REKLAMA
,
Darmowe leki dla seniorów już od czwartku w aptekach!
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

1 września w aptekach mają zacząć być wydawane darmowe leki dla osób powyżej 75-go roku życia. Jednak, jak się okazuje nie wszystkie leki seniorzy będą mogli otrzymać bezpłatnie. Jakie są zasady i jak wyglądają przygotowania w chełmskich aptekach? 

Reklama

Najważniejszą wątpliwością, jaka ostatnimi czasy się pojawiła jest kryterium dochodów. Otóż darmowe leki po 75. roku życia otrzyma każdy senior bez względu na wysokość osiąganych dochodów. Problem tkwi w innej kwestii. Po pierwsze w tym, kto może wypisać receptę na darmowe leki.

Recepty mogą wystawiać:

– Uprawnieni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

– Uprawnione pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

– Lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania. Mogą oni wystawić recepty dla siebie, małżonków, wstępnych, zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Co to oznacza w praktyce? Recepty na darmowe leki nie wystawi z kolei np. lekarz specjalista! Jeśli okaże się, że przykładowo pacjent leczący się u kardiologa zażywa leki, które znajdują się na liście bezpłatnych leków refundowanych, będzie musiał wziąć wykaz tych leków i poprosić lekarza rodzinnego o wypisanie recepty.

Do otrzymania bezpłatnych leków są uprawnieni pacjenci, o których mowa w art. 43a ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – od dnia 75. urodzin. Uwaga! Recepta na bezpłatne leki może być wystawiona najwcześniej w dniu urodzin.

Kolejną niezwykle istotną informacją jest ograniczenie co do przeznaczenia darmowego leku.

Bezpłatne leki dla seniorów, ale pod warunkiem….

Otóż bezpłatne leki przysługują pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych  wskazaniach. W praktyce oznaczać to może przykładowo: lek, który mogą przyjmować pacjenci cierpiący np. na nadciśnienie i zakrzepicę, we wskazaniach do bezpłatnej refundacji przypisany może być jedynie osobom leczącym się na nadciśnienie. Mimo, że chorujący na zakrzepicę zażywają ten lek i jest on na liście leków bezpłatnych nie otrzymają go bezpłatnie, gdyż wskazania do refundacji nie obejmują jego przypadku.

Kolejną kwestią jest fakt, że leki bezpłatne mogą otrzymać seniorzy, którzy leczą się na choroby przewlekłe. Ważne jest również to, by na recepcie widniała literka „S”, bo tylko wówczas leki będą darmowe.

Do 1-go września przygotowują się również chełmscy aptekarze. Czy spodziewają się większego ruchu?

– Ruchu większego się nie obawiamy, bo na liście leków są takie, które często pacjenci zażywają i stosują. Ponadto prawo zobowiązuje lekarzy do wypisywania recept na maksymalnie 120 dni kuracji – wyjaśnia magister farmacji Edyta Grosman z Chełma. – Zagrożenie istnieje inne. Na liście znajdziemy leki stanowiące tzw. deficyt. Teraz dochodzi do sytuacji gdzie musimy się zapisywać w kolejki w hurtowniach, by zdobyć niektóre leki. Dawno już takiej sytuacji nie było.

Jak twierdzi Edyta Grosman, bardzo pozytywnym aspektem jest fakt, że lista leków zawiera wiele nowoczesnych substancji na które wiele osób do tej pory nie mogło sobie pozwolić ze względów finansowych.

Jak informują nas aptekarze, pacjenci już od dłuższego czasu pytają o leki i zasady ich otrzymania. – Od początku sierpnia coraz więcej osób interesowało się kwestią leków bezpłatnych. Wiele osób myślało, że całkowitą refundacją zostaną objęte te leki, które nie są popularne – mówi Edyta Grosman. – Tymczasem osoba, która układała listę leków bardzo dobrze przemyślała to, dla kogo będą one przeznaczone. Wśród leków refundowanych są leki nowoczesne, głównie leki nasercowe, czy krążeniowe.

Farmaceuci obawiają się, że problemy mogą pojawić się również z samymi receptami. By senior mógł dostać darmowe leki niezbędna będzie literka „S” na recepcie. Nie będzie możliwości, by to farmaceuta dopisał „S” na recepcie pacjenta, bo stanowczo zakazuje tego prawo. Aptekarze spodziewają się, że znów pacjenci będą zmuszeni chodzić do lekarzy i poprawiać recepty.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Dzisiaj z sieci – dwie bacie rozmawiają o darmowych lekach.Tak,będą dla nas – antykoncepcyjne.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA