REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Dwa dni z baletem
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Gratka dla miłośników tańca. Znany już chełmianom amerykański Bellet Magnificat pokaże w ChDK dwa nowe spektakle.

Reklama

Weekend 7-8 kwietnia zdominują tancerze. Amerykański Ballet Magnificat przyjeżdża do Chełma i zatańczy, dzień po dniu, swoje dwa najnowsze przedstawienia.

W sobotę wieczorem spektakl „Bezpieczna kryjówka”. Został  oparty na prawdziwej historii Corrie ten Boom i jej rodziny, którzy podczas działań wojennych w holenderskim mieście Haarlem w 1944 roku ukrywali w komórce wybudowanej przy ścianie w swoim domu prześladowanych Żydów. W ten sposób rodzinie ten Boom udało się uratować przed hitlerowską zagładą wielu z nich. Niestety, 28 lutego 1944 r. ktoś doniósł nazistowskiej policji o działalności rodziny, która wraz z ukrywanymi Żydami została aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tylko Coorie cudem przeżyła i została zwolniona. Kilka lat po wojnie Coorie spotyka dozorczynię z obozu zagłady, odpowiedzialną za śmierć jej siostry…

Za pomocą dramatu, bólu, radości i nadziei Ballet Magnificat przedstawia niebywałą historię przebaczenia, zwycięstwa i wolności.
Muzyka: Ballet Magnificat zatańczy m.in. do oskarowej muzyki Johna Williamsa z filmu Lista Schindlera, czy nominowanej do Oskara muzyki Ennio Morricone z filmu Misja oraz do utworów przetłumaczonych na język polski zaśpiewanych m.in. przez Beatę Bednarz i Agnieszkę Musiał (New Life’m).

Z kolei w niedzielę widzowie zobaczą spektakl „Szkarłatny sznur”. To opowieść o małżeństwie, które żyje w kraju ogarniętym przez totalitarny reżim. Akcja toczy się w Związku Radzieckim, historia przedstawia zmagania bohaterów w codzienności ogarniętej przez despotyczną władzę. Ich odważne decyzje oraz zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że sztuka jest impulsem dla widza do głębokich refleksji o własnym życiu.

Jiri Sebastian Voborsky – choreograf czeskiego pochodzenia – utkał tę ponadczasową historię odwagi i nadziei w balet, który jest nie tylko zabawny, ale poruszający i inspirujący.
Muzyka: Ballet Magnificat zatańczy m.in. do muzyki London Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Nikolai Golovanov, Edvard Grieg & Moscow Radio Orchestra, Czech Philharmonic Orchestra & Vaclav Neumann, czy gospelowej wokalistki Yolandy Adams.

***

Ballet Magnificat to założony w 1986 r. amerykański zespół baletowy z Jackson, w stanie Missisipi, wystawiający swoje spektakle na całym świecie. Zespół łączy balet tradycyjny z nowoczesnym, mieszając ze sobą również elementy tańca żydowskiego, celtyckiego i jave, tworząc niezwykłą mozaikę tańca na najwyższym poziomie. Tak więc to o wiele więcej niż balet! Spektakle zespołu łączą wirtuozerię tańca z głębokim, poruszającym przesłaniem, co stanowi o wyjątkowości zespołu. Spektakle są dostępne dla osób w każdym wieku.

Niesłabnąca popularność i doskonała reputacja międzynarodowych występów Ballet Magnificat pozwoliła mu na stałe zająć miejsce w sercach polskich widzów.  Zespół od 10 lat ma grono zagorzałych wielbicieli w Polsce doceniających taneczny perfekcjonizm artystów. Do tej pory artyści wystąpili dla około 12 milionów widzów na całym świecie, występując ze swoimi spektaklami dla wielotysięcznych publiczności w Stanach Zjednoczonych, Brazylii czy Chinach, jak i dla mniejszych publiczności w Hondurasie, Kostaryce, Filipinach, Izraelu. W Europie występowali m.in. w Mediolanie, Berlinie, Pradze, Zagrzebiu, Kijowie, St. Petersburgu i Moskwie.

„Wysublimowane piękno, najwyższy profesjonalizm” – napisał o nich amerykański „Dallas Morning News”. Ballet Magnificat przylatuje do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Do Źródła i od 2011 r. wystawił w naszym kraju 55 spektakli, które zobaczyło około 40 tysięcy widzów.

W Chełmie wystąpią po raz drugi. W ubiegłym roku na spektaklu „Powrót marnotrawnego” widownia ChDK wypełniła się do ostatniego miejsca, a widzowie byli zachwyceni!

Zapraszamy na oba spektakle Ballet Magnificat do ChDK: spektakl „Bezpieczna kryjówka” sobota 7 kwietnia 2018, godz. 18, bilety 25 zł; spektakl „Szkarłatny sznur” niedziela 8 kwietnia 2018, godz. 18, bilety 25 zł.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama