REKLAMA
,
Dzięki nowym przepisom, skrócisz studia o połowę
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pracujesz zawodowo i nie masz czasu na studiowanie? Dzięki pracy zawodowej, nowe przepisy o szkolnictwie wyższym pozwolą ci na skrócenie studiów nawet o połowę.

Reklama

Wprowadzenie nowych zasad umożliwia nowelizacja ustawy. Przepisy prawo o szkolnictwie wyższym pozwalają na zdobywanie punktów ECTS, potrzebnych do zaliczenia studiów, na podstawie osiągnięć zawodowych. Punkty te określają nakład pracy studenta, jaki jest potrzebny do osiągnięcia założonych w programie efektów kształcenia z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Ich głównym celem jest podniesienie prestiżu europejskich uczelni poprzez przyjęcie stopni i tytułów akademickich porównywalnych względem uczelni amerykańskich.

Profil praktyczny studiów ukierunkowany jest na zdobywanie umiejętności uzyskiwanych na zajęciach warsztatowych, prowadzonych również poza uczelnią.

W praktyce oznacza to, że jeżeli kandydat na studia licencjackie wykaże, że posiada z danej dziedziny doświadczenie zawodowe, będzie mógł być zwolniony z części przedmiotów. Spowoduje to skrócenie okresu studiów z 6 semestrów do maksymalnie 3.

Trwają prace nad projektem profilu praktycznego. Niewątpliwie będzie on miał ogromne znaczenie dla osób, które rozwijały się zawodowo, osiągnęły sukcesy na tym polu, a przez to nie zdążyły czy nie miały czasu, by ukończyć naukę – informuje pracownik PWSZ Chełm. Chcemy wspierać osoby, które dzięki doświadczeniu zawodowemu są ekspertami w swojej dziedzinie – dodaje.

Zmiany podobają się także samym studentom, a wielu z nich wskazuje, że dzięki nowym zasadom, uda im się zaoszczędzić sporo czasu. – Dzięki temu, że pracuję w jednej z redakcji sportowych, część materiału z zajęć praktycznych jest mi doskonale znana. Czasami mam wrażenie, że mógłbym wykorzystać te godziny o wiele lepiej – mówi nam chełmianin Tomek, student dziennikarstwa na jednej warszawskiej uczelni.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Remonty wloką się niemiłosiernie
Remonty wloką się niemiłosiernie
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Przyszłość dworca budzi emocje
Przyszłość dworca budzi emocje
Miliony na Plac Łuczkowskiego
Miliony na Plac Łuczkowskiego
Na Jagielońskiej kładą asfalt
Na Jagiellońskiej kładą asfalt
REKLAMA