REKLAMA
,
Do solarium tylko z dowodem
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Reklama

Nawet kilka wizyt w solarium przed 30 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry o 75 procent – ostrzega Ministerstwo Zdrowia. W piątek 16 lutego br. wszedł więc w życie zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Tak więc, jeżeli zechcemy skorzystać z solarium, obowiązkowo musimy pamiętać o zabraniu dowodu osobistego. Obsługa solariów ma obowiązek sprawdzać dokumenty za każdym razem, gdy ma wątpliwości co do pełnoletności klienta. Ponadto musimy się przygotować na to, że w solariach będą teraz wisiały ostrzeżenia, że korzystanie z nich zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry czyli na czerniaka.

Chodzi o uchronienie Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV). Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, ponad 2/3 osób dorosłych Polaków oraz co trzeci polski nastolatek korzysta z solarium i mimo świadomości negatywnych skutków dla zdrowia, taki sposób opalania wciąż jest u nas powszechnie akceptowany. Według danych resortu, w Polsce aż 12 proc. dorosłych i 6 proc. nastolatków korzysta z solariów co najmniej dwa razy w tygodniu. Ponad 60 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że ważna jest dla nich ładna opalenizna, a ponad połowa uważa, że pobyt w solarium poprawia nastrój. Podobnie deklaruje niewiele mniej nastolatków – 55 proc. podoba się opalona skóra, 29 proc. lubi chodzić do solarium, a 26 proc. uważa, że ma to wpływ na nastrój – informuje Kurier PAP.

W Polsce świadomość zagrożeń spowodowanych przez promienie UV jest wciąż niska. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia i Polskie Towarzystwo Dermatologiczne zgadzają się, że korzystanie ze sztucznego źródła UV dla celów pozamedycznych jest bardzo groźne dla zdrowia. Udowodniono naukowo, że promieniowanie ultrafioletowe – zarówno to naturalne, jak emitowane w solarium – jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży: znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA