REKLAMA
,
Czy szpetne bilboardy znikną z Chełma?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Uciążliwe reklamy w centrum miasta, kolorowe bilbordy niszczące piękno i wyjątkowość krajobrazu już niedługo znikną. 11 września wejdzie w życie ustawa krajobrazowa, która zakłada m. in. podwyższenie kar za nielegalne umieszczanie reklam, możliwość likwidacji legalnych reklam za odpowiednim zadośćuczynieniem czy swoiste wprowadzanie kar administracyjnych za różnego rodzaju nadużycia.

Reklama

Prezydent Komorowski, który był inicjatorem i wielkim zwolennikiem ustawy, podpisał ją 15 maja br. Na konferencji zorganizowanej tuż po podpisaniu stwierdził, że powinniśmy dbać o walory estetyczne, powinniśmy również dbać o ład przestrzenny dlatego cieszę się że wchodzi w życie ustawa na którą czekało wielu Polaków. Ma ona pomóc samorządom w uporządkowaniu kwestii trudnych także w zakresie reklam. To od nas zależy czy zostawimy naszym dzieciom ładniejszą Polskę.  

Jak to będzie wyglądało od strony prawnej ?

Nowe przepisy będą zdecydowanie surowsze. Za nielegalnie umieszczoną reklamę groziła będzie kara stanowiąca czterdziestokrotność ustalonych opłat reklamowych,  uzależniona od stawek przyjętych przez poszczególne samorządy. Odpowiedzialność za ten czyn ciążyć będzie na podmiotach, które umieściły reklamy, a gdy te będą trudne do zidentyfikowania, to obciążeni zostaną właściciele nieruchomości.

Dodatkowym uprawnieniem, które otrzyma samorząd jest możliwość uchwalenia ,,lokalnego kodeksu reklamowego”. Zostaną w nim określone zasady sytuowania nośników reklam czy dopuszczalne ich wymiary. Nowym obowiązkiem województwa będzie sporządzanie audytu krajobrazowego, w którym zdefiniowane zostaną obszary krajobrazów priorytetowych. Dla nich sejmik województwa wskazywał będzie normy dotyczące wysokości, kształtu budynków i ewentualnego stosowania materiałów miejscowych lub tradycyjnej architektury.

W Chełmie poczekamy na rezultaty

Ustawa wprowadza nowe rozwiązania dla uporządkowania rozmieszczania reklam na terenie miasta, ale nie jest ona jedynym rozwiązaniem prawnym, które zostanie przyjęte. 

Przypominam, że ustaw zmieniających jest około 10. Na tych przepisach spoczywa możliwość stworzenia innowacyjnych rozwiązań – podkreśla Maria Talma, dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Chełm. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że Urząd Miasta Chełm już wcześniej podjął działania mające na celu uporządkowanie uciążliwych reklam.

 – Na rezultaty należy jednak poczekać. W połowie września zostanie stworzony dokument zmieniający plan zagospodarowania na terenie granic administracyjnych miasta, który musi zostać poprzedzony dogłębną analizą – dodaje dyrektor. Z przyjętych zmian zadowoleni są także mieszkańcy miasta. Mają nadzieję na likwidację samowoli w zakresie umieszczania reklam. – To świetne rozwiązanie dla poprawy estetyki naszego miasta. Jest ono zaśmiecane przez wiele niepotrzebnych i zbyt dużych reklam, co uniemożliwia podziwianie pięknych miejsc, których w Chełmie nie brakuje – komentuje Patryk, mieszkaniec miasta.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Najgorzej jest koło Chrobrego i za rondem, jak się jedzie na Podgórze… a właściwie to w całym mieście.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA