REKLAMA
,
Czy Chełm się powiększy?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prezydent Chełma chce poszerzenia miasta o pobliskie sołectwa, które teraz są w granicach gminy Chełm. Miasto na poszerzeniu zyskałoby około 4,5 tys. ha i około 6 tysięcy mieszkańców. W gminie zawrzało!

Reklama
Okszów, Okszów-Kolonia, Koza-Gotówka, Nowiny, Pokrówka, Srebrzyszcze, Żółtańce-Kolonia i Depułtycze Królewskie – o te sołectwa zabiega Jakub Banaszek, prezydent Chełma. Chce ich włączenia w granice administracyjne Miasta Chełm. Jego zabiegi poparł wojewoda lubelski i odpowiednie pismo w tej sprawie wysłał już do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wiesław Kociuba, wójt Gminy Chełm mówi o krzywdzie, niweczeniu wspólnego wysiłku mieszkańców i zachęca do przeciwdziałania. Pisze:

W 30 letniej historii samorządu podobne praktyki nie miały miejsca. Jednym politycznym podpisem próbuje się zniweczyć nasz wspólny wysiłek, prace dla dobra gminy. Łatwo przychodzi „zagarniecie” miejscowości o nowoczesnej infrastrukturze, dobrze prosperujących zakładów produkcyjnych, uzbrojonych terenów, nowych dróg, szkół i świetlic. Tego nikt nam za darmo nie dał. Wnioskodawcy nie zwracają jednak uwagi na czynioną nam krzywdę. Trudno jest zdefiniować takie działanie, wymyka się ono z kanonów postępowania ludzi przyzwoitych. Musimy przeciwstawić się tym działaniom.

Stanowisko wójta popierają radni gminy. Np. radna Iwona Wnuk-Gregorczyk uważa, że to „grabież dobra, które Gmina Chełm wypracowała swoją przedsiębiorczością i ciężką pracą przez ostatnie 30 lat”. Radna podkreśla, że na terenach, o które zabiega Jakub Banaszek działają największe przedsiębiorstwa, m.in. Cementownia Chełm, BH Meble, Browar Jagiełło, Restauracja Pstrągowo, lotnisko akademickie w Depułtyczach, zalew w Żółtańcach. Są to też cenne tereny inwestycyjne z gotową infrastrukturą.

Gmina straci w konsekwencji, aż 53% z corocznego budżetu z dochodów własnych (z tyt. podatków i opłat lokalnych) czyli około 8-10 mln zł – argumentuje radna. – Łatwo się domyślić, że przez takie działanie Gmina, która obecnie jest jedną z najbardziej rozwijających się i dobrze prosperujących gmin w woj. lubelskim, straci płynność finansową.

Wczoraj (23 września) stanowisko władz gminy Chełm poparli także radni Powiatu Chełmskiego. Zamiar przejęcia znacznego obszaru Gminy Chełm to także uszczuplenie terenu powiatu chełmskiego. W dodatku terenu z nowoczesną infrastrukturą, przedsiębiorstwami, nie wymagającego ponoszenia inwestycji.

Decyzja, która zapadnie na poziomie ministerialnym, przyniesie zapewne wiele korzyści miastu. Dla gminy jednak może skończyć się finansową zapaścią.

Na protesty zwołują się mieszkańcy gminy, którzy nie chcą być przyłączeni do Chełma. W mediach społecznościowych zawiązała się grupa NIE dla przyłączenia gminy Chełm do miasta!, która dzisiaj (24 września) przed południem liczyła już 1,3 tysiąca wspierających.
Z dyskusji na stronie widać, że ludzie są zdezorientowani, ale i zdeterminowani, by bronić status quo gminy. O problemie zawiadamiają dziennikarzy, przygotowują transparenty, rozważają blokadę DK 12 lub Urzędu Miasta Chełm. Boją się, że nikt nie zapyta ich o zdanie, a wszystko skończy się tak, jak w  Opolu, gdzie wbrew woli mieszkańców, okoliczne wsie włączono do miasta. Protesty trwają tam do tej pory.

Co myślicie o takim pomyśle na powiększenie Chełma?

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Dziwnym trafem nie chodzi o powiększenie obszaru miasta bo póki co nie wiele dzieje się w temacie inwestycji mieszkaniowych a chodzi o pomniejszenie dochodów gminy podobno o 50 % a powiększenie dochodów budżetu miasta.
  Generalnie to jednak problem elektoratu PiS zamieszkującego gminę.
  Co na to KC Nowogrodzka?

  No votes yet.
  Please wait...
  • Nic. Takich jak towarzysz to olewa 🙂 (Nowogrodzka).

   No votes yet.
   Please wait...
 • Proszę o wskazanie środków, z których gmina Chełm wybudowała cementownie i lotnisko. Wszystkie koszty środowiskowe, szkody pokopalniane, zadymienie że spalarni śmieci, dewastacje dróg przerzucone są na miasto, a pieniądze płyną do gminy. Z podatków własnych to gmina na administrację swoją nie zarobi. Pora poszukać informacji w necie na temat dochodów i wydatków. Stąd ta rozpaczliwa nawałą medialna burzącą mit o rzekomej gospodarności.

  No votes yet.
  Please wait...
  • B. dobra uwaga – zgoda 10/10 🙂

   No votes yet.
   Please wait...
 • Panie Andrzeju Sawa Chełm się powiększy czy tego chcemy czy nie. Obecne plany wcale nie są nowe z tego.
  A ja chyba też jestem za a nawet przeciw. A na poważnie jeżeli Chełm zostanie w obecnych granicach to będzie jeszcze większym zaściankiem niż jest obecnie. I jeszcze pytanie co da połączenie powiatów oczywiście oprotestowane przez wszystkich. Dla Chełma połączenie raczej nic nie da.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A może zamiast kastrować powiat ziemski połączyć oba powiaty.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Może szansa dla miasta,ale co z oskubana gminą?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Szansa dla Chełma.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Naiwniacy

  No votes yet.
  Please wait...
 • Jestem za

  No votes yet.
  Please wait...
 • A ja jestem za!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czy my mieszkańcy Chełma jesteśmy za tym pomysłem?Ja nie.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA