REKLAMA
,
Dotacje z Unii. Na rolników czeka 718 milionów euro
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Rusza kolejny etap Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tym razem na pomoc finansową liczyć mogą młodzi rolnicy. Do rozdysponowania jest 718 mln euro, powiększone o kwotę niewykorzystaną w poprzedniej edycji.

Reklama

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyznaczył termin rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie w ramach „Premii dla młodych rolników” na 20 sierpnia. Jak czytamy na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych, wymagania z edycji 2014-2020, będą się różniły od tych poprzednich.

– Ponieważ dostałem dofinansowanie na start dla młodych rolników z PROW 2007-2013, będę brany pod uwagę do przyznania funduszy jako ten młody rolnik. Aby ubiegać się o pomoc, muszę wykazać, że moje gospodarstwo jest zarobkowe i mieści się w przedziale wielkości ekonomicznej wyznaczonej przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – mówi nam Konrad (24 l.), młody rolnik z miejsowości Parypse (gmina Chełm). Dodatkowo, zarządca gospodarstwa, musi zajmować się nim co najmniej 12 miesięcy. Wnioskodawca nie może mieć ukończonych 40 lat, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub zdobyć je w ciągu trzech lat. Beneficjent będzie mógł liczyć na wsparcie w wysokości 100 tys. złotych, a premia wypłacana będzie w dwóch ratach – 80% i 20%, odpowiednio w terminie 9 miesięcy od uzyskania decyzji i po zrealizowaniu biznesplanu.

Warto wspomnieć także, że oprócz 718 mln euro przeznaczonych na tę edycję programu, Polsce udało się wywalczyć 54 mln niewykorzystanych w ramach poprzedniej perspektywy. Dzięki temu na pomoc będą mogły liczyć kolejne 3 tysiące rolników.

To szansa dla mnie i dla mojej rodziny. Stworzyłem biznes plan, który powinien przynieść zarówno satysfakcję jak i pomnożenie kapitału. Dzięki tym funduszom, będę mógł zainwestować w sprzęt, który jest niewątpliwie ogromnym problemem, ponieważ koszty eksploatacji czy zakupu, na chwilę obecną przewyższają moje możliwości finansowe – komentuje pan Adam (31 l.), rolnik z powiatu chełmskiego.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA