REKLAMA
,
Dobry czas dla chełmskich Seniorów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ponad dwudziestoosobowa grupa seniorów od kilku miesięcy aktywnie spędza czas. Wszystko  dzięki Stowarzyszeniu Activitas, które uczestniczy w projekcie „SADownia Trzeciego Wieku”. Na jego realizację stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie z kierowanego przez Jarosława Gowina Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego .

Reklama

Projekt jest wyjątkowy ponieważ posiada walory integracyjne i odpowiada na indywidualne potrzeby uczestników. Dodatkowo pozwala uczestnikom – osobom po 60. roku życia – zdobywać nową wiedzę czy poszerzać swoje kompetencje. W jego ramach seniorzy uczestniczą w wykładach, warsztatach z innowacyjnych metod zapamiętywania, kojarzenia wspomnień oraz poruszania się w świecie nowych technologii. Znalazło się także miejsce na wspólne wyjazdy, zajęcia plenerowe i integracyjne.

Niedawno w Starym Gaju pod Nałęczowem odbyło się pierwsze spotkanie uniwersytetów trzeciego wieku, które uczestniczą w projekcie. Do „Sadowni” – tak nazywa się piękny ośrodek lidera projektu – zjechało się ponad 150 osób. Wśród gości pojawił się także Stanisław Derehajło – doradca ministra nauki.

To była niesamowita okazja do zaprezentowania się naszych seniorów przed publicznością z całego województwa – mówi Kamil Błaszczuk, prezes Stowarzyszenia. – Chełmscy seniorzy wyróżniali się zdecydowanie. Przygotowali występ chóru i śpiewem promowali nasze miasto. Opinie widzów naprawdę były niezwykle pozytywne. Ten projekt to duża szansa dla takich osób, bo daje im możliwość rozwijania swoich  zainteresowań i integrację z rówieśnikami. Jednocześnie umożliwia pozyskiwanie nowej wiedzy o współczesnym świecie.

Przed seniorami uczestniczącymi w projekcie jest jeszcze wiele interesujących przedsięwzięć. W programie znalazły się m.in.: wykłady z zabezpieczania się przed wyłudzeniami, spotkanie z prawnikiem, lekcja pierwszej pomocy medycznej, zajęcia plenerowe w Chełmie, a nawet wyjazd do Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie.

Niewielu seniorów może pozwolić sobie na taki wyjazd. Głównie z powodów ekonomicznych – mówi Błaszczuk. – Dlatego takie projekty są jedyną szansą do odwiedzenia ciekawych miejsc i zrozumienia dzisiejszej techniki.

„SADownia Trzeciego Wieku” potrwa do końca tego roku. Jednak już teraz pojawiają się nadzieje na jego powtórzenie w kolejnych latach.

Jak podkreślają organizatorzy, projekt objęty jest wsparciem poseł Beaty Mazurek oraz Jakuba Banaszka, doradcy Ministra Zdrowia. Począwszy od powstania koncepcji projektu zabiegali o to, aby objął także nasze miasto.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA