REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Dobry czas dla chełmskich Seniorów
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Ponad dwudziestoosobowa grupa seniorów od kilku miesięcy aktywnie spędza czas. Wszystko  dzięki Stowarzyszeniu Activitas, które uczestniczy w projekcie „SADownia Trzeciego Wieku”. Na jego realizację stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie z kierowanego przez Jarosława Gowina Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego .

Projekt jest wyjątkowy ponieważ posiada walory integracyjne i odpowiada na indywidualne potrzeby uczestników. Dodatkowo pozwala uczestnikom – osobom po 60. roku życia – zdobywać nową wiedzę czy poszerzać swoje kompetencje. W jego ramach seniorzy uczestniczą w wykładach, warsztatach z innowacyjnych metod zapamiętywania, kojarzenia wspomnień oraz poruszania się w świecie nowych technologii. Znalazło się także miejsce na wspólne wyjazdy, zajęcia plenerowe i integracyjne.

Niedawno w Starym Gaju pod Nałęczowem odbyło się pierwsze spotkanie uniwersytetów trzeciego wieku, które uczestniczą w projekcie. Do „Sadowni” – tak nazywa się piękny ośrodek lidera projektu – zjechało się ponad 150 osób. Wśród gości pojawił się także Stanisław Derehajło – doradca ministra nauki.

To była niesamowita okazja do zaprezentowania się naszych seniorów przed publicznością z całego województwa – mówi Kamil Błaszczuk, prezes Stowarzyszenia. – Chełmscy seniorzy wyróżniali się zdecydowanie. Przygotowali występ chóru i śpiewem promowali nasze miasto. Opinie widzów naprawdę były niezwykle pozytywne. Ten projekt to duża szansa dla takich osób, bo daje im możliwość rozwijania swoich  zainteresowań i integrację z rówieśnikami. Jednocześnie umożliwia pozyskiwanie nowej wiedzy o współczesnym świecie.

Przed seniorami uczestniczącymi w projekcie jest jeszcze wiele interesujących przedsięwzięć. W programie znalazły się m.in.: wykłady z zabezpieczania się przed wyłudzeniami, spotkanie z prawnikiem, lekcja pierwszej pomocy medycznej, zajęcia plenerowe w Chełmie, a nawet wyjazd do Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie.

Niewielu seniorów może pozwolić sobie na taki wyjazd. Głównie z powodów ekonomicznych – mówi Błaszczuk. – Dlatego takie projekty są jedyną szansą do odwiedzenia ciekawych miejsc i zrozumienia dzisiejszej techniki.

„SADownia Trzeciego Wieku” potrwa do końca tego roku. Jednak już teraz pojawiają się nadzieje na jego powtórzenie w kolejnych latach.

Jak podkreślają organizatorzy, projekt objęty jest wsparciem poseł Beaty Mazurek oraz Jakuba Banaszka, doradcy Ministra Zdrowia. Począwszy od powstania koncepcji projektu zabiegali o to, aby objął także nasze miasto.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*