REKLAMA
,
Dla uciekających przed bombami…
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, do Polski z Ukrainy wjechało prawie 380 tysięcy ludzi (dane na 1 kwietnia rano). Uchodźcy mogą liczyć na pomoc po przekroczeniu granicy. Niosą ją władze i służby państwa, samorządy, ale także organizacje społeczne i setki osób prywatnych, wolontariuszy…

Reklama

Pierwsze miejsce, do którego przeważnie trafiają uciekinierzy to punkty recepcyjne. Każdy z nich zapewnia uchodźcom informację, ciepłe napoje, wyżywienie, możliwość odpoczynku czy pomoc medyczną. Pierwsze punkty powstały już w czwartek (24 lutego). W naszym województwie ruszyły w Dorohusku, Zosinie, Hrebennem i w Dołhobyczowie. A w województwie podkarpackim – w Korczowej, Medyce, Budomierzu oraz Krościenku. Dodatkowy punkt powstał w Przemyślu, na dworcu kolejowym.

Lech Sprawka, wojewoda lubelski, wkrótce poinformował o utworzeniu dodatkowych punktów recepcyjnych w województwie lubelskim, w tym na dworcu głównym PKP w Chełmie.

Oprócz 4 dotychczasowych punktów recepcyjnych, uruchomimy dodatkowe w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie oraz Chełmie. Są to punkty o bardzo dużej przepustowości, dobrych warunkach zabezpieczenia uchodźców, którzy tam będą przebywali – powiedział wojewoda.

Ruszyła też ogromna fala spontanicznej pomocy. Trudno nawet w jednym miejscu odnotować wszystkie chełmskie inicjatywy. O części z nich piszemy tutaj. Ludzie przeważnie wrzucają ogłoszenia na serwisy społecznościowe. Oferują w swoich domach lub firmach noclegi i ciepłe napoje. Wsiadają w prywatne samochody, by wieźć uchodźców od granicy w dowolne miejsce w kraju. Oferują pracę w swoich firmach lub „tylko” kilkudniowy pobyt pod bezpiecznym dachem. Wpłacają pieniądze na konta fundacji czy innych podmiotów, które zbierają na pomoc Ukraińcom. Pracują jako wolontariusze przy segregacji darów, przygotowaniu posiłków, kanapek…

***

W Chełmie po pierwszej, nieco chaotycznej fali pomocy, obecnie wykrystalizowały się główne punkty pomocowe dla uchodźców. Miejski sztab i punkt zbiórki darów ulokował się w dawnym MPEC przy ul. P. Skargi (wjazd od ul. Piłsudskiego). Tutaj odbywa się gromadzenie, koordynacja i przekazywanie pomocy. Elementem miejskiego sztabu jest też hala MOSiR (ul. Graniczna 2A), gdzie uchodźcy znajdują tymczasowe schronienie oraz pracuje punkt zbiórki darów.

Drugie miejsce to hotel Duet w Chełmie, który jako pierwszy w mieście bezinteresownie i z wielkim współczuciem otoczył opieką swoich pierwszych gości zza wschodniej granicy.

Nowe miejsca pobytowe dla uchodźców, o których nie wspominaliśmy jeszcze na naszych łamach, powstały m.in. w dawnym salonie renault w Janowie pod Chełmem, w Pstrągowie, hotelu Kozak, kościele chrześcijan baptystów i  wielu innych, w tym w domach prywatnych.

Z mniej oczywistych propozycji umilenia pobytu uchodźcom w Chełmie mamy ofertę zajęć artystycznych dla dzieci i młodzieży z MDK, chełmska szkoła muzyczna udostępnia dzieciom i młodzieży z Ukrainy swoje sale do ćwiczeń gry na instrumentach czy śpiewu. Niektórzy lekarze, np. z przychodni stomatologicznej Sigma oferują bezpłatną pomoc w stanach nagłych.
Organizacje zajmujące się na co dzień opieką nad zwierzętami, teraz ratują też psy i koty z ogarniętej wojną Ukrainy.

Jak sensownie pomagać Ukrainie?

Polecamy stronę PomagamUkrainie , na której zebrano informacje zarówno dla tych, którzy chcą pomagać, jak i dla tych, którzy tej pomocy potrzebują. Strona funkcjonuje w kilku wersjach językowych.
Może się też przydać  strona Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, który informuje – także po ukraińsku – m.in. o tym, jak znaleźć pracę w Polsce.

Przy okazji na FB – nie bez przyczyny – pojawiły się też takie ostrzeżenia dla uchodźców:
 
Kochani Sąsiedzi z Ukrainy – większość Polaków ma dobre serce i dobre intencje, ale niestety nie wszyscy. Wsiadając do samochodu prowadzonego przez obcą osobę:
1/ zarejestruj się w punkcie recepcyjnym
2/ spisz numer rejestracyjny samochodu do którego wsiadasz/ zapisz adres miejsca do którego się udajesz;
3/ poproś kierowcę aby pokazał Ci swoje dokumenty – zapisz jak się nazywa – wyślij te dane osobom najbliższym lub przyjaciołom;
4/ udostępnij geolokalizację swojego telefonu innej osobie (najbliższym lub znajomym);
5/ jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje podejrzenie – skontaktuj się z którąkolwiek ze służb mundurowych obecnych na miejscu;
6/ nie ruszajcie w drogę jeśli wasze wątpliwości wzbudzi żądanie wysokiego wynagrodzenia za przejazd (większość Polaków chcących udzielić pomocy na granicy oferuje przejazdy bezpłatne, inni za koszty paliwa) bądź też sugestia, że podróż kobiety lub dziecka ma inny cel niż zapewnienie im bezpiecznego schronienia;
7/ jeśli intuicja podpowiada Ci, że coś jest nie tak – zaufaj jej.

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Napisz komentarz
 • A co mówią dane na 1 maja?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Wyobraźcie sobie wojnę?

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA