REKLAMA
,
DK 12 w granicach miasta doczeka się kompleksowego remontu?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jest duża szansa na to, że mieszkańcy Chełma będą mogli cieszyć się z jazdy po krajowej „dwunastce”. Miasto chce do 2020 roku całkowicie przebudować tę drogę. Trwa obecnie oczekiwanie na decyzję ministerstwa. Jeśli będą środki prace mogą ruszyć już w 2018 roku. 

Reklama

Chodzi o kompleksową przebudowę ponad 8-kilometrowego odcinka krajowej „dwunastki” w której skład wchodzą ulice: Podgórze, Rejowiecka, Aleja Przyjaźni, Rampa Brzeska i Wschodnia. Koszt remontu wstępnie oszacowano na 200 milionów złotych. W grę wchodzi przebudowa m.in. ronda WiN i dobudowanie wlotu z ul. Bieławin. Ponadto na trasie pojawią się kolejne ronda – na skrzyżowaniu ulicy Rampa Brzeska z Okszowską oraz kolejne – na skrzyżowaniu z Chemiczną i Hutniczą. To potężna inwestycja, która zostałaby podzielona na kilka etapów. Prace mogłyby wystartować w 2018 roku i zakończyć się w 2020.

Miasto deklaruje, że jest gotowe do rozpoczęcia tej ogromnej inwestycji, teraz pozostaje jedynie kwestia otrzymania pieniędzy z ministerstwa. Środki, którymi dysponuje ministerstwo to półtora miliarda złotych. Na przebudowę krajowej dwunastki potrzeba „jedynie” 200 milionów złotych.  Wydaje się, że szanse na otrzymanie pieniędzy są spore, bo do ministerstwa spłynęło mało wniosków i teoretycznie wszystkie mają szansę na realizację.

Przebudowana trasa miałaby być nie tylko bezpieczniejsza, ale i bardziej przyjazna dla mieszkańców. Miałyby pojawić się ekrany dźwiękochłonne, ścieżki rowerowe i bezpieczne skrzyżowania. Wybudowany byłby również wiadukt nad torami prowadzącymi do Włodawy.

Już teraz trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu ograniczonego na tę potężną inwestycję. – Wystosowaliśmy zaproszenie do kilku firm. 7 firm zgłosiło chęć udziału w postępowaniu i to one otrzymają zaproszenie do przetargu ograniczonego – wyjaśnia nam Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie. – Jeśli okaże się, że nie otrzymamy środków z ministerstwa, to postępowanie przetargowe zostanie unieważnione.

Dyrektor Tomasik tłumaczy, że dzięki temu zabiegowi wniosek Chełma zyskał kilka dodatkowych punktów. Firma, która zostanie wyłoniona w postępowaniu przetargowym będzie musiała zaprojektować i później wybudować cały odcinek DK 12 w granicach miasta. Obecnie trwa weryfikacja wniosku przez ministerstwo i jak się okazuje, decyzja co do przyznania pieniędzy może pojawić się pod koniec roku.

– Na początku przyszłego tygodnia pojawi się informacja o zaproszeniu do przetargu ograniczonego firm, które wyraziły chęć udziału w tym postępowaniu – dodaje Krzysztof Tomasik.

Jeśli wszystko pójdzie po myśli urzędników to w 2017 roku rozpoczną się prace projektowe, w 2018 będą rozpoczynały się prace budowlane, a wszystko zakończy się w 2020 roku.

Remont DK 12 w granicach miasta – trzymacie kciuki?

Napisz komentarz
 • Trzeba wierzyć w cud,bo dotychczasowe strania obecnej ekipy o rozmaite dofinansowania,to niemal zero.Czekamy na cud.

 • chcemy więcej rond!!!

  Proponuję jeszcze rondo na wjazdach do oczyszczalni, lotosu, agrotersu, dapexu i majstra, no i koniecznie na przejeździe kolejowym przecież w tych wszystkich miejscach jest duży ruch!!!

  • Ewidentnie pani Agata chce mieć lepszy wynik od poprzednich prezydentów, oni mieli tylko po jednym „udanym” rondzie za swoich kadencji.

 • Czy ja dobrze naliczyłem? Żeby przejechać 12ką przez Chełm trzeba będzie przejechać PIĘĆ rond? Przecież to jakiś idota wymyślił. Przecież to będzie pośmiewisko na całą Europę, a sporo kierowców tamtędy jeździ więc wieść się rozniesie szybko.

  • A co Ci przeszkadzają ronda? Wciąż są lepszym rozwiązaniem niż sygnalizacja świetlna. Wyjazd z Okszowskiej w godzinach szczytu to męka

   • O ile rondo na wjeździe na Okszowską jest jak najbardziej zrozumiałe, tak nie widzę sensu budowy rond na skrzyżowaniach z Hutniczą i Chemiczną. Wyjazd stamtąd nie jest strasznie utrudniony i myślę, że wprowadzenie świateł z czujnikiem byłoby wystarczającym rozwiązaniem.

   • chcemy więcej nowoczesnych świateł!!!

    Światła z czujnikiem też w Chełmie wychodzą bezbłędnie ……….. w środku nocy stoisz sam na skrzyżowaniu jak głupek i czekasz aż cały cykl wszystkich świateł przejdzie, ehhh szkoda słów. Nie wiem po co oni to zakładają skoro przy braku innych samochodów i tak trzeba czekać i czekać i czekać, ale pewnie ktoś sporo PLN przytulił za konfigurację „nowoczesnego” skrzyżowania z kamerami kontrolującymi ruch samochodów 😐

   • Działa czy nie?A ile to kosztowało?

   • Te przy Okszowskiej jak najbardziej spoko, szczególnie ze względu na planowaną drogę równoległą do wiaduktu i Castoramę(może i galerię kto wie?). Ale jaki jest sens tych dwóch przy Hutniczej i Chemicznej(przecież to jakieś 200m od siebie), a tam jeżdżą głównie ciężarówki, którym na rondach nie jest łatwo, na pewno ruchu to nie usprawni, a tylko utrudni życie kierowcom. I piszę to chociaż często z Hutniczej muszę wyjeżdżać. Zresztą co do rond to znając chełmskich włodarzy to te ronda będą przynajmniej tak samo „dobrze” dostosowane do ruchu jak te na krzyżówkach Lubelskich. Zresztą co tu dużo pisać, ostatnio na moim osiedlu uszczęśliwili mnie i sąsiadów na siłę nowymi, jednokierunkowymi, że muszę za każdym razem jak wyjeżdżam z pod bloku dodatkowe kółko okrążyć ze 400m – w ciągu roku się nazbiera na paliwie żeby nowe rondka budować co ulicę.

 • !!!! Pamiętajcie tylko o ciezarowkach które tamtędy jeżdżą non stop. To są duże pojazdy a jak budujecie mikro ronda to później nie dziwcie się w jakim one są stanie!!!! Pozdrawiam kierowca tracka 🙂

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Remonty wloką się niemiłosiernie
  Remonty wloką się niemiłosiernie
  Na Kolejową jeszcze poczekamy
  Na Kolejową jeszcze poczekamy
  Przyszłość dworca budzi emocje
  Przyszłość dworca budzi emocje
  Miliony na Plac Łuczkowskiego
  Miliony na Plac Łuczkowskiego
  Na Jagielońskiej kładą asfalt
  Na Jagiellońskiej kładą asfalt
  REKLAMA