REKLAMA
,
Plac dworcowy nadal czeka na remont
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Mijają lata, powstają kolejne pomysły na remont placu przed dworcem Głównym PKP, a sam plac jest niezmiennie brzydki. To niczym planistyczny tasiemiec z gatunku „niekończąca się historia”.

O tym, że plac będzie jak nowy, słyszymy od dawna. To kiepska wizytówka miasta, która kosztowała samorząd 612 tys. zł. Miasto za tę sumę przejęło ten teren w 2011 roku od Polskich Kolei Państwowych, których nie stać było na modernizację placu.

Reklama

Zmiana właściciela miała zmienić wszystko. W miejsce podziurawionego podjazdu miały powstać parkingi, nowa nawierzchnia, chodniki i tereny zielone. Oprócz równej nawierzchni największą atrakcją nowego placu miała być zabytkowa lokomotywa. Prezydent Agata Fisz zapowiadała pięć lat temu, że w jednej części skweru pojawi się muzeum kolejnictwa, nawiązujące do tradycji kolejowych naszego miasta. W pobliżu ustawione zostaną tablice ze zdjęciami i dokumentami opisującymi budowę chełmskiej Dyrekcji. Za wszystko miała zapłacić Unia. – Mamy realną szansę na 90% dofinansowania – przekonywała Fisz. Wartość inwestycji oszacowano na ponad 6 mln zł. Warto zapamiętać, że projekt realizowany był w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś. Wniosek został złożony i przepadł.

Po pięciu latach chełmianie przeżywają deja vu. Chełmski magistrat zapowiada po raz kolejny, że plac Dworcowy zostanie przebudowany. Znów pojawi się parowóz z lat 50 XX wieku, dużo zieleni, nowych urządzeń i w tym jedna z 17 stacji roweru miejskiego. Fundusze znów mają pochodzić z unijnego dofinansowania – tym razem w ramach Strategicznych Inwestycji Terytorialnych.

Z tego samego źródła pieniądze mają płynąć na wybudowanie kilku kilometrów nowych ścieżek rowerowych, modernizację Amfiteatru w Kumowej Dolinie oraz budowy Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej.

Biorąc pod uwagę deklaracje władz miasta, wydaje się, że blisko 64 miliony złotych już wylądowało w miejskiej kasie. Jak na razie jednak pieniędzy nie ma, a biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, nic nie jest przesądzone. Miesiąc temu Prezydent Fisz tłumaczyła, że miasto w ciągu kilku tygodni podpisze wstępne umowy na dofinansowania. Pozostaje nam czekać.

A Wy jakie macie pomysły na zagospodarowanie tego miejsca? Zapraszamy do dyskusji.

Napisz komentarz
 • Roman czepiasz się Pani Prezydent Fisz. Ona i cały zarząd starają się żeby w tym mieście żyło się coraz lepiej. Remontowane są drogi, mamy jeden z najnowocześniejszych Parków Wodnych w kraju. Samorząd dodaje dodatkowe pieniądze na oświatę. Przy placu dworcowym powstała biedronka. A mniejsza ilość funduszy w Chełmie to wynik tego że nas nie lubią i wszystko robią żeby Chełm nie wygrywał projektów.

 • Fisz opowiada bajki jak zwykle. Chwali się pieniędzmi z UE, których nie ma. A później wstyd że inne miasta dostały pieniądze a Chełm nie. Widok placu dworcowego to zgroza. Trzeci świat.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Gospodarcze centrum dla młodych
  Absolutorium dla prezydenta
  Absolutorium dla prezydenta
  Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
  Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
  Waśniewskiego znowu przejezdna
  Raport o stanie Chełma
  REKLAMA