REKLAMA
,
„Dwa Królestwa” – wystawa inspirowana książką-testamentem
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wystawę poświęconą błogosławionemu męczennikowi Grzegorzowi Chomyszynowi, greckokatolickiemu biskupowi metropolicie Stanisławowa, można od 13 grudnia oglądać w ChBP.

Reklama

Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów 40) w malej galerii prezentuje wystawę poświęconą błogosławionemu męczennikowi Grzegorzowi Chomyszynowi, greckokatolickiemu biskupowi metropolicie Stanisławowa. Ekspozycję zainspirowała książka-testament „Dwa Królestwa” (red. ks. Ihor Pełechatyj, Włodzimierz Osadczy, Wydawnictwo AA, Kraków 2017). Główne przesłanie wynikające z książki-testamentu biskupa Chomyszyn brzmi: należy kroczyć drogą wiary niezmąconej wpływami bezbożnych ideologii przybierających różne postacie. Biskup był bowiem zdecydowanym przeciwnikiem ukraińskiego nacjonalizmu reprezentowanego m.in. przez Dmytra Doncowa i Stefana Banderę.

Książka ukazała się w 150. rocznicę urodzin biskupa. Publikacja dostępna jest w zbiorach ChBP.
23 marca 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci błogosławionego biskupa Chomyszyna. W uchwale czytamy m.in.:

Sejm (…) składa hołd Prorokowi Ukrainy, który był niestrudzonym głosicielem wartości europejskich wyrastających z tradycji chrześcijaństwa i cywilizacji łacińskiej. Przestrzegał on swój naród przed zbrodniczymi ideologiami, nawołującymi do nienawiści i niszczenia wielowiekowego dorobku tradycji tolerancji wytworzonej na ziemiach I Rzeczypospolitej.

Postać błogosławionego biskupa powinna stać się symbolem polsko-ukraińskiego pojednania opartego na historycznym i duchowym dziedzictwie wspólnoty obu narodów, bazującym na niepodważalnych fundamentach moralności i prawdy.

Ze wstępu do książki: Biskup Grzegorz Chomyszyn został pojmany przez specjalny oddział komisariatu ludowego bezpieczeństwa państwa w rezydencji w Stanisławowie w nocy z 11 na 12 kwietnia 1945 roku, i odwieziony do wewnętrznego Więzienia Łukianiwskiego NKWD w Kijowie. Po 36 dniach przesłuchań i tortur zmarł śmiercią męczeńską 28 grudnia 1945 roku. (…) 27 czerwca 2001 roku we Lwowie Sługa Boży Grzegorz Chomyszyn, razem z pozostałymi heroicznymi wyznawcami wiary katolickiej, został ogłoszony przez Ojca Świętego Jana Pawła II Błogosławionym Męczennikiem Unickiej Cerkwi Greckokatolickiej.

Miałem zamiar – pisze biskup Grzegorz Chomyszyn – moją pracę o Dwóch Królestwach, napisaną jeszcze przed drugą wojną światową, zakończyć na Czwartej Części. Kiedy jednak w czasie drugiej wojny światowej narzucono nam reformę obrzędową, szkodliwą dla nas i niebezpieczną, poczułem się zobowiązany do napisania Piątej Części, o metropolicie Andrzeju Szeptyckim, którego działalność uważałem za pozostającą pod wpływem świata, nawet bez jego świadomości, również jako dowód, że można być pod wpływem świata, a przy tym wierzyć, że służy się Bogu. Nabrałem również przekonania, że działalność metropolity doprowadzi ostatecznie, jeśli nie do ruiny naszej cerkwi, to w każdym razie wywoła chaos, zamieszanie i dezorientację, dlatego nie mogłem milczeć i odważyłem się poddać analizie działalność metropolity, ażeby wskazać na źródło i okoliczności, wśród których ta reforma obrzędowa się zrodziła, ażeby ludzie dobrej woli mogli się zorientować, żeby nie chodzili po ciemku i zajęli świadome, jasne i odpowiednie stanowisko. Przy tym zaznaczam, że nie jestem nieomylny. Mogłem się w tym moim piśmie mylić w przedstawieniu niektórych osób, zakonów, okoliczności i poszczególnych faktów i dlatego uprzednio już odwołuję to, w czym się pomyliłem. Również nie chcę nikomu narzucać swojego osądu: niech każdy, kto będzie czytał, sam wyrobi sobie swój własny osąd.

Opiekunem wystawy  jest mjr rez. dr Marek Gąska. Ekspozycję będzie można oglądać w ChBP do końca stycznia 2020 r.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA