REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
DK 12. Jest ugoda, rusza budowa
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Władze Chełma  i firma  Budimex zawarły ugodę przed sądem. A to oznacza, że najbardziej wyczekiwana przez chełmian inwestycja – przebudowa drogi krajowej nr 12 w granicach miasta – wreszcie się rozpocznie!

Przed chwilą zawarłem porozumienie z wykonawcą przebudowy DK12. Porozumienie zostało zawarte w formie ugody sądowej – cieszył się wczoraj (5 lutego) prezydent Chełma Jakub Banaszek. – W tym tygodniu wykonawca rozpoczyna prace. Pierwsze prace to oczywiście organizacja ruchu, sprawy związane z oznakowaniem, dlatego jeśli nie zobaczycie jutro lub w piątek ciężkiego sprzętu proszę się nie denerwować. Porozumienie podpisane, przebudowa oficjalnie się rozpoczyna.

Przypomnijmy, że przetarg na modernizację DK 12 w granicach administracyjnych Chełma wygrała firma Budimex S.A. i mimo zapowiedzi terminu rozpoczęcia prac (kwiecień 2019), niespodziewanie, 12 lipca 2019 roku, firma wycofała się z umowy. Budimex swoją decyzję tłumaczył wówczas “interesem społecznym mieszkańców Chełma”. W gruncie rzeczy chodziło o pieniądze. Firma argumentowała, że “podniesiony został standard drogi w stosunku do warunków przetargu i zawartej umowy”. Ponadto:

Zakres prac dodatkowych związanych z przeprojektowaniem i większym zakresem robót dla drogi klasy GP (zmiana szerokości drogi, dodatkowe oświetlenie, ścieżki, inna lokalizacja instalacji podziemnych) podnosi koszty realizacji projektu o kwotę nie większą niż 15% wartości kontraktu.

Rozpoczęły się wielomiesięczne negocjacje

między władzami Chełma a wykonawcą. Stawką była oczywiście sama inwestycja, ale także wizja utraty rekordowego dofinansowania – w kwocie 170 mln zł – jakie miasto na nią pozyskało.

Porozumienie udało się osiągnąć pod koniec minionego roku. Strony uczyniły wzajemne ustępstwa i odstąpiły od wcześniejszych roszczeń. Jednocześnie miasto Chełm zobowiązało się do udzielenia wykonawcy zamówienia uzupełniającego opiewającego na kwotę 6 milionów złotych brutto.

– Ugoda jest kompromisem, który pozwoli nam wrócić na plac budowy. Już w tym tygodniu zaczniemy prace przygotowawcze. Wprowadzimy też organizację ruchu, pozwalającą nam je prowadzić. W ciągu kilku tygodni na budowie pojawi się sprzęt, który umożliwi rozbiórki i inne prace przygotowawcze. Dzięki temu na wiosnę będziemy mogli rozpocząć zasadnicze roboty – informuje Cezary Łysenko, dyrektor infrastruktury dróg i mostów w firmie Budimex.

Przypomnijmy, przebudowa DK 12 obejmuje ulice: Podgórze, Rejowiecką, Al. Przyjaźni, Rampę Brzeską aż po ulicę Wschodnią, łącznie niemal 9 kilometrów trasy.
Na odcinku tym pojawią się m.in. dwa nowe ronda: na skrzyżowaniu DK12 z ulicą Okszowską i na skrzyżowaniu z ulicą Hutniczą. Do tego dojdzie przebudowa istniejącej sieci dróg bocznych, budowa przystanków autobusowych, chodników i ścieżek rowerowych. Inwestycja uwzględnia również przebudowę mostu na Uherce i wiaduktu w ciągu Al. Przyjaźni, a także budowę nowego wiaduktu nad torami kolejowymi.

Inwestycja ma zostać ukończona do 31 października 2021 roku.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Pytanie podstawowe – dlaczego tak późno?
  Finansowo to sukces,ale ponad rok opóźnienia martwi.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Sawa Ty sie juz nie martw. Bardziej siwy juz nie bedzisz bo po co!
   Moze zrob coś, wymysl dla sprawy w miare swoich możlowsci.
   np zostań prezydentem, przynajmnije zgłoś swoja kandydature w nastepnej kadencji hehehehehe
   Chyba juz gorzej rządzac nie można.
   Sawa to byłby hit!
   Moze Banszek by zrozumiał i wziął sie do roboty żeby z Toba nie przegrać za 4 lata ……………………..heheheheh

   No votes yet.
   Please wait...
   • Myślisz,że jesteś dowcipny?No to Twój błąd.Ja traktuję sprawy Chełma,naszego miasta poważnie,a nie jak ty żartobliwie.

    No votes yet.
    Please wait...
   • Trochę masz racji,ale do wszystkiego trzeba wspólników – nie tylko medialnych.

    No votes yet.
    Please wait...
   • Chcesz być szefem mojej kampanii wyborczej?

    No votes yet.
    Please wait...
  • Sawa masz tam napisane dlaczego tak pozno. Budimex zyskuje my tracimy a władza przyciśnieta
   PR-em mieknie i bedzie płacić i płacić i płacić! Po co wiecej? I mozna budować i budiwac i budiwac a koszty beda rosły i rosły i rosły! To sa proste sprawy ale rozumiem że za Twoich czasow tego w szkołach jeszcze nie uczono, to nie wiesz.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Za moich czasów uczono,teraz chyba nie i dlatego się dziwię.

    No votes yet.
    Please wait...
  • I co z tego że poważnie, Panie Sawa ? Nic z tego nie wynika, nie ma wiec zanaczenia.
   I na tym skończmy.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Nie ma znaczenia?

    No votes yet.
    Please wait...
 • Konkret? Sukces? Ale ‘żem sie” ubawił! Dwa słowa , trzy kłamstwa!
  Po pierwsze.
  Konkret, jaki konkret ? Konkret to byłby wtedy jakby Banaszek właśnie otwierał DK 12, dajmy na to pół roku przed pierotnym terminem albo ” wywalczył” poteżne kary za kazdy dzień zwłoki w realizacji projektu tak że ta inwetycja byłaby tańsza o …1/4, 1/5 itd. Chociaż też to mogło być połowiczne ale zawsze coś , nie sam papier! Wszak pamietamy czasy “radosnej twórczości” oddawania inwestycji przed terminem, po to aby je nastepnego dnia zamknąć i dalej kończyć .Jak to bywło za czasów “nieboszczki partii”( PZPR) ktora ciągle jednak żyje w sercach i co gorsza umysłach działaczy PiS ktorzy chcą ” żeby było jak kiedyś było ( za komuny) , bo dobrze było! hehehe
  Po drugie!
  Sukces?Jaki sukces? To tylko papier. A od ” pomysłu do przemysłu” daleka droga”. Takich ugód po drodze moze być jeszcze kilka i Budimex jako stary wyjadacz to wie. Cena moze wzrosnąc i to kilka razy zanim inwestcja zostanie oddana do użytku i rozliczona. Sukcesem mozna by to nazwać jakbyśmy po DK 12 jeżdzili juz oddawna i to bez prolemów co do jakości wykonania. O sukcesie wiec mowy być nie moze! Bo niedługo sukcesem bedzie to że Banaszke “wogóle” przychodzi/ przyjeżdza do pracy!

  Po trzecie!
  Potwierdza sie moja teoria, że Budimex ,to “z niejednego pieca chleb jadał “zobaczył
  ” leszcza” i postnowił go “wydoić” , czyli nas! Ale “leszcz” to Banaszek! Za ktorego musimy płaciać realnie wiecej kasy a robyty jak nie było tak nie ma, tylko szum medialny .To już było za Fisz. To jest ten jedyny na razie konkret potwierdzony faktami medialnymi, bo kwitów nikt nie widział. Jeżeli Budimex miałby swoje twarde racje to by są sie sądził w Sądzie “do upadłego”, bo inaczej by “umoczył” kontrak i kto by mu dołozył? W sądzie, a nie w arbitrazu. Dzisiaj jest 6 baniek do przodu i przetarł sobie scieżke do kolejnych w tym trybie czyli małymi “keskami” . Ciekawy jestem czy ta ” ugoda ” zawiera znaczne kwoty finansowe “za kazdy dzień zwłoki wrealizacji” . Bo jak nie to to kolejna “wydmuszka” i Wielkie Klamstwo! Bo to ze Budimex ” wbije” łopate w ziemie nie oznacza że skonczy inwetycje w teminie i za umówioną kwote.

  I tak w bardzo duzym skrócie udowodniłem swoją pierotną teze. hehehehehehe
  Reszte to bajki dla ciemnnego luda! Jak za komuny!
  Pisze to po to żeby niektórzy przejrzeli za oczy i nie nazywali ” lecąc ” klasykime …
  szamba perfumerią!

  No votes yet.
  Please wait...
  • No i narodził nam się nowy bajkopisarz.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Jak to nowy? Przecież w branży bajkopisania nikt Banaszka nie przebije!

    No votes yet.
    Please wait...
 • W obecnych czasach tak się porobiło, że lepiej odtrąbiać sukces, jak już wykonawca zejdzie z placu budowy po ukończeniu inwestycji, bo papiery to tylko papiery.
  Namnożyło się nie wiedzieć skąd takich zgniłków, co to po nocach nie śpią jak zombie, i żadne papierzyska i paragrafy, czy przepisy, nawet te miedzynarodowe im nie straszne. Co najciekawsze, szczególnie właśnie te zombie, co to np takiego Owsiaka najchętniej widzieli by za kratami, jego starodawne, od zawsze piętnowane przez nich hasło “róbta co chceta” sami beszczelnie ostro stosują, i “jadą sobie bez trzymanki”. Hehehe. ? Każdy poranek niesie ze sobą nową rzeczywistość. Kto to wie co nam przewodnia siła np dzisiejszej nocy znów wymyśli? W ciekawym czasie żyjemy.??

  No votes yet.
  Please wait...
 • No i konkret – tylko 6 mln.W końcu mamy konkretną informację.To nie jest dużo.To chyba sukces Banaszka.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *