REKLAMA
,
Do miejskiej kasy wpływa mniej niż planowano
Do miejskiej kasy wpływa mniej niż planowano
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Samorząd ogłosił wyniki wykonania budżetu za trzy kwartały 2020 r. Dochody budżetu miasta zaplanowane na ten rok są zagrożone. Najgorzej wygląda realizacja sprzedaży majątku trwałego. Do miejskiej kasy z tego tytułu wpłynęło nieco ponad 374 tys. zł czyli 0,56% planowanych dochodów.

Reklama

 Urząd Miasta Chełm jak co kwartał ogłosił wyniki dotyczące realizacji budżetu. Przyjrzeliśmy się, jak te wyniki wyglądają po trzech kwartałach 2020 r. Do miejskiej kasy wpływa mniej niż planowano.

Na początek dochody

Jak czytamy w sprawozdaniu, dochody za trzy kwartały planowane były w kwocie prawie 564 tys. zł. Udało się je zrealizować w wysokości ok. 333 tys. (59,02%) wszystkich planowanych dochodów na 2020 rok. Nieco lepiej było z dochodami bieżącymi, które planowane na prawie 389 tys. zł, a na koniec września przekroczyły 301 tys. zł (77,57%).

Fatalny wpływ na niski poziom dochodów budżetu miasta miało wykonanie dochodów majątkowych. Udało się to w zaledwie 17,78%  planu. Miało bowiem do kasy blisko 175 mln zł, a wpłynęło nieco ponad 31 mln. zł. Jeszcze gorsze wyniki osiągnięto w przypadku dochodów ze sprzedaży majątku trwałego. Dochody w tym przypadku przekroczyły zaledwie pół procenta planów! W budżecie zapisano bowiem, że z tego tytułu wpłynie do miejskiej kiesy prawie 67 mln zł, a po dziewięciu miesiącach wpłynęło tylko troszeczkę ponad 324 tys. zł.

Po stronie miejskich wydatków…

musiały się odbić tak drastyczne różnice pomiędzy planami, a faktycznymi rezultatami. W przypadku wydatków ogółem samorząd ze swego budżetu wydał blisko 321 mln zł., co stanowiło 56,93% planowanej w tym roku kwoty – ok. 564 mln zł. Wydatki bieżące planowo wynoszą ponad 386 mln zł i władzom udało się zrealizować je na poziomie 72,46 %. W żywej gotówce wydano więc prawie 280 mln zł.

W związku z ograniczonymi dochodami majątkowymi, także wydatki majątkowe były znacząco niższe niż planowano. Na koniec września wynosiły one 41 133 500,76 zł co stanowiło niewiele ponad 23% kwoty planowanych wydatków (prawie 178 mln  zł.)

Mimo tych wszystkich zawirowań miasto Chełm po trzech kwartałach bieżącego roku osiągnęło nadwyżkę budżetową sięgającą prawie  11,8mln zł.

Na koniec spójrzmy na miejskie długi

Z dokumentów ogłoszonych przez UM wynika, iż zadłużenie całkowite budżetu miasta na koniec września wynosi prawie 173 mln zł. Na tę kwotę składa się 157,5 mln zł to kredyty i pożyczki długoterminowe. Pożyczki krótkoterminowe to blisko 15,41 mln zł.

Napisz komentarz
 • Jak tu pilnować budżetu jak trzeba pilnować stołka.
  Fiszowa miała ten sam problem z dochodami własnymi to wybudowała pływalnię ale przynajmniej nie topiła kasy w ruinie co do której nie ma nawet jasnej koncepcji w jakim celu.
  Dziecinada to cała prezydencka polityka. Skończy się jak z Trumpem: płacz i wyrzucanie z piaskownicy.

 • Jak się kupuje młyny niedziałające to mąki z tego nie będzie Panie Prezydeńcie.

 • 4 skarbnik w UM Chełm to nie dziwota że nie ma komu pilnować budżetu. Prezydent też aniołkiem nie jest.

 • Dochody majątkowe były zawsze słaba strona dochodów miasta ale tak źle nie było nawet za czasów poprzedniej ekipy.
  Za to wydatki możemy śmiało z grubsza liczyć kilka razy wieksze.
  Zobaczymy w perspektywie kilku lat czy chełmski jak chełmski budżet przetrzyma ten pisowski eksperyment.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  Zapal znicz dla medyka
  Zapal znicz dla medyka
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  REKLAMA