wybranym prezydentem typu Fisz czy Grabczuk, którzy dalej będą potrzymywac to nieszczęsne miasto w agonii zamist pchnąc je na tory rozwoju….

  Rating: 3.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  • Za PKWN też tak mówili i nawet województwo chełmskie zrobili, oczywiście pchnęli na nowe tory ale tak jak było prowincja tak prowincja zostało no może niektórym ego nieco urosło, wyżej niż tym z Rejowca.

   Rating: 1.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   • Tym co urosło „ego” to już dawno ich w Polsce a zwłaszcza w Chełmie nie ma, najbliżej w Warszawie. Nie trafna więc uwaga. Natomiast zacofanie , kilkudziesięcioletnie , drogi, chodniki , miejsca publiczne – np.parki , budowane i remontowane jeszcze” za Gierka” nawet wobec ościennych, podobnych miast pozostało. Wystarczy spojrzeć!

    Rating: 3.0/5. From 2 votes.
    Please wait...
 • Drogi,to temat bardzo drogi, najdroższy dla miasta.Moja ocena,to 500 mln, Banaszek twierdzi, że 1 mld, może ma rację,bo jest temat Wiaduktu Południowego

  No votes yet.
  Please wait...
 • Od początku było jasne że za Banaszekiem do Chełma posypie się kasa ale jak na razie tylko na drogi. Z innych inwestycji to nieśmiałe kończenie tego co zaczęła Fisz i więcej nie widzę a przydałoby się skoro mamy PKWN bis czyli nowe eldorado za państwowe pieniądze.

  Rating: 1.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  • Odezwał się „pogrobowy wielbiciel Fisz i Grabczuka! Nic nie było jasne! Banaszek wygrał ” rzutem na taśmie” paroma głosami z Fisz! POgrobowcy Fiszów i Grabczuków jakoś przemilczają że Chełm za ich czasów ( wojny Grabczuka z Fisz) był notorycznie sekowany w przydzielaniu środków unijnych.

   Średnio na głowę mieszkańca ,przez te kilkanaście lat otrzymaliśmy tylko 1/3 środków unijnych, tych
   co Zamość i Biała Podlaska i i 1/5 tego co Krasnystaw. Takie są fakty. O jakim wiec PKWN-ie bis możemy mówić??? Możemy mówić jedynie o lekkim wyrównaniu tych nierówności! Byłoby sukcesem że te zaszłości były wyrównane , ale to raczej niemożliwe , bo zacofanie Chełma jest tak duże!

   Rating: 1.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   • Czytaj ze zrozumieniem, eldorado nie trwało kilkanaście tylko kilka lat.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA