REKLAMA
,
Czy chełmski PUM zastępuje opiekę społeczną?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Waszym zdaniem dyrektorowi Józefowi Kendzierawskiemu nie udało się wyjaśnić sprawy gwałtownego wzrostu straty Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych. Przypominamy – urosła o ponad milion złotych w ciągu ostatniego kwartału ubiegłego roku.

Reklama

Zanim zdecydujecie się przeczytać tekst poświęcony sytuacji w jakiej znalazł się PUM, musicie wiedzieć, że zrobicie to na własne ryzyko. Ostrzega Was Ella – jedna z uczestniczek dyskusji na naszym forum:

I nie liczcie na to, że wszelki pomówienia, oczernianie na podstawie ewidentnych kłamstw, krętactw oraz rozpowszechnianiu nieprawdy ujdzie wam na sucho! Zobaczycie jak się zdziwicie ! Słono to będzie was kosztowało! Ale tak być musi, na tym polega państwo prawa! Jest wolność słowa ale i też odpowiedzialność osobistym majątkiem za to słowo!

„To my bulimy”

Ella należy do grupy nielicznych obrońców PUM i jego kierownictwa. Okopała się na naszym forum pod artykułem „Dlaczego rosną straty PUM” i razi, wszystkich nieprzychylnych jej ulubieńcom, mniej czy bardziej złośliwymi ripostami. Przypominamy opublikowaliśmy w tym tekście wyjaśnienia dyr. Józefa Kendzierawskiego dotyczące ubiegłorocznych strat spółki PUM. O jakości tych wyjaśnień świadczą najlepiej Wasze opinie:

Wiza

To tyle na całym walnym zgromadzeniu A. Fisz i jej dyrektor dowiedzieli się o stratach? (…) Chełmianie, to my bulimy.

Mirek

Te stawki czynszu to nie wzięły się nagle. Są od lat. A strata 1,5 mln zł i 1 mln w ostatnim kwartale to dlaczego?

Jan

Ciekawość i (…) konsternację budzą stawki czynszów oferowanych przez PUM. Są one dużo mniejsze niż w miastach podobnych do Chełma w regionie. Pytanie brzmi na jakiej podstawie PUM wyznaczył takie ceny?

Spółka, to nie opieka społeczna

Dyrektor Kendzierawski niczego więc w swoich wyjaśnieniach nie wytłumaczył. Liczymy jednak, że w kolejnym mailu do redakcji odpowie na Wasze pytania. Mimo to, do prostego konfliktu z PUM-em (zapewne chodzi o redakcję i większości uczestników dyskusji na forum) sprawę sprowadza Mark:

… Coś chcielibyście „zaczepić” ten PUM i tego prezesa i nie bardzo wiecie jak! Ten artykuł, merytorycznie bardzo przeciętny w zasadzie nie stawia jakiegoś społecznego problemu i merytorycznej dyskusji na ten temat. Sprowadza to do banalnego problemu czy spółka ma zysk czy nie i dlaczego? Spółki, jak to spółki raz mają stratę raz zysk! I nie zawsze to musi oznaczać nieudolność władz, może być to wynikiem koniunktury czy inwestycji!

W sukurs przychodzi mu cytowana już ella:

…[PUM] To nie jest zwykłe przedsiębiorstwo rynkowe tylko spółka komunalna tworzona przez samorządy do realizacji właśnie celów społecznych. Gmina właśnie nie może tworzyć przedsiębiorstw gospodarczych ponieważ miałaby nieuprawniona przewagę na rynku! Z wyjątkiem tylko takich dla zaspokojenia potrzeb komunalnych. Przecież prezydent miasta nie będzie bezpośrednio zarządzać zasobami komunalnymi gminy od tego właśnie jest ta spółka! Kiedyś tworzone były zakłady budżetowe dotowane w całości z budżetu gminy teraz tworzy się spółki…

Wbrew temu, co pisze Mark, naszym zdaniem problem nie jest banalny. Zadłużone na blisko 150 mln zł miasto, powinno dbać o to, by zależne od niego podmioty gospodarcze tej straty w sposób niekontrolowany nie powiększały. Zgadzamy się, że przyczyny tych strat mogą być różne i czasem mogą one rozgrzeszać zarządy i właścicieli. Gdyby jednak tak było w tym przypadku, dyrektor Kendzierawski zapewne skorzystałby z możliwości wyjaśnienia nam jak bardzo błądzimy. Z jakiegoś powodu z tej okazji jednak nie skorzystał. Elli i Markowi lekcję współczesnej ekonomii dali Jan i >>dos<<. Ich wypowiedzi cytujemy odpowiednio:

PUM jest spółką której właścicielem jest miasto. Z samego założenia nie może działać na stratę właściciela a teraz tak jest. Wśród osób i firm które płacą tak bardzo niskie stawki są i klienci, których stać na wyższe stawki i wyższą jakość. Ci, których nie stać powinni się udać do opieki społecznej i tu miasto powinno realizować politykę społeczną, a nie w PUM. Ta firma wykorzystuje swoją pozycję żeby wyciągać pieniądze z miasta…

Nie może być celem przedsiębiorstwa działalność charytatywna. Taki eksperyment gospodarczy >>sprawdzał się<< tylko w socjalizmie. Sensem działalności przedsiębiorstwa jest jego rentowność. Od opieki nad biednymi i potrzebującymi są budżety państwowe i samorządowe oraz różne fundusze celowe. Kiedy przedsiębiorstwo zajmuje się działalnością charytatywną, to zawsze uwikła się w jakieś szwindle ze względu na brak jasności przepływu środków i funduszy.

Stagnacja

Retoryczne pytanie i propozycję własnej odpowiedzi w mocno emocjonalnym poście stawia Viktor:

… jak można przez 3 kadencję pobłażać takiemu zarządzaniu? Żadna szanująca się firma do tego by nie dopuściła! (…) Marazm, stagnacja, przerost zatrudnienia, kumoterstwo, partyjniactwo …

Viki zaś zdaje się patrzeć w przyszłość.

Myślę że bez względu kto wygra wybory, sprawą strat spółek i bankructw niektórych spółek trzeba będzie się zająć, a nie zamiatać pod dywan. Idzie kryzys i nie będzie już tak słodko. Fisz dotrzyma do wyborów. Podwyższyła teraz budżet żeby rzucić urzędnikom kasę – na wynagrodzenia prawie 8 mln dodatkowo na ten rok. Ale przy nowym układzie w radzie marnotrawstwo i bałagan wyjdą…

Napisz komentarz
 • Ale nie jest też tak zle , jak to malują! Ciekawe o co tu chodzi z tym larum? Chyba chcą coś ugrać na tych wyborach ,no ale nie mają kim i z czym! Przydałby się ktoś nowy , ale to co jest „na stole” to bez szans!

 • ax,u nas relatywnie nie tak wiele,ale u was murzynów biją.Problem nie w tym,że nie jest najgorzej,ale w tym,że nie jest dobrze.

 • Ustawa „o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim” zakłada likwidację gminy Ostrowice od początku 2019 r. Zgodnie z informacjami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie, stan zadłużenia gminy Ostrowice na koniec 2017 r. wyniósł 46,9 mln zł, co stanowiło ponad…… 437 proc. jej dochodów.!!!!! A ile to u nas?

 • Ja tu kończę żarty.A na poważnie nie ma z kim.

 • Anastazy,a miałem złudzenie,że jesteś poważny.Pa.Widać Chełm słusznie pada.

 • I to mają być te propozycje inwestycyjno-biznesowe? Tak jak myślałem,to jest tylko śmiechu warte!

 • Jeżeli ktoś chce poważnej dyskusji,to zapraszam na priv.Moje profile są na fb i tt.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA